hirdetés

Lakást és odút is kapni 200 ezerért

Az amerikai albérlet-közvetítő portál, a rentcafe.com a japán MORI Intézetnek a világ legvonzóbb nagyvárosairól készített listája alapján összehasonlította az albérletárakat. Az Otthon Centrum kiegészítette mindezt saját, hazai adataival, és megvizsgálta, mekkora lakást tudunk bérelni havi 200 ezer forintért. Az eredmények meglepőek lettek.
hirdetés

Forrás: rentcafe.com alapján számított értékek

A kutatásban a gazdasági teljesítmény, a kutatás-fejlesztés, a kulturális élet, a közlekedés fejlettsége és az élhetőségi mutatók alapján összesen 30 nagyvárost értékeltek, ezek között 15 európai központ szerepelt, Közép-Európából egyedül Bécs. 31. városként vizsgálta az Otthon Centrum Budapestet.

Egy „lyuk” Londonban – 3 szobás lakás Berlinben és Budapesten

A legdrágább városok a világ nagy pénzügyi központjai, New York (Manhattan) és London, ahol átlagosan havonta 14-15 ezer forintnak megfelelő dollárt, illetve fontot kell fizetni a lakás egy négyzetméterére. Havi négyzetméterenként 13-14 ezer forintnak megfelelő bérletidíj-sávban található Zürich, San Francisco vagy olyan világvárosok, mint Hongkong vagy Párizs. A lista „végén”, a legkedvezőbb bérleti díjakkal jellemezhető Isztambul, Berlin, illetve a távol-keleten Sanghaj, Peking és Szöul is. Az ismertebb európai fővárosok, Bécs, Brüsszel vagy Amszterdam a középmezőnybe tartoznak. Ezzel szemben Budapesten ennyi pénzért egy átlagos albérletért havonta 1900-3700 forint/m2 díjat fizetnek az elhelyezkedés függvényében – mondta Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője.

Európában az átlagos havi, egy négyzetméterre vetített bérleti díj szintje Berlinben és Isztambulban hasonlít leginkább a budapestihez. Bécsben, Frankfurtban átszámítva 4100-4200, Brüsszelben 5000, Amszterdamban, Koppenhágában közel 7000, a legdrágább városokban, például Londonban, vagy Párizsban 12-14 ezer forint az egy négyzetméterre vetített lakásbérleti díj havonta. A RENTCafe összehasonlító adatait itt találja!

A felmérés adatait alapul véve az Otthon Centrum megvizsgálta, hogy 200 ezer forint/hó bérleti díj hány négyzetméteres lakásra elegendő a felmért városokban. Ezt összevetve az Otthon Centrum albérleti statisztikájával az látható, hogy ezért, az itthon már komolyabb összegnek számító, havi összegért Zuglóban és néhány külső pesti kerületben, így pl. a XVI. vagy a XX. kerületben 80-90 m2-t, a frekventált belső pesti kerületekben (a VI, VII, VIII., IX. kerületben) már csak 73-78 m2-t, Budán a II. és XI. kerületben pedig 73-74 m2-t bérelhetünk. A 2017 január–szeptember között megkötött albérleti szerződések adatai alapján a legdrágább fővárosi kerületekben 55-70 m2 körüli lakást kapunk ennyiért.

A jelentősebb európai központokban azonban ennél is kisebb lakások bérlésére futja ebből az összegből. Bécsben csak 47,6 m2-t, Amszterdamban egy nem egészen 30 négyzetméteres garzont, Párizsban, Londonban, Zürichben pedig lakást nem, csak egy szobát (14-15 m2-t) kapunk ennyi pénzért.

A biztonságosabb lakáshitelt keresik
Az év első 8 hónapjában 415 milliárd forint összegben vettek fel lakáshitelt az emberek, ami 35 százalékos emelkedést jelent éves szinten. A BankRáció.hu szerint a piacon az éven túli lakáshiteleké a főszerep: a kalkulációk több mint 90 százaléka ezekre a konstrukciókra szól.
hirdetés

Véleményvezér

Demarkációs vonal lesz az ukrán háború vége

Demarkációs vonal lesz az ukrán háború vége

Az orosz és az ukrán hadsereg láthatóan nem bír egymással.
Az adócsökkentés kormánya élen az adóemelések európai listáján

Az adócsökkentés kormánya élen az adóemelések európai listáján

A választások előtt fedezet nélkül kiszórt költségvetési milliárdok árát most fizetjük meg. A Pénzügyminisztérium gyakorlatilag átalakult adóemelési üzemmé.
Az értelmetlen dúlás háborújává fajul az orosz-ukrán konfliktus

Az értelmetlen dúlás háborújává fajul az orosz-ukrán konfliktus

Egy víztároló gátja pusztult el Ukrajnában, aminek következményeként 10 Balatonnyi víznek kell pár óra alatt lefolynia a Dnyiprón.
Ciki, ekkorát még nem bukott a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

Ciki, ekkorát még nem bukott a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

Közel 300 millió forintos pert vesztett a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság a Ryanairrel szemben. Az ítélet jogerős.
Elszabadultak a lángosárak

Elszabadultak a lángosárak

A nyaralás kedvenc népi eledelének ára elképesztő magasságokba emelkedett.
Elrettentő példaként került Magyarország óriásplakátra Lengyelországban

Elrettentő példaként került Magyarország óriásplakátra Lengyelországban

Rettenetes nagyot fordult a magyar külpolitika az elmúlt években. Az Orbán-kormány egykori csúcsteljesítménye a Visegrádi Négyek együttműködésben ma már kakukktojásnak számítunk.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo