A világ átalakulása, a korábban nem vár új erőközpontok létrejötte szükségessé teszi új stratégiák kialakítását minden szinten. Éppúgy a kormányzat, mint a legkisebb vállalkozás esetében - mondta Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár az új program bemutatásakor.
Az államtitkár szerint óriási növekedési tartalék rejlik a kis-és közepes vállalkozások export tevékenységének erősítésében, ezért is épül a stratégia arra, hogy a magyar export 33 százalékának ( a mostani 12% helyett) 2028-ra Európán kívülre kell irányulnia, illetve ezen belül az exportáló magyar kkv-k aránya is folyamatosan növekedjen a mostani a 2012-es 8 százalékhoz képest. Mint mondta, ma csupán minden negyedik exportáló vállalatnál van dedikált ember, aki ezzel a területtel foglalkozik, ezért az információ átadás és támogatás nagyon fontos a lehetőségek kiaknázása érdekében.
„A kormány a világ legnagyobb vállalkozásfejlesztési hálózatának eszközrendszerét is beveti a magyar kis- és közepes vállalkozások exportsikereinek támogatása érdekében - mondta az államtitkár. Az Enterprise Europe Network az Európai Bizottság egyetlen vállalkozásfejlesztési hálózata, amely az európai uniós tagállamokon kívül 25 további országban (összesen több mint 50 ország) van jelen. A HITA EEN hálózat konzorciális keretek között működik a Nemzeti Külgazdasági Hivatal szakmai irányítása alatt. A magyar hálózat sikerességét mutatja, hogy a 2011-12-es időszakban nemzetközi összehasonlításban a több mint 50 hálózati tagország közül Magyarország a 10. helyen áll a nemzetközi együttműködések (üzleti, technológia transzfer és K+F) számát tekintve. A rangsorbeli 10. helyezés az ország méretéhez képest kiemelkedő teljesítmény. Az Enterprise Europe Network hálózatán keresztül 174 nemzetközi megállapodást kötöttek a magyar kkv vállalkozások 2011-től a mai napig. (Az EEN a nemzetközi partnerkeresésben is segít a kisvállalkozásoknak.)
Az idén az EEN konzorcium követévé választották az ATEKNEA Solutions Hungary Kft-t, a Pharmacoidea Kft-t, a MOTE Kft-t, az Attrecto Zrt-t, a KERKO MÉDIA Kft-t és a Kreatív Ipari Klasztert, a Pannon Guard Biztonsági Szolgáltató Zrt-t, valamint a Karlwood Kft.-t.
A HITA és az EEN konzorciumi partnerek (5 regionális kereskedelmi és iparkamara és 2 vállalkozásfejlesztési alapítvány) a követi programtól azt remélik, hogy általa növelhető a hálózat láthatósága, valamint több hazai kkv köthet nemzetközi együttműködési megállapodást a jövőben segítségükkel. A követek rendszeresen részt vesznek rendezvényeken, ahol az Enterprise Europe Network szolgáltatásainak sikerességéről tartanak előadást, valamint médiaszerepléseket vállalnak, ahol a Hálózat tevékenységét népszerűsítik. Az Enterprise Europe Network magyar hálózata bízik benne, hogy sikerül még több vállalkozót megszólítani és a jövőben még több kkv veszi igénybe az alapvetően ingyenes EEN szolgáltatásokat (pl. üzletfejlesztési és innovációs tanácsadás, üzleti és innovációs partnerkeresés adatbázis támogatással). A tagság lehetőséget ad a szoros nemzetközi üzleti együttműködések kialakításához, technológia transzfer keretében tudás- és technológia megosztáshoz, valamint külföldi partnerekkel közös K+F projektek megvalósításához, amellyel növelhető a magyar vállalkozások versenyképessége.