Közös irodák, munkahelyek eddig is voltak, de két fiatal amerikai vállalkozónak WeWork néven sikerült olyan újat létrehoznia, amelyben egy pénztelen startup emberei ugyanolyan jól érzik magukat, mint az IBM vagy a Microsoft munkatársai.
Az első 2010-ben, New Yorkban nyílt. Az új cég megvett egy irodateret, majd azt kis részlegekre felosztva bérbe adta kisvállalkozásoknak – mégpedig vonzóan berendezve, felszerelve.
Világos, levegős szobák, termek, hangszigetelt telefonfülkék, közös helyiségek, köztük jól felszerelt konyha, edzőterem. Friss színek, sok zöld, virág, ingyen kávé a presszógépekből és hűtőszekrények.
A kezdő kis pénzért is bejuthat, hogy leüljön egy sarokba a laptopjával, dolgozni. Többe kerül egy íróasztal vagy a kiválasztható méretű közös, netán egyszemélyes szoba.
A bérlők túlnyomórészt a legifjabb nemzedékekhez tartozók, akik hasonló környezetre vágynak, és jól érzik magukat együtt.
Nyolc év után a WeWorknek 22 országban 253 irodatere van, összesen több, mint 1,3 millió m2 felülettel. A legtöbb Londonban, ahol a brit kormány után e vállalkozásnak van a legtöbb irodafelülete, 240,000 nm2-el.
Legnagyobb londoni épületükben kerek 3,400-an dolgoznak nyolc emeleten, a startuposoktól nemzetközi nagyvállalatok, bankok munkatársaiig.
A WeWork napjaikban az Egyesült Államok legértékesebb magánvállalatai közé számít, 20 Mrd dollárra becsülik, és az irodák mellett immár WeLive néven közösségi lakóépületekkel is megjelentek a piacon.
(Forrás: WeWork, Wired)