Uniós feketelistát kapnak az adóelkerülők

Az adócsalásnak és adókikerülésnek nem szabad gyakorlattá válnia, ennek érdekében készülne egy uniós pénzügyi feketelista, amelynek részleteiről egyeztettek a gazdasági és pénzügyi tanács (Ecofin) szakpolitikusai.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: FreeDigitalPhotos.net/1shots

„Mivel az unió számos országának magas rangú vezetője és számos vállalata érintett a Panama-botrányban, az Európai Unió hatékonyabb fellépést sürget az illegális vagy tisztességtelen adózási gyakorlatokkal szemben. Az uniós szakpolitikusok egy közös, uniós feketelistát terveznek az adóparadicsomokról, kiegészítve a nem együttműködő joghatóságokkal és az adóparadicsomokban működő pénzügyi intézményekkel, amely tartalmazná a szankciókat is” – mondta el Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, euróért és szociális párbeszédért felelős biztos a gazdasági és pénzügyi tanács (Ecofin) brüsszeli ülését követően

A vita során a miniszterek többsége az adóparadicsom meghatározása során a nulla vagy egy azt megközelítő adókulcsot alkalmazó országok idesorolása mellett érvelt Nagy-Britannia, Málta és a balti országok ellenvéleménye mellett. A biztos reményét fejezte ki, hogy a további egyeztetéseket követően az év végéig meg tudják küldeni javaslataikat az uniós tagállamoknak véleményezésre, hogy 2017 végétől azonos kritériumok alapján össze lehessen állítani az uniós listát.

Az adótanácsadót is megbüntethetik

Az uniós biztos elmondása szerint a terv jogilag kötelező érvényű intézkedéseket fogalmazna meg a vállalatok leggyakoribb adóelkerülési gyakorlatai ellen. Emellett az Európai Bizottság az adócsalás és az adókikerülés ellen folytatott küzdelme során a káros gyakorlatot folytató tanácsadók megbüntetését is tervezi, ennek érdekében nyílt konzultációra hívják a témában érintetteket – tette hozzá.

Az uniós feketelista összeállítása azonban nem lesz egyszerű. Ezt mutatják az eredménytábla nyilvánosságra kerülése után napvilágot látó elemzői vélemények is. Többen kifogásolják például, hogy az eredménytáblán csak EU-n kívüli országok szerepelnek, holott az elmúlt időszakban kipattant botrányokból (Apple, Google, Ikea) világosan látszik, hogy az adóelkerülésben egyes uniós országok is aktívan segítik a multinacionális cégeket. Mások arra figyelmeztetnek, hogy gazdasági érdekek és a politikai befolyás alaposan átformálhatja a listát. Az Egyesült Államokban például Delaware vagy Nevada államok aktív szerepet játszanak az adóelkerülésben, ám az EU aligha fog kardoskodni az amerikai jogrend megváltoztatásért, hiszen az USA fontos gazdasági és politikai partnere. Félő, hogy a politikai játszmák miatt a feketelistán valószínűleg csak kisebb államok kapnak majd helyet.

Minden számlát látni fog a NAV – de még ez is kevés
Az adózással kapcsolatos reformok egyik eleme az elektronikus számlázás valós idejű követése. Az elmúlt időben többször is elhangzott, hogy jövőre minden számlát látni fog a NAV. Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke ugyan helyes célkitűzésnek tartja az áfacsalások megakadályozását a tisztességes vállalkozások érdekében, de úgy véli, hogy a számlázóprogramok bekötése a NAV-hoz nem jelenthet teljes körű megoldást. Ez ugyanis jogi és gyakorlati akadályokba ütközik, és továbbra megkerülhető marad.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo