A képviselők szerint az EU-ban sajnos csak minden harmadik fogyasztó rendelkezik ismeretekkel a transzzsírsavakról, ez pedig azt jelzi, hogy a címkézésre vonatkozó intézkedések nem vezettek eredményre. A Bizottságnak ezért lehetőleg két éven belül törvényes európai uniós határértéket kellene meghatároznia. Az ipari transzzsírsavtartalom jogi korlátozásának 2003-as dániai bevezetése sikeres volt; a 2 százalékos nemzeti határérték felállítása jelentősen csökkentette a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozások számát – olvasható az 586 igen szavazattal 19 ellenében (38 tartózkodással) elfogadott állásfoglalásban.
A legújabb tanulmányok azt bizonyítják, hogy a magasabb társadalmi és gazdasági helyzetű emberek egészségesebben étkeznek, mint a több transzzsírsavat fogyasztó rosszabb helyzetűek, a két csoport közti szakadék pedig a társadalmi egyenlőtlenségek növekedésének megfelelően egyre nő – állítják a képviselők.
A transzzsírsavak a telítetlen zsírsavak közé tartoznak, és a növényi olajok hidrogénezése során keletkeznek. Az élelmiszeripar már az 1950-es évek óta használja, a magyar konyha számos ételének is alapkelléke, hiszen előfordulhat a tésztákhoz használt margarinban vagy a péksüteményekben is. A gyorséttermi ételek és a félkész vagy készételek, az előre csomagolt péksütemények, a torták, a kekszek és ostyák, valamint a levesek és mártások nagy része is tartalmaz iparilag előállított transzzsírsavakat.
Jelenleg nincs uniós szintű szabályozás, amely kötelezővé tenné a transzzsírsavak feltüntetését a címkéken, vagy meghatározna egy megengedett határértéket. Számos tagállamban létezik azonban nemzeti szabályozás. Magyarországon tilos az olyan élelmiszerek forgalmazása, amelyek teljes zsírtartalmának 100 grammjában a transzzsírsavak mennyisége meghaladja a 2 grammot. Dánia, Ausztria, és Lettország ugyancsak hasonló határértéket vezetett be. Belgiumban, Németországban, Hollandiában, Lengyelországban, az Egyesült Királyságban és Görögországban ugyanez önkéntes alapon működik. Néhány tagállam, így Bulgária, Málta, Szlovákia, az Egyesült Királyság, Svédország és Finnország pedig a helyes étrenddel kapcsolatos ajánlásokat fogalmazott meg.