Kisokos a hipa-előleg fizetéshez

A helyi iparűzési adó (hipa) kiszámítására és befizetésére a határidő már csak néhány nap, azaz szeptember 15-én hétfőn fizetnie kell mindenkinek, aki valamely önkormányzat területén székhellyel/telephellyel rendelkezik és állandó vagy ideiglenes jelleggel vállalkozási tevékenységet folytat. De honnan tudjuk, mennyi adóelőleget kell fizetnünk? Hogyan kell kiszámolni és mi történik, ha nem tudjuk befizetni?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/adamr

Bár a helyi iparűzési adót (hipa) a kisadók közé sorolják, eddig is sok esetben nagyobb megterhelést jelentett a vállalkozásoknak a társasági adónál, hiszen ezt az adót az árrés után kell megfizetni. Az adóalap kiszámításakor nem lehet minden költséget levonni a nettó árbevételből. Csak az anyagköltséggel, az alvállalkozói teljesítésekkel, az eladott áruk bekerülési értékével (ELÁBÉ) (hogy pontosabban hogyan, arról ld. keretes írásunkat), a közvetített szolgáltatások értékével, valamint a kutatás-fejlesztés (K+F) adóévben elszámolt közvetlen költségével lehet csökkenteni az árbevételt, de nem lehet figyelembe venni a vállalkozási tevékenységhez kapcsolódó egyéb költségeket: például a szállítási díjakat, a bérköltségeket vagy éppen a marketingkiadásokat.

Mit fizetünk?

Alapszabály, hogy az iparűzési adó adott évi összege jellemzően a megelőző év adófizetési kötelezettségének összege. Az adót önadózással kell teljesíteni, keresztféléves elszámolási rendben. Ha nincs megelőző évről adóösszegünk, akkor a várható adóösszeget kell alapul venni.

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a hipa előleget az önkormányzat fizetési meghagyásban írja elő, két - féléves- részletben. A második féléves előleg összege: az előző éves adókötelezettség mínusz az első félévi előleg – húzza alá Lukács Gyöngyi, az eKontento Online Könyvelő Iroda ügyvezető igazgatója. Egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben cégünk nem tud határidőre fizetni az előlegkötelezettség terhelődik az adófolyószámláján és a befizetés napjáig pótlékolódik (a jegybanki kamat kétszeresével). Mérséklést, törlést a határidő előtt benyújtott kérelemmel lehet igényelni.

Kinek nem kell fizetnie iparűzési adó előleget?
- az előtársaságnak, - a jogelőd nélkül kezdő vállalkozónak - az adókötelezettség keletkezésének évében, - az adóalanyként megszűnő vállalkozásnak
Nem árt, ha tudjuk, az iparűzési adó esetében elválik egymástól az adóév és előlegfizetési időszak. Mindkettő 12 hónap, de míg egy normál naptári év szerint működő vállalkozásnál az adóév januártól decemberig tart, addig az előlegfizetési időszak júliustól következő év júniusig.

Aki már az adóévet megelőző évben is adóalany volt, annak előleget kell fizetnie az előlegfizetési időszakban. Az előlegfizetési időszak egy évet fog át, kezdő napja a bevallás benyújtásának esedékességét követő második naptári hónap első napja. Ha a naptári évvel azonos a vállalkozó üzleti éve, akkor a bevallás benyújtása május 31-én esedékes, az előlegfizetés első napja pedig július 1-e, utolsó napja a következő év június 30-a. Ebben az időszakban két előlegfizetési időpont van, alaphelyzetben szeptember 15. és március 15.

Hogyan állapítandó meg az előleg összege?

Ha az adóévet megelőző adóév teljes 12 hónap, akkor az előlegfizetési időszak (július 1 – június 30.) első előlegfizetési napjára (szeptember 15-re) a következő összeget kell fizetni: az előző év éves adójának és a március 15-ig esedékes adóelőlegnek a különbözete.

Március 15-re pedig az adóévet megelőző év adójának felét kell bevallani erre a napra. Egy adott adóév során fizetett adóelőleg összege tehát megegyezik az előző évi adófizetési kötelezettséggel. Ha az adóévet megelőző adóévben jött létre jogutód nélkül a vállalkozás, akkor az adóévben az első előlegfizetési időponttal (március 15.) kapcsolatban nincs tennivalónk. A második előlegfizetési időpontban – amely egyben az előlegfizetési időszak első előlegfizetési időpontja – meg kell fizetnünk az előző adóévi adó évesre arányosított összegét.

Több telephely esetén

Amennyiben a vállalkozó az adóévben több önkormányzat illetékességi területén végez/végzett állandó jellegű iparűzési adóköteles tevékenységet, az adó alapját a helyi adókról szóló törvény (1990. évi C. tv.) mellékletében foglaltak szerint köteles megosztani. A megosztás módszerét, az adóelőleg és adó számításának menetét a vállalkozásnak írásban kell rögzítenie a későbbi ellenőrzések végett. Az egyes településekre eső adóalapok együttes összege egyenlő a vállalkozás adóalapjának összegével. Az adóalap-megosztásra vonatkozó számításokat – a kerekítés általános szabályai alapulvételével – hat tizedes jegy pontossággal kell elvégezni. A megosztás módjáról itt talál részleteket.

A csökkentő tételek meghatározása
500 millió Ft nettó árbevételig nincs korlátozás az adóalapot csökkentő tételek meghatározásában a Mazars magyarázata szerint, 500 millió Ft nettó árbevétel felett viszont az ELÁBÉ (eladott áruk beszerzési értéke) és a közvetített szolgáltatások csak sávosan korlátozott mértékben vehetők figyelembe – a következők szerint.
Az árbevételből a megadott sávokba arányosan jutó ELÁBÉ és közvetített szolgáltatás érték vonható le a következő korlátot is figyelembe véve:
- 500 millió Ft és 20 milliárd Ft közötti árbevételnél, a sávba tartozó nettó árbevétel 85%-ig, - 20 milliárd Ft és 80 milliárd Ft közötti árbevételnél, a sávba tartozó nettó árbevétel 75%-áig, - 80 milliárd Ft nettó árbevétel felett, a sávba tartozó nettó árbevétel 70%-áig.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo