Míg az okostelefonok segítenek a kollégákkal való kommunikációban, emailjeink gyors megválaszolásában, és sürgős feladataink elvégzésében, valójában csökkentik hatékonyságunkat egy új pszichológiai kísérlet szerint, melyet a Kaspersky Lab megbízásából készítettek. A kísérlet összefüggést fedezett fel a résztvevők és az okostelefonjuk közötti távolság valamint a hatékonyság között. Amikor a résztvevők okostelefonjait elvették, teljesítményük 26 százalékkal javult.
A résztvevőknek egy koncentrációs tesztet kellett elvégezni négy különböző körülmény között: az okostelefonjukkal a zsebükben, az asztalukon, a fiókjukba zárva és úgy, hogy a telefon a szobán kívül van. Az eredmények önmagukért beszélnek: a teszteredmények akkor voltak a legalacsonyabbak, amikor az okostelefon az asztalon volt, de minden további távolsági szinttel a résztvevők és okostelefonjaik között a teljesítmény növekedett. Összességében az eredmények 26 százalékkal voltak magasabbak, amikor a telefonok nem voltak a szobában.
Nem megy a párhuzamos figyelemTöbben is kimutatták már, hogy aki folyamatosan több dologgal foglalkozik egyszerre, az nehezebben választja el a fontos információkat a kevésbé fontosaktól, és képtelen figyelmen kívül hagyni az irreleváns információkat. A legszomorúbb az egész históriában, hogy azok, akik párhuzamosan dolgoznak több feladaton egyszerre, valójában sokkal kevésbé képesek arra, mint a fókuszált munkatársaik , ugyanis folyton azon jár az eszük, amin éppen nem dolgoznak. Az információk hatékony feldolgozásának hiánya pedig végül kevésbé átgondolt, tehát potenciálisan rossz döntésekhez vezet a menedzserek esetében. A multitask üzemmódban dolgozók például sokkal kevésbé képesek koherensen írni, mint azok, akik csak egy dologra koncentrálnak.
Ha van, az a baj, ha nincs, az is baj
"Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy az okostelefon hiánya negatív érzelmi hatásokkal bír, viszont más tanulmányok azt is bizonyították, hogy az okostelefon elterelheti tulajdonosa figyelmét. Más szóval az okostelefon jelenléte és hiánya is akadályozhatja a koncentrációt" - mondja Jens Binder a Nottingham-Trent-i Egyetem kutatója. Ez a hatás azonban messze nem volt olyannyira tetten érhető: az elvárásokkal ellentétben az okostelefon hiánya a fent említett kísérletben nem tette a résztvevőket idegessé. A szorongási szintek következetesen alakultak az összes kísérletben. Habár általában véve a nők többet szorongtak, mint a férfiak, ami arra engedte következtetni a kutatókat, hogy a munkahelyi szorongásra nincsenek hatással az okostelefonok (vagy azok hiánya), viszont hatással lehet erre az alkalmazottak neme. "Összegezve tanulmányunk eredményei szerint az okostelefon hiánya az, ami javítja a koncentrációt" - fűzi hozzá Astrid Carolus a Würzburgi Egyetemtől.
Ugyanakkor ne feledkezzünk meg az okoseszközök előnyeiről sem. A bármikor és bárhonnan való elérés lehetősége, az adatokhoz való folyamatos hozzáférés és az azonnali reakció képessége emeli a szolgáltatások színvonalát, a munkafolyamatok hatékonyságát, a vevők elégedettségét. A fenntarthatóság irányába is komoly lépés: csökkenti az irodákban keletkező szemetet, hozzájárul a hatékony logisztikai folyamatokhoz, és csökkenti az áruk és személyek mozgásából eredő károsanyagkibocsátást. Az üzleti tevékenység és a projektmenedzsment ma már egyre kevésbé helyfüggő.
Az okostelefonok segítségével távoli, mozgásban lévő alkalmazottak és beszállítók is folyamatos összeköttetésben tudnak maradni, valós időben menedzselve az üzleti folyamatokat, koordinálva a különféle teamek munkáját. Az okostelefonok más szempontból is hatékonyak a cégnek: a magyar vállalatok jelentős része ugyanis informatikai szempontból jelentősen lemaradt: a professzionális infokommunikációs szolgáltatások helyett a cégek az informatikai problémákat házi megoldásokkal, a témában valamennyire jártas ismerőseik bevonásával próbálják meg kezelni.
Az okostelefonok itt is megoldást jelentenek: Nyugat-Európában már ma is a dolgozók 60 százaléka használ munkája során okostelefon-alkalmazást, 21 százalék pedig a saját osztályára, illetve cégen belüli résztevékenységére szabott alkalmazást. Szakértők szerint utóbbi 34 százalékkal növeli a szervezetek hatékonyságát. A felhőben tárolt fájlok – amelyeket saját eszközről, laptopon, tableten, telefonon akárhány felhasználó elérhet – azonnal frissítődnek amint valaki módosítja a dokumentumot.
A kísérlet alátámasztja egy korábbi kutatás eredményeit, mely a Digital Amnesia at Work címet viseli. Akkor kiderült, hogy a digitális készülékek rossz hatással lehetnek a koncentrációra. Például munkahelyi meetingeken a digitális készülékeken való jegyzetelés csökkenti a meetingen történtek megértését. Bár a digitális készülékek munkahelyi betiltása lehetetlen, a legújabb eredmények ötleteket adhatnak a cégeknek arra, hogy hogyan javítsanak alkalmazottaik hatékonyságán.
"Jelenleg az alkalmazottak elvárják az állandó hozzáférést okostelefonjaikhoz, viszont hatékonyságuk növelhető a célzottan okostelefon-mentes munkaórák bevezetésével. Ennek egyik módja a meeting szabályok betartása, mint például a telefonok és a számítógépek használatának betiltása üzleti megbeszéléseken" – mondta Dragan Martinovic, a Kaspersky Lab kelet-európai régiójának ügyvezető igazgatója".
A vállalatoknak azt is tudniuk kell, hogy a mai online üzleti világban az alacsony koncentrációs szintek kiberbiztonsági problémákhoz vezethetnek. A célzott támadásokat például csak akkor lehet felismerni, ha az alkalmazottak éberek és figyelnek a váratlan és szokatlan emailekre. Ezért létfontosságú, hogy a cégek biztonsági intézkedéseket tegyenek, ideértve a különböző továbbképzéseket, melyek az alkalmazottak éberségét növelik függetlenül attól, hogy használnak-e okostelefont a munkahelyen vagy sem.