Miért olyan nehéz jó vezetőt találni?

Az egyik legfontosabb döntés egy vállalat működése során a vezetők kiválasztása - állítja a Gallup felmérése. Mégis rendszerint rosszul választanak, méghozzá ijesztő arányban: a válaszadók véleménye szerint 82 százalékban nem sikerült megfelelő embert választani a megfelelő pozícióra. De miért olyan nehéz ez?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fotó: SXC

A rosszul megválasztott menedzserek évente több milliárd dollár kárt okoznak és ha túl sokan vannak, könnyen be is döntenek egy céget. Az egyetlen védekezés a rossz menedzserek ellen a támadás: azok a cégek ugyanis, akik tehetség és elhivatottság alapján választanak maguknak vezetőket, jelentős versenyelőnybe kerülhetnek a társakkal szemben.

A Gallup becslése szerint a munkavállalók elkötelezettsége legalább 70 százalékban a vezetőn múlik. Vagyis a menedzserek nagyon komoly mértékben felelősek azért, hogy a munkavállalók világszerte oly kevéssé elkötelezettek: a felmérések szerint ugyanis az Egyesült Államokban alig 30, világszerte pedig mindössze 13 százalék a munkahelyi elkötelezettség mértéke. Ráadásul az utóbbi 12 év során ezek a számok jobbára stagnáltak, vagyis a világ munkavállalóinak nagy többsége nem fejlődik és alig tesz hozzá valamit a cége teljesítményéhez.

Az egyik legfontosabb kérdés - mellyel maguk a menedzserek sem képesek megbirkózni - vajon miért változik annyira a teljesítmény egyik és másik munkahelyi csapat között. A teljesítmény mérése gyakran látványosan és feleslegesen változik, nem kis mértékben annak köszönhetően, hogy a vezetőség maga sem tudja konzisztensen kezelni a dolgozóit. Ez a fajta csapongás és értetlenség azonban rendkívül frusztráló tud lenni, nem is szólva arról, milyen komoly visszaesést okoz a hatékony végrehajtásban.

A menedzserek úgy tudják a legkönnyebben elkerülni ezt a helyzetet, ha azt csak azt mérik, ami valóban fontos. A Gallup felmérése szerint ugyanis igenis van kapcsolat a munkavállalói elköteleződés és a teljesítmény között: ahol előbbi magas, ott magasabb a nyereségesség, a termelékenység, a minőség, kevesebb a hiányzás, alacsonyabb a készletek apadása (vagyis kevesebb a lopás), és kevesebb baleset is történik. Úgy tűnik, ha a cégeknek sikerül a munkavállalók elkötelezettségét növelni minden csapatban, hirtelen minden jobb lesz.

Igazi "szupermen"

Ehhez azonban az kell, hogy minden csapat élén egy kiváló vezető álljon. A változékonyság ugyanis az emberi természetben rejlik - a csapat minden tagja egy egyéniség, akinek különböző elvárásai vannak a munkamorál, motiváció vagy éppen világos célok területén. Ezek a különbségek komoly eltérésekhez vezetnek a teljesítmény terén, ahhoz pedig, hogy valaki az egész csapatból a maximumot tudja kihozni, remek vezetőnek kell lennie.

Hogy miért olyan nehéz jó menedzsereket találni, mindjárt világossá válik, ha az ember a Gallupnak adott válaszokat megnézi. A felmérés eredményei szerint ugyanis a jó vezetőnek a következő elvárásoknak kell(ene) megfelelnie:

A Gallup felmérése szerint mindössze minden tizedik ember rendelkezik a megfelelő képességek kombinációjával, míg a többség inkább csak néhánnyal közülük. Mindössze két fő a tízből alkalmas arra, hogy coachinggal és képességfejlesztéssel hatékonyan tölthessen be vezető szerepet. Éppen ezért csak nagyon kevesen képesek arra, hogy javítsák egy csapat munkáját és ezáltal látványosan növeljék a cég teljesítményét.

Nem a jó szempont dönt

Hét lecke, ami sosem veszti érvényét
A technológia rettentően megváltoztatta a világot az utóbbi néhány évtizedben, úgy tűnik, az üzlet szabályait teljesen felforgatta a fejlődés. Mégis vannak alapvető szabályok, amelyek évezredek óta biztosak, bárhogy is változzon a világ körülöttünk.
Mindebből világosan látszik, hogy a hagyományos előmeneteli rendszer teljesen alkalmatlan egy cég hatékony működtetésére. A legtöbb cég azért léptet elő dolgozókat, mert az előző posztjukon jól teljesítettek. Megérdemlik, nem pedig alkalmasak rá. Bár a tapasztalat és a képességfejlesztés sokat tud segíteni egyes területeken a fejlődésben, az alapvető tehetség, hogy valaki vezető legyen, nem megszerezhető. A jó vezetők velük született tehetsége - ahogy gondolkodnak, kommunikálnak - alapvetően meghatározza, mire lesznek képesek egy cégen belül. A fejlesztés és tréning csak akkor lehet igazán eredményes, ha megfelelő, született tehetségre épül.

A jó hír viszont az a cégvezetőknek, hogy a 10 százalék még mindig megfelelő arány. Egy nagyobb cégben valószínűleg van is jónéhány vezetőnek alkalmas kolléga - csak nem éppen ott, ahol keresnék. A cégvezetők feladata mindössze az, hogy felkutassák ezeket a tehetségeket és megfelelő irányítással és képzéssel a megfelelő helyre ültessék őket. A legtöbb vállalat túl sokáig túl sok energiát és időt vesztegetett el azzal, hogy a rossz embereket ültette vezető pozíciókba, aztán megpróbálta azzá képezni őket, amire teljesen alkalmatlanok. Csakhogy a rossz döntés következményeit semmi nem enyhíti. Koncentráljon tehát arra, hogy a megfelelő ember kerüljön a megfelelő helyre.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo