A jelenleg hatályban lévő rendelkezések alapján 2018. év végéig lehet alkalmazni az Áfa tv. 6/A és a 6/B mellékletében szereplő acélipari és mezőgazdasági termékek értékesítésére a fordított adózás szabályait.
A korábbi adótörvényekben elfogadott alkalmazási határidőt a nyár közepén elfogadott adóváltozásokat tartalmazó módosító törvénycsomag meghosszabbította, melynek értelmében 2022. június végéig alkalmazni kell a fordított adózás szabályait az egyes gabona- és acélipari termékekre – hívta fel a figyelmet szakértő partnerünk, a Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Zrt.
Ebből adódóan 2019-ben is a fordított adózás szabályai szerint kell értékesíteni az Áfa tv. 6/A és a 6/B mellékletében szereplő mezőgazdasági és acélipari termékeket, feltéve, ha a fordított adózás alkalmazására vonatkozó kritériumoknak az ügyletben érintett felek maradéktalanul megfelelnek.
A fordított adózás azt jelenti, hogy az adót a termék vásárlója fizeti meg az állam részére, azaz a számlát az általános forgalmi adó felszámítása nélkül állítják ki, és az adót majd a vevőnek kell befizetnie az adóhatóságnak. Arról, hogy a fordított áfa mivel jár, és milyen problémák merülhetnek fel ennek esetén, itt olvashat részletesebben!
- Mielőtt a partnerünknek számlázunk, és nem vagyunk biztosak abban, hogy az adott termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás az egyenes vagy fordított adózás alá tartozik, nyilatkoztassuk nyugodtan a partnerünket.
- Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen a vevőnk jogállása (azaz olyan adózó-e, akitől az adófizetési kötelezettség elvárható), forduljunk az illetékes NAV Főigazgatósághoz.
- Ha biztosak vagyunk abban, hogy fordított adózású ügyletet számlázunk, figyeljünk arra, hogy ezt a megnevezést mindig tüntessük fel a számlánkon, illetve tüntessük fel a vevőnk adószámát is, mivel az adót neki kell a költségvetés felé rendeznie.
- A számlabefogadónak különös figyelmet kell fordítania a befogadott bizonylatra, mivel adólevonási jogot csak alakilag és tartalmilag hiteles számla alapján gyakorolhat.