A magyar munkaadók 11 százaléka a létszám bővítését tervezi 2014 első negyedében, 8 százalékuk elbocsátásokkal számol, míg 74 százalék szerint nem várható változás; az ennek alapján számított munkaerő piaci mutató a legoptimistább előrejelzést tükrözi 2009 óta - derül ki a Manpower munkaerő piaci szolgáltató felméréséből. Kilenc szektorból hétben a munkaadók az alkalmazottak számának növekedésére számítanak. A pénzügyi és üzleti szektor mellett optimisták a kilátások a vendéglátóiparban, melynek a mutatója +8 százalékos, de +6 százalékot jelentettek a gyártás, valamint a köz- és szociális területekről is. „A szezonálisan kiigazított adatok szerint a munkakeresők kilátásai a pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén a legjobbak, a szektor mutatója +10 százalék, az adat ugyanakkor nem igazán meglepő, hiszen ez az ágazat tartotta magát a legjobban az elmúlt időszakban is”- mondta Kiss Judith a ManpowerGroup Magyarország ügyvezető igazgatója. (A legfrissebb adatok szerint 9 százalék alá csökkent a munkanélküliség.)
Belehúzott a járműgyártás
„Mi is azt látjuk, hogy a piacon komoly növekedés ment végbe 2013-ban, egyre több cég fordul munkaerő-kölcsönzőkhöz, igaz ebben az is benne van, hogy mind több vállalkozás így oldja meg a szezonális munkaerő problémáit” – mondta a Piac & Profitnak Csákvári Róbert a Workforce munkaerő kölcsönző tulajdonos-ügyvezetője. Mint elmondta, a növekedés elsősorban a járműiparban jelentkezett, - illetve az ehhez kapcsolódó beszállítói bázisban volt tapasztalható. „A fizikai munkakörökben van nagyobb kereslet, a betanított, illetve szakmunkásokat keresik a termelő ágazatok. Ugyanakkor a szellemi munkakörökben is tapasztalható a fellendülés, itt elsősorban az irodai alkalmazottakat, adatrögzítőket keresik a cégek. A növekedés összességében 15 százalékra tehető” – mondta Csákvári, aki szerint némi fellendülés a kereskedelmi szektorokban is tapasztalható, de itt a diákmunka kap nagyobb szerepet.” Igaz, aki ezt a megoldást választja, az azt is vállalja, hogy itt nagyobb a munkaerő fluktuációja, a diákok ugyanis jellemzően nem hosszútávra keresnek munkát” – hangsúlyozta.
Nem olcsóbb, de egyszerűbb a kölcsönzés
„A közhiedelemmel ellentétben a munkaerő-kölcsönzés nem jelent feltétlenül költségcsökkentést a cégeknek, hiszen azt az összeget, amit eddig munkabérként fizettek ki, most is ki kell fizetniük” – hangsúlyozta Csákvári Róbert. Egyszerűbb azonban, hogy nem kell adminisztrációval, bérszámfejtéssel, be- és kiléptetéssel foglalkozniuk, bővítés esetén a toborzási költségek is megtakaríthatók. „Rugalmasabban reagálhatnak a gazdasági változásokra, ha visszaesnek a megrendeléseik, egyszerűen csak kevesebb munkavállalót kölcsönöznek, nem kell ezeket a dolgozókat elküldeniük” – emelte ki az ügyvezető, aki szerint a munkavállalók szempontjából is jobb ez a helyzet. „Nem kell állandóan munkahelyet változtatniuk, hiszen a munkaerő-kölcsönzőnél ugyanúgy állományban maradnak, egyszerűen csak átirányítjuk őket egy másik vállalathoz.”
Idén azonban komoly verseny várható a munkaerőpiacon: habár a várakozások szerint emelkedni fog a kölcsönzöttek száma, a kölcsönzői piacon komoly árverseny van kialakulóban. „A 2014-es évre ugyan abszolút pozitívak a várakozásaink, de az árak csökkenni fognak, mivel több cég is feljövőben van a piacon, ugyanakkor bőven van még potenciál a kölcsönzésben” – hangsúlyozta Csákvári. Az ügyvezető szerint a legkomolyabb problémát a még mindig jelen lévő „szürke” közvetítők jelentik, akik a szabályosan működő cégekkel ellentétben egyáltalán nem, vagy csak részben fizetik ki munkavállalóik után a törvényben szabályozott járulékokat. Ezek a cégek hajlamosak egyik napról a másikra eltűnni, sokszor a dolgozók munkabérével egyetemben, árakban viszont a szabályosan dolgozó munkaerő kölcsönzők alá mennek. „Szerencsére egyre több cég jön rá a megbízhatóság értékére, így mindinkább a szabályosan működő kölcsönzőkhöz fordulnak és a munkavállalók is kezdenek rájönni, hogy a munkanélküliségnél mennyivel jobb a kölcsönzötti lét” – mondta a Workforce ügyvezetője.