2014. június 12-én képviselői indítványt terjesztettek be, amely számos adótörvény módosítása között érinti az adómentesen adható munkáltatói lakástámogatás, illetve hiteltörlesztés idén immár többször változtatott szabályozását is. Jó hír, hogy a jogalkotó ismét a jogok és lehetőségek kiterjesztésével kíván élni, azaz újabb csoportok számára adná meg e kedvezményes lakáshitel-támogatás lehetőségét – emelte ki Hegedüs Sándor, az RSM-DTM adóüzletág-vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.
A lízingre még mindig nem vonatkozik
Míg korábban csak a hitelintézetek által nyújtott lakáscélú hitelek, illetve munkáltatói kölcsönök esetén volt lehetőség e kedvezményre, a javaslat szerint immár adómentes lesz a pénzügyi vállalkozások által nyújtott lakáscélú hitelek törlesztésének támogatása is. A pénzügyi vállalkozások köre a jogszabályokban nincs tételesen felsorolva. Itt csak pár példát szeretnék hozni: ilyenek lehetnek a faktoringcégek vagy a lízingcégek is. Ez utóbbi esetben fontos azonban kiemelni, hogy a jogalkotó – talán szándéka ellenére is – továbbra is fenntart egy korlátot: csak hitelszerződés estén él a rendelkezés. Tekintettel arra, hogy a pénzügyi lízingszerződés nem tekinthető hitelszerződésnek, így az ún. lakáslízing-konstrukciók esetén a lízingdíj finanszírozására ez a konstrukció nem lesz alkalmas.
(Itt megtalálja a lakáshitel támogatással kapcsolatos jogszabályokat és szankciókat!)
Lakás nélkül is járhat támogatás
Másik fontos módosítás, hogy immár lehetőség lesz a törlesztés támogatására akkor is, ha a hitellel érintett lakás már nincs a törlesztő tulajdonában (haszonélvezetében), de a hitel még mindig él. Ilyenkor is igazolni kell tudni azonban a méltányolható lakásigénynek való megfelelőséget, melynek több formáját is meghatározza a szabály.
Végül egy, az egyéni vállalkozásokat érintő kedvező módosítás, hogy immár ők is el fogják tudni számolni költségként a lakáscélú munkáltatói támogatás összegét. A beterjesztett törvényjavaslat indoklása szerint a magánszemélyeket kedvezően érintő változásokat már 2014. január 1-jétől visszamenőleges hatállyal lehet majd alkalmazni.