Legutóbb nem egészen egy évvel ezelőtt, 2013 szeptemberében szűnt meg olyan kevés cég Magyarországon, mint idén augusztusban. A nyár végén ugyanis 2309 céget törölt a cégbíróság, miközben idén február óta minden hónapban bőven 3000 fölött zárt a mutató. A rendkívül kedvezőnek tűnő adat feletti örömöt beárnyékolja, hogy júliusban minden korábbit meghaladó számban szűntek meg társas vállalkozások (majdnem 5100), a háromhavi mozgóátlag így még az augusztusi adattal együtt is magasabb, mint júniusban volt. (Az építőiparban is nagyot lendült a kasza a nyár folyamán.)
„Az augusztusi cégbírósági közzétételekből csak a technikai és szezonális hatások figyelembevételével érdemes következtetéseket levonni. Szeptembertől várhatóan már reálisabb képet mutatnak majd a statisztikák” – mondja Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója. A cégbíróság ugyanis július eleje óta rendkívüli módon lerövidítette az egyes határozatok bejegyzése és közzététele között eltelő időt, így júliusban olyan közzétételek is terhelték a statisztikát, amelyek a régi rendszerben augusztusban vagy szeptemberben jelentek volna meg.
„A közzétételi rend láthatóan még nem állt be a végleges formájára teljesen, augusztus pedig eleve kiugróan alacsony értékeket szokott hozni” – mondja az Opten igazgatója. Akárhogy is van, Tóth Tamás szerint leghamarabb ősszel lehet ismét a gazdaság állapotára vonatkozó következtetéseket levonni a cégstatisztikából.
Augusztusban 1431 új céget jegyeztek be, vagyis folytatódik a cégek számának lassú csökkenése. A piaci szakértők által kedvezőnek tartott jelenség mögött az Opten szerint az áll, hogy a korlátolt felelősség kiterjesztésével és más szigorító intézkedések segítségével a kormány sikeresen szorította háttérbe azokat, akik cégeik bedöntésével kívántak megszabadulni adósságaiktól vagy a közterhektől.
A júliusi technikai kiugrás után a jelenlegi alacsonyabb szintre visszatérő megszűnések, illetve az alapítások csökkenő száma várhatóan alacsonyabb értéket fog eredményezni 2014. III. negyedévének végére az Opten Cégfluktuációs Indexében. (Az Opten – CFI az adott időszakban újonnan alapított és megszűnt cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez.)
Az Opten – CFI megyénkénti eloszlását vizsgálva látható, hogy augusztusban a legalacsonyabb és ezáltal legjobb értékeket Pest, Békés és Vas megye produkálta, s kicsivel maradt csak le a dobogóról Győr-Moson-Sopron megye. Ezzel szemben a legrosszabb mutatók Zala, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyében születtek. Azt is meg kell azonban jegyezni, hogy az előző hónap 11 és 33 százalék között változó értékeihez képest augusztusban összezárt a mezőny: a kiugró Pest és Jász-Nagykun-Szolnok megyei adatokat leszámítva néhány ezrelék vagy még annyi sem választja el egymástól a rangsorban a szomszédos megyéket.