Jön az eva versenytársa

Sokaknak jó lehet a kisadózó vállalkozások tételes adója, amely az eddig megismert formájában veri az evát is. A tervek szerint október 1-jéig fogadja el a parlament az új adókról szóló, július közepén beterjesztett törvényjavaslatokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tervek szerint október 1-jéig fogadja el a parlament az új adókról szóló, július közepén beterjesztett törvényjavaslatokat. Bár a csomag még módosulhat, érdemes feltérképezni, hogy kinek milyen mértékű adócsökkenést hozhat az új adó. A kisadózó vállalkozások tételes adója (a belépés feltételeiről itt olvashat) évközben bármikor választható, de az átlépésnél a bt-nek, kkt-nek, egyéni cégeknek mérlegelniük kell: a normál adózás mellett osztalékadóval le nem adózott rész, lényegében a felhalmozott eredménytartalék után az osztalékadót kiváltó 16 százalékos adót egy összegben kell megfizetni.


Komoly versenytársat kap, de marad az eva

Adóelőny a kisadózó vállalkozónál

Úgy tűnik, egyetlen hátránya a tételes adónak, hogy a kisadózó vállalkozás részére kifizetett ellenérték a társasági adóalapban nem lesz elismert a mnegrendelőnél, vagyis az igénybevevőnek 10 vagy 19 százalékkal többe kerül a kisadózótól vásárolt szolgáltatás, mint a normál adózású versenytársé. A korábban felreppent hírekkel ellentétben azonban a megrendelő a kisadózó által szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés során felszámított áfát az általános szabályok szerint elszámolhatja, levonhatja.

Az eddig megismert tervezet szerint a kisadózó lényegében három adót fog fizetni. A kisvállalkozói adót, az iparűzési adó, valamint az általános forgalmi adót. Az adónem az eva versenytársa, és – hat milliós forint éves bevételig – úgy tűnik, legyőzője lesz. A két átalányadó között a legfontosabb különbség, hogy a kisadózónak – amennyiben nem kér alanyi áfamentességet – be kell vallania és fizetnie az áfát, amelyet a kiadásai áfatartalmával csökkenthet.

Nagyot buktunk az eván
Úgy tűnik az egyszerűsített vállalkozási adót (evát) érintő idei változásokkal a kormány, s az érintett vállalkozói kör sem járt jól. Miközben a gazdálkodóknál maradó jövedelem érdemben (számos esetben a működőképesség határáig vagy azon túl) csökkent, a költségvetési bevétel a várt emelkedés helyett, zsugorodott... Egyszerűsített vállalkozói adóból júliusban 32 milliárd forint, az egy évvel korábbinál 12 százalékkal kevesebb folyt be. Az esztendő első hat hónapjának árbevétele (adóalapja) alapján júliusig összesen 70,5 milliárddal járult hozzá ez az adónem a költségvetés bevételeihez a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartási adatai szerint, szemben az előző év hasonló időszakában befizetett 82,6 milliárddal, illetve a 2010-ben regisztrált 87,1 milliárd forinttal. A visszaesést két hatás együttes érvényesülésével magyarázta az NGM: egyrészt kisebb lett az adóalanyi kör, másrészt 2012. január 1-jével az eva kulcsa 30 százalékról 37 százalékra emelkedett.

A PMX Consulting Group számításai szerint a normál adórendszerben egy alkalmazottat nem foglalkoztató, egyszemélyes vállalkozás nettó hatmillió forintos árbevétellel és egymillió forintos költséggel számolva – az osztalékalap utáni adó, a társasági adó, a vállalkozó bér után fizetett jövedelemadó, a nyugdíjbiztosítási járulék, az egészségügyi hozzájárulás, a személyesen közreműködő bére utáni szja, szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás megfizetése után – 2 977 070 forint jövedelemre tesz szert. Ugyanez a cég kisadózóként 4 280 000 forintot tudhat magáénak, azaz közel 1,3 millió forinttal kevesebb adót fizet.

Alkalmazott esetében már jelentősen kisebb az adóelőny, hiszen az alkalmazott után a közterheket a normál mértékekkel meg kell fizetni. Hatmillió forint feletti árbevétel esetén sem éri meg ezt az adónemet választani (a hatmillió feletti jövedelmen felüli összegre 40 százalékos „büntetőadót” kell fizetni). A törvénytervezet lapzártánkig megismert formájából kiindulva a PMX Consulting úgy számolt, hogy 4,5 millió forintos költségszintig megéri a tételes adót választani a normál adózás, és az eva helyett is.

Kevesebb adminisztráció

Egy kockásfüzet elegendő a bevételi nyilvántartás vezetéséhez, és az áfaanalitika sem sokkal bonyolultabb. A jogalkotó a kisadózó vállalkozó különböző – anyasági, táppénz – ellátására is gondolt: ebben az esetben az ellátások számításának az alapja havi 81 300 forint lesz.

Egyre kevésbé népszerű, de marad az eva
Az eva népszerűsége a 2003-as bevezetés követően 2010-ig folyamatosan emelkedett, amikor már 101 ezren választották ezt az adózási formát: 42,6 ezer egyéni vállalkozó, s 58,4 ezer társas vállalkozás. A szabályozás szigorodásával párhuzamosan azonban folyamatosan csökkent az evások száma: 2011-es adóév elején 38,9 ezer egyéni vállalkozó, s 56,5 ezer társasá vállalkozás, tehát összesen 95,4 ezren éltek a lehetőséggel, 2012-re az adatok 27,1, 46,7 ezerre, azaz összesen 73,8 ezerre módosultak. Az adókulcs 30 százalékról 37 százalékra történő emelésének hatását önmagában is megfelelőképp jelzi, hogy tavaly év végén kevesebb mint ezren jelezték az eva alá történő belépés, s mintegy 6800-an, az onnan való kilépés szándékát. Az adónem népszerűségének csökkenésére a szigorodó szabályozás mellett hatással volt a bizonytalanság is, hiszen folyamatosan az eva jövőbeni megszüntetéséről hangzottak el nyilatkozatok. Jelenleg ennek épp ellenkezője igaz. Banai Péter Benő, az NGM helyettes államtitkára az államháztartás júniusi mérlegének publikálását követően is kiemelte: noha a munkahelyvédelmi akcióterv tartalmaz olyan elemeket, amelyek egy része az egyszerűsített vállalkozói adóval szemben kínál egyes adózók számára kedvezőbb alternatívát, nincs szó ennek az adónemnek a megszüntetéséről.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo