A mértéktelen vásárlás és az emiatt keletkező mérhetetlen mennyiségű csomagolási és egyéb hulladék fenntarthatatlan fogyasztásunk egyik legtöbbet emlegetett szegmense. A kereskedelem ugyanakkor állandó és fontos szektora a gazdaságnak, és lehet, felelősségteljes is. De van, aki szerint nem az ingyen zacskón múlik, hogy elégedett legyen a vásárló.
Magyarország első csomagolásmentes boltjának alapítója is csak menet közben, a nyitás alatt ismerkedett a tevékenységgel, nem csoda, hogy a vásárlók közül először sokan nem tudják, miről szól az ország első csomagolásmentes boltja. A kezdeményezés lényege, hogy az alapvetően élelmiszerekre szakosodott boltban mindenki annyit vásárol a termékből, amennyire ténylegesen szüksége van, a kiválasztott mennyiséget pedig a magukkal hozott tárolóedényekben, dobozokban vihetik magukat a vásárlók, így csökkentve a háztartásokban keletkező hulladék mennyiségét.
A fenntarthatóságot zászlajára tűző bolt nemcsak csomagolásmentesen árusítja a termékeket, hanem igyekeznek maguk is így beszerezni azokat, hogy az üzlet szintjén is minimális mennyiségű hulladék keletkezzen.
– Ezenkívül törekszünk arra, hogy amit csak lehet, helyi gazdálkodóktól, őstermelőktől, ötven kilométeres távolságon belülről szerezzünk be, amit pedig nem, azt a fair trade szabályai szerint eljáró termelőktől, kereskedőktől vásároljuk – hangsúlyozza az alapító.
– A forgalommal meg vagyunk elégedve, és aki bejön, többségében mosolygósan távozik – mondja Monostori-Kalovits Márk. – Sokan arra is kezdenek rájönni, hogy mivel a csomagolást nem kell megfizetni, illetve itt tényleg annyit vásárolnak, amennyire szükségük van, anyagilag is jobban járnak. Sokszor meglepődnek a vevők, hogy ha csak egy csipetnyi fűszerre van szükségük, akkor annyit is vehetnek.
Dolgoznak azon, hogy a jövőben franchise-rendszerben tudjanak bővülni. Már most több tucatnyi, az ország különböző városaiból érkező érdeklődővel tárgyalnak, előbb-utóbb tehát több nagyvárosban is megnyílhat a csomagolásmentes bolt.
– Azonban ennél is messzebbre nézünk: azt szeretnénk, ha ezekben a boltokban a környékbeli településekről származó élelmiszereket forgalmaznák, így előnyhöz juttatva a helyi termelőket, és lehetőség szerint minél jobban bevonva a hátrányos helyzetű munkavállalói csoportokat is. Valódi alternatívát szeretnénk kínálni a fenntartható vásárlásra.