A 2005-ben bevezetett, eredetileg pályakezdőknek szánt Start programcsalád korra vagy élethelyzetre való tekintettel segít bizonyos rétegek elhelyezkedésében.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
2011. május 31-éig mintegy 190 ezer Start, 70 ezer Start Plusz és 60 ezer Start Extra kártyát állított ki a NAV és jogelődje az Adóvilág 2011. júliusi száma szerint. A kismamáknak szóló Start Plusz, valamint az 50 év felettieket és az alacsony iskolai végzettségűeket támogató Start Extra kártyákat azonban idén már nem lehet kiváltani. A korábban kiadott kártyákhoz kapcsolódó járulékkedvezményeket a kártyák érvényességi ideje alatt, legkésőbb 2013. december 31-éig vehetik igénybe a foglalkoztatók.
Kép: sxc
A fiatalok elhelyezkedését segítő Start kártya változatlan feltételek mellett 2012-ben is igényelhető. A kártyával rendelkező pályakezdőt foglalkoztató vállalkozás a szociális hozzájárulási adóból kedvezményre jogosult. Ez középfokú végzettségű munkavállaló esetén a minimálbér 150 százalékáig vehető igénybe, az első évben 17, a másodikban 7 százalékos, felsőfokú végzettségűeknél a minimálbér 200 százalékáig, a foglalkoztatás első 9 hónapjában 17, az ezt követő 3 hónapban 7 százalékos mértékben.
10 milliárd beruházásra
Februárban a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból 10 milliárd forint nyílt meg új munkahelyet létrehozó mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára. Az NFA-2012-KKV kódnevű pályázatra azok a cégek jelentkezhetnek, amelyek nem állnak jogerős végzéssel elrendelt felszámolási, csőd-, végelszámolási vagy egyéb – a megszüntetésre irányuló, jogszabályban meghatározott – eljárás alatt; és nincs köztartozásuk (kivéve, ha a hatóság fizetési halasztást vagy részletfizetést engedélyezett). Feltétel még a rendezett munkaügyi kapcsolatok megléte, valamint az is, hogy a pályázat benyújtásának időpontjáig a hatályos szabályozás szerint a munkabérek nettó értékének megőrzéséhez szükséges munkabéremelést valamennyi folyamatosan foglalkoztatott munkavállaló esetében hajtsák végre. A kizáró ok, ha a pályázat benyújtását megelőző féléves időszakban a vállalat csoportos létszámcsökkentést hajtott végre. A program csak induló beruházást támogat, munkahelyenként 2,5 millió, összesen legfeljebb 120 millió, hátrányos helyzetű kistérségekben, településeken 240 millió forinttal. A támogatás mértéke régiótól függően a beruházás elszámolható költségének 10–50 százaléka. A pályázónak vállalnia kell, hogy a beruházást követően legalább két évig nem változik a foglalkoztatottak statisztikai létszáma. A március 30-áig benyújtható pályázattal a kormány reményei szerint legalább 600-800 vállalkozásnál összesen 5300-5550 új munkahely létesítéséhez és 10 ezer meglévő állás megőrzéséhez járulnak hozzá.
Részben a Start Plusz kártyát pótolja az idén debütáló, a munkáltatónak egy évig a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót elengedő Start Bónusz, bár ezt csak december 31-éig válthatják ki az érintettek. A program a legalább három hónapja állást keresők, illetve a gyes-ről, gyed-ről visszatérő kismamák alkalmazását ösztönzi. Ezen felül azok is igényelhetik a kártyát, akik ápolási díj folyósításának megszűnését követő egy éven belül szeretnének elhelyezkedni, valamint azok a kismamák, akik az egyévesnél idősebb gyermekük után járó gyes folyósítása mellett dolgoznának (ha nem állnak alkalmazásban máshol).
Idén vezették be a rehabilitációs kártyát is, amely ugyancsak teljes járulékmentességet ad - a bruttó munkabér, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét nem meghaladó jövedelem mértékéig - a munkáltatóknak megváltozott munkaképességű személy alkalmazásakor. Az új szabályozás bevezette az akkreditált munkáltató intézményét, valamint több mint tíz olyan munkakört határozott meg, amelyeket megváltozott munkaképességű személy tud elvégezni.
