Nagy kérdés, mi lesz jövőre
Az ÉVOSZ friss, 400 hazai vállalkozás megkérdezésével végzett felmérésének eredménye azt mutatja, hogy az ágazat szereplői tisztában vannak a jelenlegi és a várható helyzettel. A válaszadók 45 százaléka idén árbevétele növekedésére számít az előző évhez képest, 18 százaléka változatlan árbevétellel számol, 36 százalékuk viszont visszaesést vár. A jövő évi kilátások ehhez képest romlóak. A megkérdezett vállalkozások 14 százaléka számít ezen a téren növekedésre, 59 százalékuk csökkenő, 27 pedig százalékuk változatlan árbevételt prognosztizál.
A cégek tevékenységét leginkább akadályozó tényezők közül a válaszadók legnagyobb része, 64 százaléka a szakemberhiányt emelte ki, amit a forint gyengülése (55 százalék), a megrendelések hiánya (50 százalék) és az energiaárak változása (45 százalék) követ a sorban. A felmérésben résztvevők kevesebb, mint 10 százaléka jelezte, hogy a jövő évi rendelésállománya várhatóan meghaladja jelenlegi kapacitását, a többség kisebb-nagyobb visszaesésre számít.
Augusztus végén a megkérdezett cégek 64 százalékának volt kintlévősége, amelynek átlagos nagysága elérte az árbevételük csaknem 9 százalékát, ami nagyságrendileg 600 milliárd forint. A szakszövetség szerint az adatok a lánctartozás várható növekedését vetítik előre. Ilyen körülmények között kell behozni a lemaradást a Nyugattal szemben, amire most megnyílhat a lehetőség.