Ne becsüljük le az idősebbeket!

Nincs menekvés a tény elől: a korábbi nyugdíjkorhatárokhoz viszonyítva mind többen és többen fogunk hosszabb időn keresztül dolgozni. Az idősebb korosztályt képviselő munkavállalók taníthatnak nekünk egy-két dolgot a munka világáról – ha hajlandóak vagyunk odafigyelni rájuk, sokat profitálhat karrierünk.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tanulhatunk tőlük - Kép: OSHA

„A cégeknek muszáj lesz alkalmazkodniuk a korosodó munkaerőhöz, a munkavállalók pedig felnézhetnek idősebb kollégáikra és tanulhatnak tapasztalataikból” – mondja Alistair Cox, a Hays vezérigazgatója, aki ezt a kérdéskört vizsgálja nemrég publikált LinkedIn Influencer blogposztjában.

Egyes szektorokban, mint a gyártás, szállítmányozás, egészségügy és az oktatás, jelentősen magasabb az idősebb dolgozók aránya, mint más területeken, így amikor ezek az emberek nyugdíjba mennek, kiugró mértékű készséghiány keletkezik. Ám a munkáltatók addig is profitálhatnak abból az átfogó tudásból, amivel ez a tapasztalt munkaerő nap mint nap gazdagítja munkáját.

Ha egy vállalat elveszíti ezt a tudásanyagot, azzal versenyelőnyt is veszít, hiszen az idősebb alkalmazottak remekül tudják tréningelni a fiatalabbakat, megosztva évtizedes bölcsességüket az új generációval.

Ez nagy lehetőség is

Ne szalasszuk el a lehetőséget, hogy kiaknázzuk a csapat szenior kollégáinak tehetségét és tudását abban a tekintetben is, hogy átadják a know-how-t a többi dolgozónak. Általában olyan kis- és középvállalkozásoknál fordul elő, hogy idősebb szakembereiket kérik meg, hogy házon belüli tréningeket tartsanak fiatalabb társaiknak, melyek nem rendelkeznek elegendő erőforrással külsős tréningek igénybevételéhez.

„Az elöregedő társadalmakban az embereknek hosszabb ideig kell dolgoznia, ezért méretétől függetlenül minden cégnek használnia kellene ezt a potenciális tréning erőforrást. Ennek fel nem ismerése pazarlás” – véli Alistair Cox.

Pluszterhek a „szendvicsgeneráción”
A szülők még mindig gondoskodnak felnőtt gyermekeikről, de közben szép kort megélő idős szüleiket is támogatni kell. Ismerős? Egyre többen lesznek így.
Tehát mit tehetünk annak biztosítása érdekében, hogy karrierünk minél többet profitáljon idősebb kollégáink tapasztalata révén?

Keressünk magunknak mentort: Rengeteget tanulhatunk olyan szakemberektől, akik már elérték az általad áhított karrier célokat. Találjunk egy mentort, akár a szervezeten belüli, akár külső szakértőt az iparágból vagy a szakterületedről, és kérjük ki a véleményét, amikor karrierünkkel kapcsolatos döntésekre kerül a sor.

Up-skill: Az idősebb alkalmazottak nagy része szívesen osztja meg sokéves tapasztalatát. Ha van olyan szenior kolléga a vállalatnál, aki valamilyen speciális rendszer, készség vagy feladat szakértője, amit szeretnénk szakmai repertoárunkhoz adni, kérdezzük meg, hogy beavatna-e minket is.

Tanuljunk a tapasztalataikból: A már hosszú évek óta a vállalatnál dolgozó szakemberek olyan átfogó szervezeti rálátással rendelkeznek, amit érdemes továbbadni a fiatalabbaknak. Ez magába foglalja a vállalatnál évtizedek alatt felhalmozott praktikus üzleti tapasztalatokat, de olyan finom részleteket is, hogy miért pont egy bizonyos módon kell elkészíteni a riportokat, vagy, hogy adott információk megszerzéséhez kit is kell felkeresni.

Legyünk tudatában a készséghiányoknak: Számos szektorban a munkaerő nagy része a következő években várhatóan nyugdíjba fog menni, készséghiányokat okozva ezzel. Ha felismerjük a potenciális készséghiányt a szakterületünkön, itt az idő, hogy együtt dolgozzunk egy tapasztalt kollégával és eltanuljuk tőle azt a technikai tudást és azokat a szakmai fortélyokat, amik elengedhetetlenek az adott területen. Ezáltal felkészülhetünk arra, hogy betöltsük a készséghiányt és értékes munkaerővé váljunk bármely vállalat számára.

Visszatérni a munkaerőpiacra?
Az időskorú népességben rejlő lehetőségek kiaknázása sürgető társadalmi kihívássá vált az elmúlt években. Az Európai Unióban az 55 és 64 év közöttiek foglalkoztatási rátája majdnem elérte az 50 százalékot 2011-ben, míg hazánkban az idősebb korosztály mindössze 36 százaléka aktív munkavállaló. Drasztikus csökkenő tendencia figyelhető meg továbbá Magyarországon: az 55–59 közöttiek 54 százaléka, míg a 60–64-es korosztálynak pusztán a 14 százaléka tartozik a foglalkoztatottak táborába. Pedig az időskorúak foglalkoztatása mindenkinek előnyös lenne.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo