Pedig a pánikbetegség a megfelelő terápiás módszerek alkalmazásával már akár hetek alatt is gyógyítható, ráadásul napjainkban a diagnózis felállítása is hamarabb lezajlik. A kezelésre lehetőség van a balatonfűzfői Swan Lake Központban is.
Segítség, mi történik velem?
Pánikrohamot szinte minden ember legalább egyszer átélt már élete során. Ilyenkor szapora szívverés jelentkezik, ami fokozott verejtékezéssel, remegéssel, légszomjjal, hányingerrel, szédüléssel és az önkontroll elvesztésével való félelemmel járhat. Az efféle szorongásos roham mindaddig nem kóros, ameddig jól behatárolt oka van: például egy vizsgahelyzet, egy veszélyes szituáció vagy akár egy váratlan, rossz hírt közlő telefonhívás bárkiből kiválthat ilyen reakciót.
Gond akkor van, ha a fenti tünetek kiváltó ok nélkül, derült égből villámcsapásként törnek elő. Ilyenkor a roham hirtelen jelentkezik, körülbelül 10 perc alatt a tetőpontra ér, majd 20-30 perc múlva vége szakad.
Rendkívül ijesztő élmény, hisz egyes tünetei nagyon hasonlóak a szívinfarktushoz. Gyakran előfordul, hogy a beteg maga is erre gyanakszik, így aztán még jobban pánikba esik. Mivel nincs konkrét kiváltó ok, ezért a roham bárhol, bármikor újra jelentkezhet, ez a bizonytalanság pedig ugyancsak frusztráló, hisz az érintett már attól is fél, hogy vajon hol és mikor csap le rá legközelebb.
A pánikbetegség gyors és hatékony kezelése
Bő két évtizeddel ezelőtt még sokkal rosszabb volt a betegek helyzete, hisz az orvosok elsősorban szervi okokra gyanakodtak, a kivizsgálások lezajlása pedig gyakran hónapokat vett igénybe, és csak ezután állították fel a diagnózist.
Manapság viszont már sokkal ismertebb lett ez a betegség, így a felismerése is hamarabb megtörténik, ezáltal a kezelés is előbb megkezdődhet. Ehhez általában vegyesen alkalmazzák a gyógyszeres kezelést és a pszichoterápiát.
A kutatások pedig rávilágítottak, hogy a kognitív viselkedésterápia igen hatékony módszer, az esetek 90%-ában teljes, hosszútávú gyógyulás érhető el vele. Ezt az eljárást már hazánkban is egyre több helyen alkalmazzák, tehát a pánikbetegségre gyanakodóknak mindössze annyi a dolguk, hogy orvoshoz forduljanak, hogy igénybe vehessék ezt a lehetőséget.
Mi a kognitív viselkedésterápia lényege?
A módszer célja, hogy megtanítja a betegnek felismerni azokat a negatív gondolatokat, melyek kiválthajták a pánikrohamokat. Ezenfelül segíti a reális helyzetértékelés kialakítását, a stresszhelyzetek megfelelő kezelését, és a testi tünetekre való reagálást.
A terápia eredetileg 12 alkalomból áll, ugyanakkor időben diagnosztizált pánikbetegség esetén ennél rövidebb idő alatt is látványos javulás érhető el. A sikerhez természetesen a beteg aktív közreműködésére is szükség van.