Nem biztos, hogy jó ötlet Moszkva felé kacsingatni

Közel 30%-os zuhanás után a globális pénzügyi válság közepén tapasztalt 2009-es szint alá esett az Oroszországba irányuló 2015 első félévi magyar export értéke, elsősorban az európai uniós embargós intézkedések és a gyenge rubel eredményeképpen - állítja az Atradius Hitelbiztosító. A tavaly és idén is gyengélkedő orosz gazdaság 2016-ban magához térhet, azonban a hatalmas lehetőségekkel kecsegtető orosz piac „békeidőben” is nehéz falat lehet a magyar cégeknek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A tavaly és idén is gyengélkedő orosz gazdaság 2016-ban magához térhet, azonban a hatalmas lehetőségekkel kecsegtető orosz piac „béke időben” is nehéz falat lehet a magyar cégeknek. Ennek legfőbb oka, hogy a sajátos orosz szabályozás miatt komoly nehézségeket jelent a magyar vállalatok számára a megfelelő fedezetek, garanciák megszerzése, amellyel a szerződés szerinti kifizetéseket szavatolják - mutat rá az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb piaci elemzése.

Bár az Oroszországba irányuló teljes magyar export 2015 első félévében 27%-kal esett vissza az előző év hasonló időszakához képest, Törökország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok után az ország még mindig a magyar gazdaság negyedik legnagyobb EU-n kívüli felvevő piacát jelenti. A magyar export zuhanásáért nagyrészt az a feldolgozóipar felelt, amely a kivitel csaknem 60%-át (57,6%) nyújtotta 2015 első felében. A visszaesés itt 30% körül mozgott az előző év hasonló időszakához képest, leginkább a tavaly augusztusban életbe léptetett, az élelmiszeripart sújtó uniós embargós intézkedések miatt. Jelentősen visszaesett még a kereskedelmi szektor is, amely a kivitel 36%-át lefedve 23%-ot esett. Összességében az Oroszországba irányuló magyar export, mintegy 855 millió dolláros értékével jóval a globális pénzügyi válság közepén regisztrált 2009-es szint alá esett.

Ugyancsak a kétoldalú külgazdasági kapcsolatok visszaesését mutatják a magyar piacokra érkező orosz import első féléves számai is: az 1,86 milliárd dolláros adat 53%-os esést jelez, egyben 2009-es szint alatti teljesülést. Az év első felében a kereskedelmi szektor zuhant a legjobban, több mint 79%-kal, de a villamosenergia- és gázszolgáltatás, valamint a feldolgozóipar teljesítménye is 38-38%-kal csökkent. Utóbbi szektor teszi ki az orosz import kétharmadát.

Így juthatunk a világpiacra
Hogyan juthatunk a világpiacra? Például úgy, hogy egy nagyvállalat beszállítójává válunk. A költséghatékony működésre való törekvés és a piacok erőteljes globalizálódása együttesen vezetett oda, hogy ma a legtöbb multinacionális cég regionális partnereket keres.
Azonban a negatív jelenség nem a magyar-orosz viszony romlását jelenti: a számok alapján az látható, hogy a világ összes országából Oroszországba irányuló teljes évi export mennyiség már tavaly 14,7%-ot zuhant. Az orosz gazdaság teljes bruttó hazai teljesítménye a tavalyi évben 1860 milliárd dollár volt, de ez a szám idén akár 4,1%-ot is eshet a gazdasági embargó az olajárak visszaesése és a továbbra is gyenge rubel miatt – derül ki az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb becsléséből. Ugyanakkor a hitelbiztosító elemzése szerint jövőre a 12%-os infláció mellett, lassú, kb. 1,5%-os növekedés várható az orosz gazdaságban.

Ideális körülmények között sem könnyű piac

Azonban az orosz fellendüléssel és az embargó előbb-utóbb történő feloldásával számoló exportőröknek számos adminisztratív részletre kell ügyelniük, lévén nem európai uniós tagországról van szó. Mivel az eltérő jogrendszerből fakadó nehézségek komoly fejfájást okozhatnak a szereplőknek, sok esetben egy harmadik ország gazdasági jogrendszerét alkalmazzák a garanciák betartása érdekében. Emellett a szállítási megállapodásban elegendő információnak kell lennie a termék-specifikációról, a mennyiségi és minőségi kérdésekről, a vételárról, a határidőkről és a szállítás időtartamáról, nem beszélve az éppen aktuális ÁFA-kulcsról. A jogi formulákon túl pedig olyan apróságokra is figyelnie kell a magyar félnek, mint az orosz partner teljes nevének és pontos címének megjelenítése, mivel számos esetben ugyanazon név alatt akár több orosz cég is futhat.

Tévhitek tartják távol a kisvállalatokat az exporttól
A javuló belföldi kilátások elkényelmesítik a hazai kis- és középvállalatokat, de nem csak emiatt lanyhul a késztetésük, hogy külföldi vevők megtalálásában próbáljanak szerencsét. Az okok közül a leggyakoribbakat mutatjuk most be.
Mivel bármilyen felmerülő probléma esetén az orosz igazságszolgáltatás csak igen nehézkes és hosszadalmas procedúra után tudja kikényszeríteni a felektől a szerződésben foglaltakat, ezért az exportőröknek érdemes egy harmadik szereplőn keresztül intézni a szállítást, ezzel maga a tranzakció is biztonságosabbá válhat. A szállítás kapcsán pedig mindenképpen ügyelni kell az egyszerűségre és az átláthatóságra, valamint a megállapodással kapcsolatos összes dokumentum megőrzésére – hangsúlyozta az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb piacelemzése.

Különösen igaz ez az élelmiszeriparban, ahol a jelek szerint (gyorsan megélénkülő külgazdasági kapcsolatok) a piaci szereplők már tavaly gyorsan megtalálták azokat a tranzitországokat (pl. Szerbia, Macedónia, Moldova, Fehéroroszország), amelyekre nem vonatkozik az orosz embargó.

„A jelenlegi orosz gazdasági környezetben nagyon fontos, hogy a magyar vállalkozások jól megválogassák üzleti partnereiket, ezért mindenképpen ajánlott előzetesen informálódni róluk, illetve különböző eszközökkel (céginformáció, hitelbiztosítás) minimalizálni a nemfizetésből, vagy késedelmes fizetésből fakadó kockázatokat. Emellett akár unióin kívüli tranzitországokon keresztül, akár egyenesen Oroszországba exportálunk, szükség van a megfelelő jogi háttér és tanácsadás biztosítására” – hívta fel a figyelmet Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo