80 négyzetméteres annak a tipikus otthonnak a mérete, ahová online rendelnek takarítót a Rendi foglalási felületén. Leginkább persze takarítónőt lehet kérni, a szakma képviselői továbbra is inkább a gyengébbik nem képviselőiből kerülnek ki: a takarítókat közvetítő Rendi partnereinek 92 százaléka nő. Életkor tekintetében már jóval vegyesebb a kép, mint ahogy abban is, ki milyen háttérrel vállal ilyen jellegű munkát.
A főállással nem rendelkező, takarítást csak részmunkaidőben vállalók nagy többsége gyermekével otthon lévő főállású anyuka, ők azok, akik segítik enyhíteni a területre jellemző munkaerőhiányt. A lehetőség ezenfelül kifejezetten népszerű még az egyetemre, főiskolára járó tanulók, illetve beteg rokonukra vigyázók körében is, míg őket a még tettre kész nyugdíjasok követik.
Még mindig 10 ezer takarító hiányzik
2018-ban a Rendi minimum duplázza árbevételét, de a startup akár 4-szer akkora is lehetne tavalyhoz képest, ha nem lenne hiány megbízható, jól képzett munkaerőből. „A területen közel 10 ezer fős munkaerőhiány továbbra is leginkább az ország nyugati részében, illetve a fővárosban érzékelhető, de összességében már mindenhol általánosnak mondható” – árulta el Csillik Timur.
„Bár évről évre megismételt kutatásunkból jól látszik, hogy az elvándorlás erősen csökkenő tendenciát mutat, de a takarítók harmadában – a jobb kereset reményében – még mindig felmerül a külföldi munkavállalás. Ennek megoldására további jelentős díjemelésre lenne szükség, de ezt a piac nagy valószínűséggel nem bírná el” – fűzte hozzá Csilik Timur. A szakember szerint a nagy precizitást és alaposságot igénylő munkakört az oly gyakran emlegetett robotok sem tudják pótolni a közeljövőben: a kutatásban részt vevő takarítónőknek is mindössze az ötöde fejezte ki ebbéli aggodalmát, hogy a közeljövőben őket gépi munkaerőre cserélik majd.