15 millió rugalmas foglalkoztatásra
Gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozások és költségvetési szervek pályázhatnak támogatásra munkahelyteremtésre, munkavállalók versenyképességének fejlesztésére április 1. és május 1. között a TÁMOP-2.4.5/12/7-8 jelű kiírások keretében. A pályázat célja, hogy a munkáltatóknál elterjedjenek a rugalmas foglalkoztatási formák, amelyek érdemben hozzájárulnak a munka és a magánélet összeegyeztetésének elősegítéséhez. Az 1–15 millió forintos vissza nem térítendő támogatás az elszámolható költségek 100 százalékát fedezheti. Szintén önerő nélkül pályázható a március 1-jén nyíló Munkahelyi képzések támogatása mikro- és kisvállalkozások számára (TÁMOP-2.1.3.A-12/1-2) elnevezésű, legfeljebb 10 millió forintos támogatás. Célja, hogy a cégek versenyképessége a munkaerő versenyképességének, az alkalmazottak foglalkoztathatóságának, munkahelyi készségeinek és kompetenciáinak javítása révén nőjön.
A kormányzat a közszférából elbocsátottak mielőbbi elhelyezkedését is szeretné segíteni, ezért 2012 februárjában elindította a Karrier Híd Programot. A korábban állami alkalmazásban állók magánszférában való elhelyezkedését ösztönző program ugyancsak a szociális hozzájárulási adóból biztosít kedvezményt. Mértéke a bruttó munkabérnek - legfeljebb a minimálbér kétszeresének - a 13,5 százaléka. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat a 2012. október 31-éig benyújtott kérelem alapján adhat ki egy évig érvényes hatósági bizonyítványt a résztvevőknek. A munkáltató is addig jogosult a kedvezményre.
A Start kártyákat az arra jogosultak válthatják ki a lakóhelyük szerint illetékes adóhatóságnál, a rehabilitációs kártyát az érintetteknek a Rehabilitációs Hatóságnál kell kérvényezniük. Mivel a kártyák érvényességét a kiállítás idejétől számítják, célszerű akkor kiváltani, amikor megvan az álláshely. A kártyák érvényességi idején belül a munkavállaló utáni járulékkedvezményt egymást követő jogviszonyok esetén több munkáltató is érvényesítheti. Az idősek és az alacsony iskolai végzettségűek - vagyis a tavaly még a Start Extra programban érintettek - foglalkoztatását idén, úgy tűnik, egyik kormányzati program sem célozza.
500 millió a dolgozók megtartására
Június 30-áig pályázhatnak a Nemzetgazdasági Minisztérium vissza nem térítendő támogatására azok a vállalkozások, amelyeknek gondot okoz, hogy megtartsák a létszámukat. A Nemzeti Foglalkoztatási Alapból elkülönített 500 millió forintos keret a foglalkoztatási kapacitás megtartását, a csoportos létszámleépítések megelőzését, a meglévő munkahelyek megtartásának elősegítését, a munkáltatók átmeneti működési problémáinak kezelését, gazdasági szerkezetváltást, valamint foglalkoztatási struktúraváltást támogat. A támogatással olyan vállalkozások juthatnak forrásokhoz, amelyek a kérelem benyújtását megelőző hónapban átlagosan 50 főt foglalkoztattak, hiánytalanul végrehajtották az elvárt béremelést (ebbe nem tartozhatnak bele a béren kívüli juttatások), és a munkaadó idén olyan csoportos létszámleépítést tervez, amely az adott térségben jelentősnek tekinthető, és a térség munkaerőpiacát rendkívül hátrányosan érintené. A munkaerő-piaci szempontból hátrányosabb helyzetben lévő térségekben (Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés megye) működő munkaadók számára támogatás nyújtható abban az esetben is, ha azok legalább 25 fő átlagos statisztikai állományi létszámú munkavállalót foglalkoztatnak. A tervek szerint a támogatás közvetlenül 1000–2000, közvetetten 2000–4000 munkahely megőrzéséhez járulhat hozzá. A támogatás havi mértéke munkavállalónként a minimálbér 120 százaléka lehet, 2012-ben 111 ezer 600 forint. A támogatás iránti igényt a munkáltató székhelye, illetve telephelye szerint illetékes munkaügyi központhoz kell benyújtani.