A nyári időszakban a hűtést igénylő rakomány – például élelmiszeripari és gyógyszeripari termékek – közúti szállítása során a járművezetőknek és a fuvarozás egyéb szereplőinek is fokozott körültekintéssel kell eljárni. Elsősorban a gyógyszeripar, az élelmiszeripar és az FMCG-szektor termékei érzékenyek a hőmérsékleti változásokra. Az ilyen típusú hűtött és fagyasztott áruk fuvarozása során éppen ezért kulcsfontosságú a hűtési lánc folyamatos fenntartása. Ez azt jelenti, hogy a fuvarteljesítés teljes időtartama alatt, a rakomány átvételétől annak kiszállításáig az előírásoknak megfelelő raktérhőmérsékletet kell biztosítani. Ezt leggyakrabban két probléma veszélyezteti: a tehergépkocsi hűtőberendezésének meghibásodása, illetve a raktérajtó indokolatlan felnyitása. Ezek hatására a nyári kánikulában a szokottnál is gyorsabban megváltozik a raktér hőmérséklete, s emiatt a szállított áru tönkremegy. Egy ilyen káresemény jelentős, akár több milliós veszteséget is okozhat a szállítmányozó vállalatoknak.
„Az extrém nyári hőség különösen nagy veszélyt jelent a hűtött áruk biztonságos szállítására. Ezt támasztja alá, hogy a legforróbb napokon 50 százalékkal több riasztás érkezik rendszerünkbe a hűtött és fagyasztott termékeket szállító járművekből. Ilyen esetekben a raktér hőmérsékletének valós idejű ellenőrzésének köszönhetően a fuvarozók még időben megakadályozhatják az áru megromlását és az ezzel járó jelentős anyagi kárt” – mondta el Deszpot Károly, a WebEye Magyarország ügyvezető igazgatója.
A nyári hőmérsékleti értékek folyamatos emelkedésével, az újabb és újabb melegrekordok megdőlésével a raktér hőmérsékletének valós idejű ellenőrzésére szolgáló telematikai megoldások használata egyre inkább elengedhetetlenné válik a hűtést igénylő termékek szállítása során.