Egyre több cégvezető szembesül azzal a ténnyel, hogy nemcsak megtartani nem tudja a munkásait, de újakat sem igen talál a helyükre. A jelenség főként az olyan alacsony jövedelmezőségű szektorokban jelent gondot, mint a turizmus vagy a vendéglátás. Ugyan a bérek emelése elkerülhetetlen, hogy megőrizzük a versenyképességünket, ám az sem mellékes, hogy milyen egyéb juttatásokkal tudjuk kényeztetni a dolgozókat. Persze ha tisztességes fizetésre alig-alig futja, akkor a magas adójú – ami szerencsére most egy hajszálnyit csökkenni fog – cafeteriaelemekre sem lesz pénz. Viszont érdemes olyan „juttatásokban” gondolkodni, amik nem kerülnek sokba, inkább figyelmességet jelentenek a munkaadók részéről. Ezekből mutatunk néhányat.
Szülinapi szabadnap
Ez az a juttatás, ami közvetlenül semmibe sem kerül. A dolgozók szabadnapjainak jelentős része felett a munkáltató rendelkezik, és így is, úgy is ki kell adni ezeket, különösen, hogy most nagyon rigorózusan ellenőrzi ezt a hatóság. Egyszerűen küldjük a születésnapján szabadnapra a munkavállalónkat. Ha valami, akkor egy ilyen gesztus biztosan jólesik mindenkinek, hiszen a munkáltató ezzel azt is kifejezi, hogy értékes emberként tekint a munkavállalójára. Ne hagyjuk ki a ziccert!
Kezdjük korábban a hosszú hétvégét
A nyár sok vállalkozás életében uborkaszezon. Ilyenkor minden további nélkül elengedhetjük pénteken egy-két órával korábban a dolgozókat, hagy élvezzék a szép időt. Hasonlóan járhatunk el a hosszú hétvégék előtti utolsó napokon vagy a kötelezően ledolgozandó szombatokon, ilyenkor az emberek nagy része úgyis inkább csak néz maga elé az íróasztal fölött ülve. Azt is érdemes tudni, hogy még akik be is tartják a szombati munkarendet, csak minimális létszámmal üzemelnek, és érdemi munkát nem végeznek.
Az előző tippünkhöz kapcsolódik, hogy mutassunk több rugalmasságot a szabadnapokban. Már szinte minden álláshirdetésben szerepel elvárt kompetenciaként a rugalmasság. De ne csak a munkavállalótól várjuk el, munkáltatóként is viselkedjünk hasonlóan! Bárkivel előfordulhat, hogy megbetegszik a gyereke, ügyeket kell intéznie, vagy más ügyes-bajos dolga van. Ne csináljunk ebből nagy ügyet, egyszer-egyszer engedjük el nyugodtan a dolgozót egy délutánra vagy délelőttre anélkül, hogy szabadnapnak vagy táppénznek írnánk ki ezt. Persze ha valaki ezt rendszeresen igénybe veszi, éljünk nyugodtan retorzióval!
Rugalmasság a munkaidőben
Ne ragaszkodjunk tűzön-vízen át a nyolcórás beosztáshoz. Ha olyan tevékenységet végzünk, ami nem követeli meg, nyugodtan alkalmazzunk rugalmas beosztást. Van olyan magyar vállalat például, amely áttért a négynapos munkahétre: az alkalmazottak ugyanis szívesebben dolgoznak egy-egy nap tíz órát, viszont így a péntek is szabadnap. Ez a megoldás nemhogy csökkentette volna, de még növelte is a hatékonyságot és a munkavállalók elégedettségét. Fontos viszont, hogy az ilyen átalakításokat a beosztásban mindig a munkavállalókkal egyeztetve vezessük be, sőt még jobb, ha az ötletük alapján. (Itt olvashat részletesebben a munkaidőkerethez kapcsolódó szabályokról!)
Lazítsunk az öltözködési szabályokon
Hacsak nem szükséges feltétlenül a legszigorúbb dress code, mondjuk mert egy fontos ügyféllel tárgyalunk épp aznap, lazítsunk a szigorú öltözködési szabályokon. A nagy nyári hőhullámok idején ne követeljük meg a hivatalos megjelenést, vagy a kiskosztümöt, amikor odakint repkednek a mínuszok. Persze az elvárható, tisztességes megjelenést szigorúan követeljük meg!
Koncertjegy
Évente egyszer-egyszer lepjük meg a dolgozóinkat azzal, hogy ajándékba egy kulturális programra vagy koncertre jegyet adunk nekik. Persze itt fontos, hogy a habitusuknak vagy érdeklődési körüknek megfelelő program legyen: egy meglett családapa például nem biztos, hogy egy sörfesztiválra szívesen elvinné a gyermekeit a hétvégén, de az Állatkertbe biztosan. (A fesztiválbelépőket is támogathatja a munkáltató!)
Hozd be a kutyádat holnap!
Egy kutya a munkahelyen mindig feldobja a napot – már persze ott, ahol ez lehetséges, és nem ütközik a biztonsági vagy tisztasági szabályokkal. Ezért tartsunk olyan napokat, amikor egy-egy alkalmazott behozhatja a kutyáját. Óvakodjunk azonban attól, hogy több kutya is legyen egyszerre a munkahelyen: ez könnyen kellemetlen tapasztalatokhoz vezethet.