Új vámhatósági szabályozásról döntött Brüsszel

A vámhatósági fellépés hatékonyságának növelését és az intézkedések egyszerűsítését célozza az új szabályozás, amelyről június 11-ei szavaztak az Európai Parlament képviselői. 2011-ben mintegy 115 millió darab hamis terméket állítottak meg az Európai Unió határain a vámhatóságok. A lefoglalt termékek jelentős része, különösen a hamisított gyógyszerek és elektronikai cikkek potenciálisan veszélyesek a fogyasztókra nézve.

Kiszűrnék a hamis termékeket - Kép: SXC

Az egyik útja annak, hogy a fogyasztókat és a tagállamok piacait megvédjék a hamisított termékek által hordozott veszélyektől és hátrányoktól az lehet, ha a hatóságok megakadályozzák a hamis termékeknek az EU területére történő bármilyen beérkezését. Ennek elérése érdekében az Európai Parlament képviselői új szabályozást szavaztak meg, amely hatékonyabb eszközöket ad majd a hamisítás elleni fellépéshez az uniós vámszervek kezébe. Az új EU rendelet az egyes szellemi tulajdonjogokat feltehetően sértő áruk elleni vámhatósági intézkedésekről szóló 1383/2003/EK rendeletet váltja fel 2014. január 1-jétől - közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) honlapja.

- A vámhatóságok vannak abban a helyzetben, hogy lefoglalják és megsemmisítsék a hamis termékeket, mielőtt azok az Unió területére áramolnának Az új szabályozásnak köszönhetően pedig a vámhatóságok még gyorsabban és hatékonyabban tudnak majd cselekedni – idézi az Európai Parlament közleménye Jürgen Creutzmann-t, az új rendelet parlamenti egyeztetését vezető német képviselőt.

Az új rendelet kötelezővé teszi a tagállamok számára az ún. egyszerűsített eljárás alkalmazását, amelynek során a hamis termékek rövid határidő alatt, bírósági döntés nélkül megsemmisíthetőek, amennyiben a szellemi tulajdonjog jogosultja megállapítja, hogy a terméket jogsértő, és az áru bejelentője vagy birtokosa beleegyezik a megsemmisítésbe, illetve nem ellenzi azt.

Vállalkozók figyelem! Egyre aktívabb a vámhatóság!
A vámhatóság, miután „lerázta” magáról a környezetvédelmi-termékdíj, a népegészségügyi termékadó, és az energiaadó terheit, illetve átesett egy belső struktúraátalakításon is, erőteljesebben fókuszál a valóban vámvonatkozású ellenőrzésekre.
Az új rendelet külön eljárást vezet be a jogsértő árut tartalmazó kis méretű postai csomagok (három vagy kevesebb darab hamis árut tartalmaz, vagy 2 kg-nál kisebb súlyú) kezelésére: az ilyen küldeményekben található hamis termékek még egyszerűbben megsemmisíthetők lesznek. A megsemmisítés feltétele csak az lesz, hogy az áruk bejelentője vagy birtokosa a vámhatóság értesítésétől számított 10 munkanap alatt ne tiltakozzon a hamis termékek megsemmisítése ellen. A szellemi tulajdonjog jogosultja a vámhatóságok tett vámhatósági intézkedés iránti kérelmében jelölheti meg, hogy kéri-e, hogy az ő iparjogvédelmi vagy szerzői jogát sértő áruk esetében a vámhatóság alkalmazza ezt az új, a kis méretű csomagokra kialakított eljárást.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo