Mint megírtuk, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) múlt héten vonta vissza az Alt Cash Kft. által forgalmazott, SAM4S NR-300 ONLINE és a Japán Cash Company Kft. S&E NR-300 ONLINE elnevezésű, korábban már jóváhagyott, több tízezer kereskedő által megrendelt online pénztárgép engedélyét.
Kérdéses a kártalanítás
Az OKSZ szerdai, MTI-hez eljuttatott közleményében kifejti, hogy mivel a pénztárgép forgalmazó a befizetett előlegekből rendel a gyártótól pénztárgépet, ezért csekély az esélye annak, hogy egy forgalmazási engedély visszavonását követően pénze legyen a teljes kártalanításra. A kereskedők megítélése szerint a súlyos probléma külső segítség nélkül nem orvosolható, "erre jutott egyébként az NGM felkérésére alakult pénztárgép munkabizottság is január 25-i ülésén". Az NGM ígéretet tett a felvetett javaslatok megvizsgálására és arra, hogy tájékoztatást ad döntéséről, ez eddig nem történt meg - szögezi le az OKSZ a közleményben.
Jobb lesz várni
Az OKSZ azt javasolja a károsult online pénztárgép megrendelőknek, legalább néhány napig várjanak az NGM állásfoglalására. A forgalmazási engedély visszavonása 15 nap után lesz jogerős, így addig eleve nem érhet joghátrány senkit, de feltételezésük szerint, az eddigi kedvező tapasztalatok alapján az adóhatóság egyébként is méltányosan fog eljárni ebben az esetben.
Időközben az adóhatóság felszabadította az Alt Cash megrendelések regisztrációs kódjait. Ez azt teszi lehetővé, hogy aki másik pénztárgépet akar rendelni (ami már csak a NAV honlapján keresztül lehetséges), annak nincs technikai akadálya - hívja fel a figyelmet az OKSZ. A szövetség szerint mérlegelni kellene azt a körülményt is a döntéshozóknak, hogy az adóhatóság 120 ezer megrendelést és 180 ezer regisztrációt tart nyilván, tehát 60 ezer megrendelés még amúgy is hiányzik. Az üzembe helyezések száma 30 ezer, ami azt jelenti, hogy az Alt Cash 80 ezer megrendelését leszámítva nincs nagy eltérés az üzembe helyezések és az eddig leadott megrendelések között, tehát az OKSZ szerint van lehetőség egyszerűbb szabályozásra.
Csak profik tudtak volna csalni, de már ők sem
Az Alt Cash a hibát az engedély visszavonása óta azonosította és azt ígéri: még szerdán kijavítja. A könnyen javítható szoftveres probléma a NAV rendszerén keresztül, a már üzembe helyezett készülékeken is orvosolható - hívják fel a figyelmet.Hangsúlyozva, hogy minden szoftvert, technikai eszközt fel lehet törni, a cég leszögezi, "az MKEH-nek több hónappal az engedélyezés után, külső szakértők bevonásával és a forráskód birtokában sikerült biztonsági rést találni a készülékünkön. Mindez nem jelenti azt, hogy a felhasználók is képesek lennének rá".
Egyben ismertetik, a SAM4S NR-300-as pénztárgép engedélyét azért vonták vissza, mert ha szétbontják a készüléket, feltörik a szervizpecsétjét, majd pedig egy PC-hez kötik az Adóügyi Ellenőrző Egységét (AEE), akkor egy apróbb szoftver hiányosság kihasználásával, elképzelhető, hogy lehet olyan nyugtára hasonlító bizonylatot készíteni a segítségével, amelynek nyomtatását nem rögzíti az AEE. A beavatkozás blokkolja az egységet, ami erről értesítést küld a NAV szervernek, tehát a csak magas szintű műszaki és informatikai tudással végrehajtható és kevés haszonnal kecsegtető támadásnak nyoma marad - fogalmaznak. "Legalábbis az MKEH által, a fejlesztőinknek bemutatott bizonylatok ezt igazolják, a kijelentést minden kétséget kizáróan bizonyító naplófájlok bemutatását a hatóság munkatársai a mai napon megtagadták" - írta az Alt Cash.
Hangsúlyozzák azt is, hogy a SAM4S NR-300-as pénztárgép a jogszabályban foglalt követelményeknek megfelel, ezért is rendelkezett érvényes forgalmazási és forgalomba hozatali engedéllyel. A készülék felépítését és biztonsági szintjét a több hónapon át tartó típusvizsgálat során az MKEH és a NAV munkatársai is megismerték és elfogadták. A leírt támadási módszer kivédését előzetesen nem írták elő a gyártó számára - hívják fel a figyelmet.
Időközben az Alt Cash bejelentette, benyújtja újra engedélyeztetésre a visszavont engedélyű pénztárgépet, amire van jogi lehetősége - írja az OKSZ.