Számvetés: nem lesz vidám

Közeledik az év vége, ilyenkor érdemes számba venni az elért eredményeket, s asztalra tenni a jövő évi elképzeléseket. Ha a makrogazdasági mutatókat nézzük, a mögöttünk álló év közel sem a nagy álmok megvalósulásáról szólt, s úgy tűnik, a jövő évi várakozásokat illetően sem az optimista hozzáállás a mérvadó ezekben a napokban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába vártuk, az esztendő a harmadik negyedévben sem talált magára a magyar gazdaság: a nemzeti össztermék (GDP) éves összevetésben 1,5, a második negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal zsugorodott (az esztendő elején még abban bíztunk, hogy ez az adat már pozitív előjelű lehet). Az első kilenc hónap összességében 1,3 százalékos GDP-visszaesést hozott.

Mindeközben dübörög az infláció. Meredeken csökkennek a reálkeresetek. A foglalkoztatást a szabályozás változása, illetve a közmunka programok emelik csupán. A belső piac szűkül, amit a kiskereskedelmi forgalom olvadása szemléletesen mutat, de zsugorodik az export is, beruházások pedig szinte nincsenek.

E környezetben, nem meglepő módon a várakozásokra vonatkozó felmérések hangvétele sem igazán optimista. A GKI-Erste konjunktúra-index értéke például év eleji szerény emelkedés után májusban nagyot zuhant, azóta pedig enyhe elmozdulásokat mutat. Novemberben az üzleti és a fogyasztói várakozások is kissé javultak, ám így sem érték el áprilisi, egyébként akkor is igen alacsony értéküket.

Tetszhalott magyar kkv-k
Magyarországon 2005 óta stagnál a foglalkoztatás a kis- és közepes vállalkozásoknál (kkv), és számuk sem emelkedett; a kisvállakozók helyzetét jellemző mutatók többsége javult, de nagy többségük az uniós átlag alatti, a közigazgatás hatékonysága az egyetlen index, amely meghaladja azt – állapította meg az Európai Bizottság októberben publikált jelentése.
A kis- és középvállalkozások egyre borúsabban látják a jövőt. A K&H november elején publikált kutatása szerint az árbevétellel kapcsolatos várakozások év eleje óta csökkennek. Ősszel ennek mértéke átlagosan 3,8 volt, az egy évvel korábbi 6,4 százalék után. Mindezzel párhuzamosan a vállalkozások az alkalmazotti létszám stagnálását valószínűsítik, de a létszámbővítésben gondolkodó cégek többsége is csupán néhány fős munkaerő–felvételt prognosztizál, ezért a kkv szektorban továbbra sem várható a foglalkoztatás látványos bővülése.
Vannak kivételek
Óvatos derűlátás jellemezte a kis- és középvállalatok az UniCredit Bank saját ügyfélkörében végzett őszi felmérése szerint. A legnagyobb érdeklődés továbbra is a rövid futamidejű hitelek iránt mutatkozik, de a megkérdezett hétszáz kisvállalati vezető kétharmada beruházást tervez a közeljövőben, és ezek fele ehhez bankhitelt kíván igénybe venni.
A felmérés tapasztalatai néhány ponton érdemben eltérnek az általában tapasztaltaktól: a vállalatokat, s ezen belül a kisvállalatokat az utóbbi időben messze nem a beruházási és hitelfelvételi aktivitás jellemezte. A látszólagos ellentmondást a banknál azzal magyarázták, hogy a megkeresett cégek összességében jobb helyzetben vannak, mint ami általában elmondható: az elmúlt időszakban is növekedésre voltak képesek, s jövőbeli kilátásaikat is kedvezőbbnek ítélik.
Folyamatosan romlik ugyanakkor a kkv-k likviditási helyzete: a K&H november végi kkv bizalmi index felmérése szerint ismét emelkedőre fordult a számlák kifizetésének határideje, amit tovább romló várakozások kísérnek. A vevők körében az érvényes átlagos fizetési határidő 34 napra nőtt (a válság előtt 28-30 nap volt), következő évre várt adat pedig 30-ról 38 napra ugrott.

Hasonlóképp negatív trend jellemzi a hitelfeltételeket. A Magyar Nemzeti Bank negyedévenkénti rendszerességű hitelezési felmérései rendre a szigorításról szól: okként az elmúlt két alkalommal a gazdasági kilátások romlását, ágazati problémákat jelöltek meg.

Sok jó hír, nincs tehát. Az egyetlen talán kézzel fogható ilyen elem lehet az a tény, hogy a jövő évi adóváltozásokkal két olyan kisvállalkozókat érintő elem is bekerül a rendszerbe (a kata és a kiva), amelyek számos vállalkozás adósásában hozhat egyszerűsödést. (A jövő évi adóváltozásokról szóló összefoglalónk innen érhető el.)

 

 

 

 

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo