Még nem megoldott a törzstőke-emelés? Lássuk a lehetőségeket!

Néhány hetük maradt csak a kft.-knek, hogy törzstőkéjüket az előírt hárommillió forintra emeljék. Lássuk, milyen módok lehetségesek erre, és arra, ha mégis elkerülné az emelést!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A társaság alapításával kapcsolatos szabályozás egyik legfontosabb elemeként a Ptk. ismét hárommillió forintra emelte a törzstőke minimális összegét. A törzstőke-minimum szabályozásának hitelező védelmi célja van, hiszen visszatartja a tagok mögöttes helytállási kötelezettségét kizáró társasági formáktól azokat a társaságokat, amelyek tagjai nem képesek vagy nem hajlandóak elegendő induló tőkét biztosítani a társaság számára. A jogalkotó akként foglalt ugyanis állást, hogy a vállalkozások piacra lépésének könnyítése, mint szempont, nem előzheti meg a hitelezői érdekek védelmét, ez utóbbi pedig az új szabályozás alapelve.

A már működő Kft-knek az új tőkeminimumra történő tőkeemelést a hatályba lépéskori törvényi előírások értelmében 2016. március 15-ig kellett megvalósítaniuk. A határidő lejárt előtt két héttel egy törvénymódosítás a fenti határidőt azonban 2017. március 15-ig meghosszabbította, hiszen a követelményeknek számos társaság nem tudott volna megfelelni. Miután a Kft-k nagy része nem teljesítette ezt a kötelezettséget az eredeti határidőben, így a másfél hónap múlva lejáró meghosszabbított határidő számos céget most fog kellemetlenül érinteni. (Hogy mi lesz azokkal, akik nem lépnek a határidőig, arról itt olvashat.)

Fontos tudni, hogy a törzstőke emelése nem csupán pénzbefizetéssel teljesíthető, hanem apport szolgáltatásával is. Könnyítést jelenthet az is, hogy a pénzbefizetés esetén annak több részletben, hosszú időn (akár éveken) át való teljesítése is megengedett, bizonyos korlátozások megtartása mellett. Így például azzal a jelentős korláttal a tagoknak számolniuk kell, hogy addig, amíg a jegyzett tőke befizetése teljes mértékben nem történik meg, a törvény megtiltja az osztalék kifizetését. Másrészt mindaddig, amíg a visszatartott nyereség nem fedezi a törzstőkét, a tagokat nem illeti meg a korlátozott tagi felelősség kedvezménye. Ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha ők maguk nem vállalták a vagyoni hozzájárulás teljesítését a törvény által előírt határidőben, akkor annak erejéig mindaddig személyesen is helyt kell állniuk a társaság tartozásaiért, ameddig a ki nem fizetett nyereség nem fedezi a törzstőke összegét. Ez a szabály tehát egy minimumgaranciát kíván a hitelezők számára biztosítani.

Kép: FreeDigitalPhotos.net/pakorn

Apportként, azaz nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként a tag dolog tulajdonjogát vagy vagyoni értékű jogot ruházhat át a jogi személyre, illetőleg követelést is szolgáltathat, ha azt az adós elismerte, vagy az jogerős bírósági határozaton alapul. Ilyen követelés lehet a korábban a tag által nyújtott tagi hitel is, miután az nyilvánvalóan elismert követelés. A cégek egyre gyakrabban választják ezt a megoldást a tőkeemelés megvalósítására. (Így akár egy jó brand vagy egy értékes festmény is segíthet a megoldásban.)

Itt azonban arra mindenképpen figyelni kell, hogy a társaság ne egy fizetésképtelen helyzet beállta előtt éljen ezzel a lehetőséggel, hanem a gazdasági tevékenység továbbfolytatása zökkenőmentes legyen. Ellenkező esetben az adóhatóság aggályosnak találja majd a tőkeemelés e formáját. Ennél a megoldásnál többszemélyes kft. esetén figyelni kell arra is, hogy a tagi hitel apportálásával történő tőkeemelés révén a tulajdoni arányok eltolódhatnak. Amennyiben ez nem célja a tagoknak, ezt a kérdést – a szavazati arányok vagy akár a nyereség-veszteség viselési arányok esetleges megváltozása miatt – a társasági szerződés módosításakor külön rendezni kell.

Ha a kft. és a mögötte álló tagok anyagi ereje nem nyújt megoldást a tőkeemelésre, akkor a helyzetet megoldhatja többek között a bt.-vé való átalakulás is. E társasági formánál a Ptk. ugyanis nem ír elő jegyzett tőke minimumot. Amennyiben a cég továbbműködtetésének a szándéka sem áll már fenn, a tagok a kft. végelszámolását is elhatározhatják.

A 2017. március 15-ig tartó határidő lejártáig a kft.-knek a döntést kell meghozniuk a tőkeemelésről. A cégbíróság felé a változásbejegyzési kérelmet ezt követően harminc napon belül kell benyújtani.

Ha a kft. más cégadatot érintő változást nem jelent be, csupán a kötelező tőkeemelést valósítja meg, a változásbejegyzési eljárás illetékmentes, és közzétételi költségtérítést sem kell fizetni. Amennyiben a kötelező tőkeemelés mellett egyéb cégadatbeli változás is bekövetkezik, így pl. székhelyváltozás, új telephely bejelentése, befolyásszerzés bejelentése stb., akkor az e változások esetén irányadó illetéket és a változásbejegyzési eljárásban irányadó közzétételi költségtérítést meg kell fizetni.

Dr. Kéri Ádám ügyvéd KRS ügyvédi iroda

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo