A legtöbb újdonságot talán a módszerekben találhatjuk. Mivel egyre több elektronikus adat áll a hatóság rendelkezésére, így egyre inkább lehet támaszkodni az informatikai módszerekre az ellenőrzésekben is. Az adóelkerülés elleni harc lényege a csalási folyamatok, összefüggések feltárása, ezért a rendszerszerűségre fognak koncentrálni a működési folyamatok vizsgálata során. Nagy hangsúlyt fektetnek a belső szabályzatok ellenőrzésére, és nem fognak megállni az egyes vállalkozásoknál, hanem láncolatokat keresnek majd, továbbá a csalásokból hasznot húzó magánszemélyeket is ellenőrizni fogják - figyelmeztet a LeitnerLeitner adótanácsadó cég legfrissebb blogbejegyzése.
A klasszikus ellenőrzési módszerek – mint például a bevallások ellenőrzése – megtartása mellett egyre jobban támaszkodik a hatóság az informatika adta lehetőségekre, többek között a kockázatelemzésre az ellenőrzésre való kiválasztás során. A vizsgálatokban is nagy hangsúlyt fektetnek az IT folyamatok vizsgálatára, a rendszerhibák megtalálására, ehhez kapcsolódóan a belső szabályzatok ellenőrzésére. Az eddiginél is szorosabb együttműködést alakítanak ki az uniós tagországok adóhatóságaival és a hazai vám- és bűnügyi szervezetekkel a kontroll adatok, jelzések, információcsere érdekében. A vállalkozásokon túl az azokat irányító, a csalásokból hasznot húzó magánszemélyeket is vizsgálni fogják.
Kiemelt figyelmet fordítanak az e-kereskedelemre, a hulladék- és fémkereskedelemre, valamint a jövedéki termékek forgalmazására. Ez utóbbi esetében elsősorban a dohány-, illetve az alkoholtermékekre, például a bérfőzésre koncentrálnak. Ugyanakkor továbbra is fontos cél a nemcsak gazdasági szempontból káros, hanem az emberi egészséget is veszélyeztető hamisított termékek kereskedelmének (élelmiszerek, gyógyszerek, ruhaneműk, illatszerek, tisztítószerek) visszaszorítása. (Az EKÁER-re is rágyúr az idén a NAV.)
Áfa
Elsősorban azokat a cégeket választják ki ellenőrzésre, amelyeknél nincsenek összhangban az áfa- és a jövedelemadó bevallások. Ugyanis ezekben az esetekben valószínűsíthető, hogy valótlan tartalmú számlák befogadásával csökkentik az adójukat. Figyelni fognak azokra is, akik csalás gyanús export-import ügyleteket bonyolítanak le, eltitkolják közösségi beszerzésüket és továbbértékesítésüket. Különösen a láncügyletek valódiságára fognak koncentrálni. Mindezek mellett a trendek, folyamatok vizsgálata során tárják fel, hogy egy szektor szigorúbb ellenőrzése miatt nem „vándorolnak-e át” a csalók egy másik még kevésbé megfigyelt területre.
Társasági adó - transzferár
A társasági adó kötelezettségek teljesítésénél vizsgált területek:
• az indokolatlan költségelszámolások,
• a veszteségelhatárolási szabályok helyes alkalmazása,
• az adóalap módosító tételek helyes alkalmazása,
• a beruházásnak minősülő tételek elszámolásának szabályszerűsége,
• a kutatás-fejlesztési tevékenységgel kapcsolatos társasági adóalap csökkentés,
• a különféle adókedvezmények nyújtása (látvány-csapatsport, filmalkotás, előadó-művészeti szervezet támogatása, kis- és középvállalkozások kamatkedvezménye stb.)
A társasági adó ellenőrzés kiemelt területe marad a kapcsolt vállalkozások közötti tranzakciók vizsgálata. Mind a belföldi, mind a külföldi kapcsolt vállalkozásokkal folytatott ügyletek során kötelező törvényi előírás a piaci árak alkalmazása, melynek ellenőrzése a 2015-ös év adóhatósági feladatainak hangsúlyos területe.
• a könyvek, nyilvántartások vezetésére,
• a nyilvántartások és benyújtott bevallások összegében való eltérésekre,
• a belső szabályzatok meglétére, és betartására,
• a bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére,
• a bizonylat kiállítás és iratmegőrzés szabályaira
koncentrálnak.
Munkabérekkel kapcsolatos kötelezettségek
Az ellenőrzések során 2015-ben is megpróbálják feltárni az alkalmazottak bejelentését elmulasztó, a bevallást be nem nyújtó, a munkaerő-kölcsönzéssel járulékfizetést kikerülni igyekvő, a magas árbevétel mellett irreálisan kevés munkavállalót foglalkoztató adózókat. A szociális hozzájárulási adókedvezmények jogszerű igénybevételének ellenőrzése mellett ellenőrizni fogják a társaságok vezető tisztségviselőinek biztosítási jogviszonyához kapcsolódó járulékfizetési kötelezettségeket. Az őstermelők sem maradnak ki az ellenőrzések sorából mivel igen jelentős számban vannak jelen a vállalkozók között.
Ellenőrizni fogják még
• a környezetvédelmi termékdíj terén a 2015-től termékdíj-köteles irodai papírokat, és egyéb vegyipari, műanyag termékeket,
• a jogelőd nélkül alakult társaságokat 90 napon belül,
• az adóellenőrzések ellehetetlenítése vagy hátráltatása céljából történő székhelyváltókat
Ellenőrizni fogják továbbá azokat a gépjárműalkatrész, valamint egyéb máshova nem sorolt új áru kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozásokat, amelyek jövedelmezősége alacsonyabb, mint a működési területükön átlagosan jellemző jövedelmezőségi mutató 50%-a.