Készüljünk a pénzszerzésre!

Lassan már egy éve az uniós pályázatokra várakozva élnek a hazai vállalkozók, de előbb-utóbb tényleg elindul a pályázati dömping. Ha pályázatokról van szó, nem tekinthetünk el az önerő-finanszírozás problémájától. Akinek nincs elég saját forrása, fel kell készülnie a banki finanszírozás bevonására. Erre általánosan két banki termék tűnik igen alkalmasnak: a Széchenyi Kártya, illetve a 2,5 százalékos MNB NHP. Mindkét területen vannak újdonságok, amelyekről fontos tudni az érintetteknek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár az új hitelek volumene növekvő fázisban van, a hitelállomány leépülést mutat az aktuális hitelezési jelentés szerint. A bankok között egyre inkább kiéleződik a verseny, ami a hitelezési feltételekben, a kamatok és felárak csökkenésében is megmutatkozik. A hitelkereslet azonban még mindig nem az elvárt szinten van, ami egyrészt adódhat abból is, hogy a pénzintézetek csak a kellően hitelképes vállalkozások számára nyújtanak hitelt, másrészt hogy a vállalkozások kivárják a népszerű uniós pályázatok kiírását.

Kép: FreeDigitalPhotos.net/1shots

Megy az NHP

A sikeres Növekedési Hitelprogram (NHP) a kivezetési szakaszba kerül lassan. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank új alelnöke az MTI-nek nyilatkozva elmondta, az első szakaszban 701 milliárd forintot, a második szakaszban mintegy 950 milliárd forint hitelt folyósítottak a bankok, azaz a 2 szakaszban együttesen hozzávetőleg 1650 milliárd forintnyi hitelt helyeztek ki. Ugyanakkor hangsúlyozta: "az NHP-ban a csapokat fokozatosan elzárjuk, a jelenlegi formájában a program megszűnik, és a növekedési hitelprogram kivezetése jövő év elején elkezdődik." Rámutatott: a hazai bankoknak újra piaci alapokra kell helyezniük a vállalatok hitelezését.

Nagy valószínűséggel 2015 végén mégsem vezetik ki teljesen a Növekedési Hitelprogram kedvező hiteleit. Az NHP jövőre ugyan még felvehető – szakértőnk szerint  –, de már nem a jelenlegi feltételekkel. Az 500 milliárd forintos NHP+ kerete nem fog év végéig kimerülni, ezért a bankoknak az NHP+ felét, azaz 250 milliárd forintot sima NHP-s hitelként fognak biztosítani, így annak már nem nyitnak a jövőben újabb keretet.

Tények és tévhitek a Növekedési Hitelprogramról
A válság kitörése óta az NHP jelenti az első reális lehetőséget a kisvállalkozásoknak arra, hogy kitörhessenek a szűkös anyagi lehetőségeikből. Azonban még mindig, két évvel az indulás után sok kérdés és tévhit kering a programmal kapcsolatban. Szakértőnk írása segítségével megválaszolunk néhányat!
Duplájára emelkedett a Széchenyi Kártya felvehető hitelkerete

Kedvező lehet a közepes és nagyobb vállalkozások számára a Széchenyi Kártya Program hitelkeretének duplájára emelése. Az immár 50 millió forintnyi maximálisan felvehető hitelösszeg akár több tízmillárd forintnyi új folyószámlahitel megjelenését is eredményezheti.

A keretösszeg megduplázását június végén jelentette be a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója. A változást azért érezték szükségesnek, mert folyamatos növekedést mutatott a 25 millió forintnál nagyobb hiteligényű vállalkozások száma. A megemelt hitelösszeg legelőször az MKB Banknál válik elérhetővé. A bank közlése szerint 2015 első fél évében 1000-nél több hitelszerződés született a Széchenyi Kártya Program keretében. A hitel az átmeneti likviditási nehézségek áthidalására 25 millió forintig a legalább egy teljes lezárt üzleti évet felmutató vállalatok számára vehető fel, 25 millió forintnál nagyobb hitelösszeg felvételéhez azonban két lezárt üzleti év szükséges.

A nagy durranás: a visszatérítendő EU-s források

Fontos felkészülni rá, hogy a következő európai uniós költségvetési ciklusban a gazdaságélénkítésre szánt pénz jelentős része, 710 milliárd forint visszatérítendő támogatás, azaz kedvezményes hitel lesz. Ezeket a hiteleket a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) fogja kihelyezni közvetítő bankokon keresztül. A hitelek kondíciói még nem ismertek, de várhatóan igen kedvező kamatozásúak lesznek. Itt olvashat erről bővebben.

Gerzsó Márk cegfinanszirozas.hu

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo