Igények és lehetőségek szembenállása
„Számos vállalat volt kénytelen költségcsökkentésre az utóbbi hónapokban és várhatóan ez a jelenség folytatódni fog a jövőben is. Ez a helyzet pedig HR területen is ellentmondásos szituációkat okozhat. Amíg a dolgozók igényei a stabilitás és a biztonság felé tolódnak, addig a jelenlegi gazdasági kilátások egyik fő velejárója a bizonytalanság. A szakembereknek a béremelés tervezésénél egyre több szempontot kell mérlegelniük: az elmúlt éves bérfejlesztés és a cég helyzete mellett az adott szektor kitettségét és a várható megszorításokat is minél pontosabban előre kell vetíteniük” – mondta Simon-Göröcs Lili a Profession.hu HR igazgatója. A jól bevált munkaerő megtartása egy ilyen helyzetben felértékelődik, mert kevesebb kiadással jár, ugyanakkor az elmúlt években ez is nehezebbé vált.
A kiélezett versenyhelyzet mellett a meglévő kollégák bevonása a cég közösségi életébe is nehezebbé vált az otthoni és a hibrid munkavégzés elterjedése óta, gyakran előfordul, hogy két kolléga csak ritkán vagy egyáltalán nem találkozik egymással. Az ilyen szituációkezelésére lehetnek jó alternatívák a céges rendezvények, programok, amennyiben a költségvetéssel kapcsolatos jelenlegi és várható megszorítások mellett lehetőség van ezeknek a megtartására.
A fluktuáció pozitív hatásai
A munkaerő toborzás lényegesen költségesebb a meglévő kollégák megtartásánál: a szakemberek általában egy munkavállaló elvesztése után a helyettesítésre szánt kiadásnál annak nagyjából 6 hónapnyi bérével kalkulálnak, valamint a reputációvesztés kockázata is fennáll, ami pedig hatással lehet a későbbiekben a toborzás hatékonyságára. A felvételi procedúrát minden esetben érdemes minél gyorsabban lefolytatni, mert a meglévő kollégákra maradt többletterhelés fokozhatja az elégedetlenséget a meglévő munkavállalók között.