„A cégeknek muszáj lesz alkalmazkodniuk a korosodó munkaerőhöz, a munkavállalók pedig felnézhetnek idősebb kollégáikra és tanulhatnak tapasztalataikból” – mondja Alistair Cox, a Hays vezérigazgatója, aki ezt a kérdéskört vizsgálja nemrég publikált LinkedIn Influencer blogposztjában.
Egyes szektorokban, mint a gyártás, szállítmányozás, egészségügy és az oktatás, jelentősen magasabb az idősebb dolgozók aránya, mint más területeken, így amikor ezek az emberek nyugdíjba mennek, kiugró mértékű készséghiány keletkezik. Ám a munkáltatók addig is profitálhatnak abból az átfogó tudásból, amivel ez a tapasztalt munkaerő nap mint nap gazdagítja munkáját.
Ha egy vállalat elveszíti ezt a tudásanyagot, azzal versenyelőnyt is veszít, hiszen az idősebb alkalmazottak remekül tudják tréningelni a fiatalabbakat, megosztva évtizedes bölcsességüket az új generációval.
Ez nagy lehetőség is
Ne szalasszuk el a lehetőséget, hogy kiaknázzuk a csapat szenior kollégáinak tehetségét és tudását abban a tekintetben is, hogy átadják a know-how-t a többi dolgozónak. Általában olyan kis- és középvállalkozásoknál fordul elő, hogy idősebb szakembereiket kérik meg, hogy házon belüli tréningeket tartsanak fiatalabb társaiknak, melyek nem rendelkeznek elegendő erőforrással külsős tréningek igénybevételéhez.
„Az elöregedő társadalmakban az embereknek hosszabb ideig kell dolgoznia, ezért méretétől függetlenül minden cégnek használnia kellene ezt a potenciális tréning erőforrást. Ennek fel nem ismerése pazarlás” – véli Alistair Cox.
Keressünk magunknak mentort: Rengeteget tanulhatunk olyan szakemberektől, akik már elérték az általad áhított karrier célokat. Találjunk egy mentort, akár a szervezeten belüli, akár külső szakértőt az iparágból vagy a szakterületedről, és kérjük ki a véleményét, amikor karrierünkkel kapcsolatos döntésekre kerül a sor.
Up-skill: Az idősebb alkalmazottak nagy része szívesen osztja meg sokéves tapasztalatát. Ha van olyan szenior kolléga a vállalatnál, aki valamilyen speciális rendszer, készség vagy feladat szakértője, amit szeretnénk szakmai repertoárunkhoz adni, kérdezzük meg, hogy beavatna-e minket is.
Tanuljunk a tapasztalataikból: A már hosszú évek óta a vállalatnál dolgozó szakemberek olyan átfogó szervezeti rálátással rendelkeznek, amit érdemes továbbadni a fiatalabbaknak. Ez magába foglalja a vállalatnál évtizedek alatt felhalmozott praktikus üzleti tapasztalatokat, de olyan finom részleteket is, hogy miért pont egy bizonyos módon kell elkészíteni a riportokat, vagy, hogy adott információk megszerzéséhez kit is kell felkeresni.
Legyünk tudatában a készséghiányoknak: Számos szektorban a munkaerő nagy része a következő években várhatóan nyugdíjba fog menni, készséghiányokat okozva ezzel. Ha felismerjük a potenciális készséghiányt a szakterületünkön, itt az idő, hogy együtt dolgozzunk egy tapasztalt kollégával és eltanuljuk tőle azt a technikai tudást és azokat a szakmai fortélyokat, amik elengedhetetlenek az adott területen. Ezáltal felkészülhetünk arra, hogy betöltsük a készséghiányt és értékes munkaerővé váljunk bármely vállalat számára.