A tendencia már hosszú évtizedek óta megfigyelhető, miszerint jellemzően 7-10 évente a jelentősebb piacokon létrejönnek ún. árfolyam-buborékok, melyek kipukkadása kisebb-nagyobb piaci összeroppanást vonhat maga után. Mégis csak a 2008-as események után ért meg a befektetői társadalom arra, hogy ezzel már konkrét, tervezett kockázati tényezőként tudatosan számoljon a döntései során.
Az elemzők többsége egyetért abban, hogy 2018 októberében elindult tőzsdei esések is egy újabb pénzügyi krízis irányába mutathatnak, így a kérdés talán ennél aktuálisabb nem is lehetne: mibe fektessünk, ha megint beüt a válság?
Mely befektetések képesek hozamot elérni egy tőzsdezuhanás ellenére is?
- Fix kamatozású kötvények
Előre rögzített kamatokról lévén szó, az elérhető befektetői profitot közvetlenül nem befolyásolja egy esetleges tőzsdei árfolyamcsökkenés, kivéve, ha az a vállalat fizetőképességét is érinti a kötvényhez kapcsolódó kötelezettségei kapcsán. Ennek kockázatát célszerű alaposan felmérnünk.
- Abszolút hozamú portfóliók
Jellemzően két fajta befektetési formával találkozhatunk az abszolút hozamú befektetések világában: befektetési alap illetve egyéni számlás portfólió-kezelésként.
- Nemesfémek
A realitás talaján maradva, fontos megértenünk, hogy a gyakorlatban nincs 100%-os biztonságú befektetési eszköz a világon, hiszen egy állam is csődöt jelenthet és abban az esetben az állampapírok visszafizetésének esélye is jelentősen csökken.
A megfelelő kockázatkezelés első számú szabálya, hogy diverzifikálni kell a jónak ítélt befektetési eszközök között, azaz célszerű többlábú portfóliót felállítani, több részre felosztani a portfóliónkat a nagyobb stabilitás érdekében.
Természetesen a fenti információk kizárólag a jelenlegi személyes véleményemet tükrözik a témában, és semmiképp nem tekinthetőek sem befektetési ajánlásnak, sem tanácsadásnak.
A cikk nem tekinthető befektetési ajánlásnak vagy tanácsadásnak. A cikkben szereplő információkat, kalkulációkat kizárólag abból a célból tüntettem fel, hogy érthető legyen az olvasó számára, milyen mértékű elengedett hasznot (gyakorlatilag költséget) jelenthet számára egy eladás-vételi ár között különbség.
További érdekességek a befektetésekkel kapcsolatban a szerző blogján olvashatók!
Szerző:
Vraskó Attila
tőzsde-stratéga,
az Alpha Capital Zrt alapító vezérigazgatója