Nem zsákutca, előszoba a kölcsönzés

Nem zsákutca, hanem az állandó alkalmazás előszobája lehet a munkaerő kölcsönzés. A kölcsönzötti munkavállalás csökkenti a felek ismeretlenségéből fakadó kockázatokat, a legjobbakat egyre többször véglegesítik.

A munkaerő-kölcsönzés hagyományosan az igények gyors változásának követésére jött létre, és elsősorban a munkaadóknak biztosított a rugalmasságból fakadó előnyöket. Ebből is ered, hogy a kölcsönzötti munkaviszonyra sokszor eltérően tekintenek a munkavállalók és a munkaadók. A munkavállalók egy része ódzkodik a kölcsönzötti léttől, attól tartva, hogy átmeneti munkához jut, és ráadásul akár hátrányos megkülönböztetésben is részesülhet. Ez azonban távolról sincs így.” - mondta a munkaerő-kölcsönzéssel és közvetítéssel foglalkozó Job Kft. ügyvezetője, Dobár Attila. “A kölcsönzöttek ma már ugyanolyan munkavállalói körülmények és feltételek között dolgoznak, ugyanazokban a juttatásokban részesülnek, mint a cég által munkaszerződéssel alkalmazott társaik. Szó sincs tehát arról, hogy a kölcsönzött munkatársak másodrendű munkavállalók lennének.”

Kép:PP archív

Kevesebb a kölcsönzött, ez stabilitást jelent
A CIETT (International Confederation of Private Employment Agencies) legutóbbi, 2009-es világméretű felmérés szerint munkaerő-kölcsönzés keretében az Európai Unióban a munkavállalók 1,5%-át foglalkoztatják, míg Magyarországon ez az arány 1,2%. Ezek a számok a munkaképes lakosság arányában és nem az összes foglalkoztatott arányában értendők. Amennyiben a foglalkoztatottak arányában nézzük, az arány az EU-ban és Magyarországon közel azonos, 2,6%-körül mozog. Az elmúlt három év kölcsönzött munkavállalói létszámcsökkenését épp az okozta, hogy a cégek helyzetük stabilizálódásának eredményeképpen elkezdték állományba venni az addig kölcsönzött munkavállalókat.
A munkaerő-kölcsönzés feltételrendszerét a Munka Törvénykönyve pontosan szabályozza.  Ez is oka annak, hogy ez az atipikus foglalkoztatási forma egyre szélesebb körben terjed. Elsősorban a nagyobb nemzetközi cégek élnek előszeretettel a munkaerő-kölcsönzés lehetőségével. A kölcsönzés lehetővé teszi számukra a náluk dolgozók jobb megismerését, képességeik és elköteleződésük felmérését. (Erre lehetnének alkalmasak például a személyiség tesztek is, ilyet azonban tilos csináltatni a jelöltekkel!) Könnyebbé válik a döntés, a legjobbakat jó eséllyel véglegesítik. Jó néhány nemzetközi vállalat rugalmasan kezeli a kérdést, és ha üres pozíció adódik, elsősorban a kölcsönzöttek közül választ munkatársat. Ilyenkor azok kerülnek előnybe, akiket a munka során már megismertek. Mindkét fél számára a kölcsönzés egyfajta meghosszabbított próbaidőként működik: kölcsönös lehetőséget nyújt egymás jobb megismerésére, az igények és a lehetőségek feltérképezésére.

“A fehérgalléros kölcsönzötti munkavállalás távolról sem zsákutca, hanem az állandó foglalkoztatás előszobája. Ezzel a lehetőséggel különösen a fiatal diplomásoknak, a pályakezdőknek érdemes élniük, hiszen kisebb kockázattal és még nem a végleges elköteleződés szándékával tudják magukat kipróbálni és az adott céget megismerni. Ez pontosan illeszkedik ahhoz a trendhez, miszerint a mai fiatalok nehezebben kötelezik el magukat. A nálunk évente megforduló több száz fiatal diplomás példája a legjobb bizonyítéka annak, hogy érdemes kölcsönzött munkaerőként munkába állni, hiszen a kipróbálás gyakran megnyitja az utat az állandó munkaszerződések megkötése előtt. Ezért is nevezik ezt “Try and Hire” módszernek is.” - mondta Dobár Attila.

Véleményvezér

Lábon lőtte magát Rogán kommunikációs stábja

Lábon lőtte magát Rogán kommunikációs stábja 

Okosabbak maradtak volna, ha csendben maradnak.
Kihalt vasútállomást talált Hadházy Ákos

Kihalt vasútállomást talált Hadházy Ákos 

Kísértetvasútállomás Csisztapusztán.
Az ukránok újra bevetették csodafegyverüket

Az ukránok újra bevetették csodafegyverüket 

Immár sehol nincsenek biztonságban az orosz katonák és hadi eszközök.
Magyartól rettegnek az oroszok

Magyartól rettegnek az oroszok 

A magyar név megint szép lesz, legalábbis Ukrajnában már az.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo