A K&H nagyvállalati növekedési index ez év második negyedévi eredménye szerint a cégek 14 százaléka tervez új dolgozókat alkalmazni. Ez az arány némileg alacsonyabb, mint az előző negyedévben, amikor 22 százalékon állt a mutató, viszont a bővítéssel számolók közel kétharmada legalább 10 százalékkal szeretné növelni a munkatársai számát.
Ez összességében várhatóan 1,2 százalékkal több ember foglalkoztatását fogja jelenteni a nagyvállalati szektorban. Kérdés, hogy mennyire lesz egyszerű dolguk.
A KSH adatai szerint ugyanis augusztusban 4 százalékon állt a munkanélküliség, ami amellett, hogy természetesen nagyon örvendetes fejlemény, kihívásokat jelenthet a cégeknek a megfelelő új kollégák megtalálásában. Ugyanakkor ez a szám egyelőre magasabb, mint a járvány előtti legalacsonyabb, 2019 decemberi 2,9 százalékos érték.
Szűkül a munkaerőpiac
A foglalkoztatottak aránya külföldön is egyre nő, és már közelít a vírus előtti értékekhez. Ha a járvány legnehezebb részén már túl vagyunk, és nem lesznek további jelentős korlátozások, várhatóan folytatódni fog ez a tendencia. Ez tovább nehezítheti a magyarországi vállalatok helyzetét.
„A határok kinyitásával újra könnyebbé válik munkát vállalni más országokban. Ezzel pedig a hazai cégeknek újfent versenytársai lesznek a külföldön működő vállalatok” – mutatott rá Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője az esetleges nehézségekre.Itthon a munkanélküliek alacsony száma mellett egyre magasabb a foglalkoztatottak aránya a teljes népességen belül, júliusban 4 millió 647 ezren dolgoztak.
Ez további nehézségeket okozhat a bővítést tervező vállalatok számára, hiszen kevesebb tartalék maradt a munkaerőpiacon. Régiók tekintetében Kelet- és Nyugat-Magyarország állnak az élen, mindkét területen a cégek 20-20 százaléka fog várhatóan új kollégákat felvenni.