A cégutódlás kérdésében kiemelendőek a külső, például a jogszabályi környezet hatásai, amelyek tekintetében szintén várható elmozdulás a jövőben – hangzott el a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA), a Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesület (FBN-H), valamint az M27 ABSOLVO közös konferenciáján.
„A családi vállalkozások számára sürgető a cégátadás szabályozásának felülvizsgálata, hiszen a következő években tömegével kerülhet sor a vállalkozások családon belüli utódlására. A rendszerváltás körül alapított cégek tulajdonosvezetői néhány éven belül elérik azt a kort, amikor visszavonulással szeretnének foglalkozni, és szeretnék átadni a vállalkozás irányítását a következő generációnak.” – hangsúlyozta Rudas László, az FBN-H alapító elnöke. A konferencián tartott beszédében Rudas László elmondta: a családi cégek alapítói nehezen engedik be az idegen érdeket, az idegen tőkét vállalkozásaikba, törekvéseik egyértelműen arra irányulnak, hogy a közvetlen utód vigye tovább a vállalat irányítását, ugyanakkor természetesen nem zárkóznak el az egyéb lehetőségektől, így a kockázati tőkebefektetőkkel való párbeszédtől, vagy a külső menedzsment alkalmazásától sem.
A legfontosabb ugyanakkor az lenne, ha Magyarországon is létrejönne egy úgynevezett magánalapítványi szabályozás, vagyis egy „trust-törvény”, hiszen a magánalapítvány egy önálló jogi személyiségként tulajdonolhatja a családi vagyont, ugyanakkor az alapítványi formából fakadóan egy meghatározott célra rendelt vagyontömeg is egyben. Az alapítványi célok rugalmasan alakítható rendszere a jelenlegi magyar örökösödési jog által szabott keretnél jobban szabályozhatná a vagyonátadás módját, menetét és feltételeit.
Mindezek mellett Kürti Tamás, az egyesület alapító alelnöke előadásában arról beszélt, hogy a megfelelő szabályozási háttér mellett elengedhetetlen, hogy a generációváltás során a család ne csak egy leendő vezetőt keressen, hanem a család minden generációját kinevelje felelős tulajdonossá és találjon kompetens irányítót is. „Így több lehetőség marad nyitva, jobb az alkalmazkodóképesség; könnyebben biztosítható, hogy a vállalkozást mindig a legrátermettebb vezesse, és a többi támogassa. Elérhető, hogy a családtagok motivált tulajdonosok legyenek, saját egyedi hozzájárulásukkal gazdagítva a vállalkozást” – mondta az alelnök, és hozzátette: a szociális, a strukturális és az iparági kompetenciák bevonása (e sorrendben) a változások támogatására illetve vezetésére szintén nélkülözhetetlen mérföldkövek az átadás-átvétel folyamatában.