Még mindig sok a simlis Magyarországon

Több mint 500 milliárd forintos adóhiányt tártak fel a NAV tavalyi ellenőrzései során a cégeknél és a magánszemélyeknél, a vizsgált vállalkozások fele próbálkozott trükközéssel. Most már viszont különösen fontos, hogy csak megbízható partnerrel üzleteljünk, mert az idén már nem fog minket megvédeni a jóhiszeműség.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) negyedévenként nyilvánosságra hozza azoknak a cégeknek, illetve magánszemélyeknek a nevét, amelyek, illetve akik adóhiánya 180 napja folyamatosan meghaladja a 100 millió, magánszemélyek esetében a10 millió forintot. A legutóbbi listán 224 név, köztük 153 cég neve olvasható. A múlt év folyamán a nagy adóhiányosok sora összesen 736 üggyel bővült – tájékoztat a feketelista.hu

Az adóhivatal munkatársai tavaly összesen 36 888 társaságnál – és 11 306 magánszemélynél – tartottak adóellenőrzést. A cégeknél csaknem minden második ellenőrzés adóhiány feltárásával zárult; 17 661 gazdasági társaságnál összesen 582 milliárd forint hátralékot tártak fel. Összehasonlításként: 2014-ben a 37 744 ellenőrzött társaságból 18 686 céget „füleltek” le, és összesen 587 milliárd adóhiányt állapítottak meg. Az adóhiányosok között 2014-ben 1157 olyan céget találtak, amelynél a nettó adókülönbözet meghaladta 100 millió forintot; 2015-ben 1314-et, csaknem 14 százalékkal többet. Az elmúlt év folyamán az adóellenőrök 11 306 magánszemélyhez jutottak el, és 8905 esetben állapítottak meg – összesen 45 millió forint – adóhiányt. Egy évvel korábban ebben a körben 12 121 ellenőrzést végeztek, és 9443 adózónál, összesen 34 millió forint hátralékot tártak fel.

Az ország legeladósodottabb cégei

Az utolsó negyedévi közzététel névsorát olvasva kiderül: a „kipellengérezett” 153 társaság több mint kétharmada (116) budapesti telephelyen van bejegyezve. Összesen 19 cégnél állapítottak meg félmilliárd forintnál nagyobb adóhiányt, közülük 14 fővárosban működik. A lista élén azonban két vidéki társaság neve olvasható. Az ország legnagyobb adóhiányos cége a kecskeméti North Santrade Kereskedelmi Kft.; 1,895 milliárd forint adó befizetésével maradt el, nem szólva a jogkövetkezményekből fakadó további több mint 1 milliárd forint büntetésről.

A második „helyezett” dabasi Stark Industries Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-nek kisebb ugyan az adóhiánya (1,532 milliárd forint), viszont a felgyülemlett jogkövetkezményi kötelezettsége 3,282 milliárd forintra rúg. Az adóhiányosok „dobogójának” harmadik fokára a fővárosi Primadonna First Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. került; 1,303 milliárd forint adóval, és a büntetésekből felhalmozott 2,141 milliárd forinttal tartozik. Egymilliárd forintot meghaladó adóhiányt (1,092 milliárd forint) tártak fel a NAV ellenőrei a budapesti székhelyű PR Event Média Szolgáltató Kft.-nél is. Itt az eddigi jogsértések miatt kiszabott elmarasztalások összege meghaladja a 1,191 milliárd forintot.

Trükközni az áfával? Így lehet ráfaragni
Ahelyett, hogy fizetési halasztást kért volna a NAV-tól, rossz döntést hozott és még nagyobb bajt okozott magának egy Pest megyei kereskedelmi kft. Átmeneti likviditási nehézségét ugyanis azzal akarta áthidalni, hogy a több mint 130 millió forintnyi áfa-fizetési kötelezettsége helyett nullás adattartalommal nyújtotta be bevallását.
Kicsik nagy adósságai

A cégformákat vizsgálva, kiderül, hogy a negyedéves listán szereplő több mint másfélszáz cég – hat betéti társaság kivételével – kft. formában működik, és egyetlen részvénytársaság neve sem szerepel a listán. Kérdés: hogyan juthat el egy betéti társaság, így például a győri Style-Invest Ingatlanforgalmazó, Szolgáltató és Kereskedelmi Bt. 562 millió forint adóhiányig, és „mellékesen” 1,175 milliárd forint jogkövetkezményi elmarasztalásokig. A budapesti Tövis-29 Ingatlanforgalmazó Bt. a megállapított jogkövetkezményi pénzbüntetésekkel együtt több mint egymilliárd forinttal „sáros” az adóhivatalnál.

A simlis cégek nagy többségét az ellenük indított hatósági eljárások már kiseperték a piacról. A 153 társaság közül 111-nek törölték, hétnek pedig felfüggesztették az adószámát, nyolc viszont végelszámolás alatt áll. Feltűnő, hogy míg a nagy adóhiányos cégek több mint kétharmada fővárosi, az érintett magánszemélyeknek mintegy 70 százaléka viszont vidéki lakos. Az adóhivatal adatai szerint az ország legeladósodottabb magánszemélye Kaiser Dániel, pilisszentkereszti lakos, akinek neve mellett több mint 680 millió forint adóhiány, és 1,4 milliárd forint jogkövetkezményekből eredő befizetési kötelezettség olvasható. A két tétel összege meghaladja az egymilliárd forintot a budapesti Dobos Sándornál és Hu Suzuánnál, a kakucsi Fajt Zoltánnál, és a várpalotai Vékey Nándor Viktornál.

Rászáll a NAV a kockázatos adósokra
A kockázatos adósokat kiemelten ellenőrzi az idén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), főként a jogszabályokat szándékosan megszegőket szeretné kiszűrni az adóhatóság. Az ellenőrök kiemelt figyelmet fordítanak a társasági adóban elszámolt költségekre, illetve az online kasszák ellenőrzésére is.
Háromnegyedük budapesti

A feketelista. hu szerkesztői összeállították 2015. teljes – a négy negyedév összevont adatai – százas „toplistáját” is, amelyet a budapesti Carlo Invest Kft „vezet” 2,389 milliárd forint adóhiánnyal. Ezen a listán a North Santrade Kereskedelmi Kft. a második helyre, a Fortill-Agro Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. pedig a harmadik helyre került. A jogkövetkezményekkel „megfejelt” legnagyobb befizetési kötelezettség (1,533+3,282 milliárd forint) a Stark Industries Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t terheli. Az év folyamán 13 cégnél mutatott ki az adóhatóság egymilliárd forintnál nagyobb adóhiányt. Ehhez jönnek még a jogkövetkezmények terhei. A százas céglistán egyébként 75 százalékos a fővárosi cégek érintettsége.

„A nagyadósok névsora a jéghegynek csak a csúcsát mutatja meg” – hívta fel a figyelmet Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője. A szakember szerint a körültekintő cégvezetőnek a kiszemelt partnerről minden lényeges információt be kell szereznie, például azt is, hogy az érintett társaság ellen folyamatban van-e felszámolási eljárás, megvonták-e az adószámát, elmarasztalták-e munkajogi vagy munkavédelmi mulasztások miatt. A tájékozódás már csak azért is lényeges, mert a NAV az idei kockázatelemzési ellenőrzéseknél figyelmezteti a kockázatosnak minősített cégek partnereit, így azok egy későbbi eljárásban már nem hivatkozhatnak jóhiszeműségükre és milliós büntetéseket kockáztatnak ha simlis partnerrel üzletelnek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo