Szigorúbban felel, aki megszegi a szerződést?

A régi Ptk. nem tett különbséget a szerződés megszegésével másnak okozott kár és a szerződésen kívüli magatartással okozott kár között a tekintetben, hogy a károkozó miként mentheti ki magát a felelősség alól. Azonban az új Polgári Törvénykönyv e területen is változást hozott.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Mi a szerződésszegéssel okozott kár?

Ahhoz, hogy szerződésszegésről beszélhessünk, nyilvánvalóan kell lenni egy szerződésnek, amely például valamely szolgáltatás nyújtására, munka elvégzésére vonatkozik. A szerződés meghatározza a felek jogait és kötelezettségeit, azaz, hogy mit kötelesek teljesíteni és maguk mit követelhetnek a másik féltől.

Az új Ptk. szerződésszegésnek tekint mindent, ami a szerződésben vállalt kötelezettség elmaradását jelenti. Így szerződésszegéshez vezethet valamely tevőleges magatartás, de akár valamely tevékenység elmulasztása is. Tehát lényegében, ha bármely okból nem teljesíti valaki szerződésben vállalt kötelezettségét, az szerződésszegésnek minősül.

Abban az esetben, ha a szerződésnek megfelelő teljesítés elmaradása a másik félnek kárt okoz, akkor beszélünk szerződésszegéssel okozott kárról. Kár alatt az új Ptk. szerint a vagyoni károkat kell érteni. Ide tartozik például, ha a károsult valamely vagyontárgyának értéke csökkent, vagy megsemmisült. Ugyancsak kár, ha például valaki nem jut hozzá a várt haszonhoz.

Felelősség alóli mentesülés

A régi Ptk. szerint, ha valaki szerződésszegést követett el, könnyebben mentesülhetett a felelősség alól. Ehhez azt kellett bizonyítania, hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. Ez azt jelenti, hogy ha bizonyította, hogy nem követett el hibát a szerződés teljesítésével kapcsolatban, és mindent úgy tett, ahogy azt általában kell, akkor nem felelős a bekövetkezett kárért.

Az új Ptk. a mentesülés feltételeit jóval szigorúbban szabja meg. A szerződést megszegőnek ugyanis 3 dolgot kell bizonyítania:

- a szerződésszegést ellenőrzési körén kívül eső körülmény okozta,

- amely a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény volt,

- és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje, vagy a kárt elhárítsa.

Lehetetlen teljesíteni a szerződést? Ez a teendő!
Előfordul, hogy különböző okok miatt egy szerződés teljesítése már nem lehetséges. Az ok lehet a jogszabályok megváltozása, vagy akár valamilyen természeti, gazdasági körülményben bekövetkezett változás is. A jog szabályozza, hogy mi a teendő, ha egy vállalt feladatot azért nem tud valaki teljesíteni, mert az lehetetlenné vált. Mi ilyen esetben a teendő, mit mond az új Ptk.? Szakértőnk segít!
Mit jelent e három feltétel?

A károkozó ellenőrzési körén kívül esnek az olyan körülmények, amelyre nem képes hatást gyakorolni. Ilyen lehet például a háború, előre nem látható társadalmi, gazdasági változások, külső személyek előre nem látható beavatkozása. Viszont nem tartoznak ide a károkozó saját működése, tevékenysége körében történtek, pl. egy cég anyagbeszerzési nehézségei.

A szerződésszegést okozó körülmény akkor nem volt előre látható, ha a szerződéskötéskor nem állt fenn, vagy arról az illető nem tudott. Ezért pl. nem mentesülhet a felelősség alól az, aki tudott arról, hogy a működését nehezítő jogszabályt fog elfogadni az Országgyűlés.

Az elkerülhetőségnél azt kell vizsgálni, hogy a károkozónak volt-e lehetősége arra, hogy a bekövetkezett akadály ellenére teljesítse a szerződést, vagy elhárítsa a kárt. Ha erre volt lehetősége és meg is tehette volna, akkor nem mentesülhet felelőssége alól. Például, ha a cég egyik gyártelepén tartott sztrájk ellenére a termékeket másik telephelyén is le tudta volna gyártani.

Eltérés a Ptk.-tól

A Polgári Törvénykönyv rendszerint megengedi a feleknek, hogy a törvényben foglalt szabályoktól eltérjenek. Így van ez a kártérítés esetében is. Ezért a feleknek lehetőségük van arra, hogy szerződésükben a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősséget mérsékeljék vagy akár kizárják. Azonban a szándékosan okozott, életet, testi épséget, egészséget megkárosító szerződésszegésért való felelősséget így sem lehet kizárni vagy korlátozni. (A felelősség kérdésében sok port kavart az új Ptk. ügyvezetők felelősségére vonatkozó szabályozása. Erről itt olvashat részletesebben.)

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda

Véleményvezér

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo