Itt vannak a részletek a kisadózók tételes adózásáról!

Csak egyéni vállalkozó, egyéni cég, valamint kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti vagy betéti társaság fizetheti terheit a kisadózó vállalkozások tételes adója alapján. A tételes adózást választóknak be kell jelenteniük a vállalkozásban személyesen közreműködők adatait, és a tételes adót mindegyikük után meg kell fizetniük. Az alkalmazottak bérterhei pedig ugyanolyanok, mint a többi vállalkozásnál.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által kedden benyújtott törvényjavaslat alapján a kisadózó vállalkozások tételes adójának az az egyéni vállalkozó, egyéni cég, valamint kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaság és betéti társaság lehet az alanya, aki ezt a választását, valamint legalább egy általa foglalkoztatott kisadózót az e célra rendszeresített nyomtatványon bejelent az állami adóhatósághoz, és vele szemben a törvényben nevesített kizáró okok nem állnak fenn. A törvényjavaslatról - az érdekképviseletekkel való konzultáció után - várhatóan szeptemberben szavaz a parlament.


Matolcsy György miniszter és Balog Ádám adózásért felelős helyettes államtitkár
Kép: MTI

 
Bármikor bejelenthető

A törvényjavaslat szerint a tételes adó választása bármikor bejelenthető. A tevékenységet év közben kezdő vállalkozás az adóhatósághoz történő bejelentkezéssel egyidejűleg választhatja az adóalanyiságot, amely a bejelentést követő hónap első napjával jön létre, a törvényben meghatározott okok fennállása esetén szűnik meg, s a megszűnést követő két éven belül ismételten nem választható.

Nincs késlekedés!
Az adóhatóságnál 15 napon belül be kell jelenteni ■ ha a kisadózóval kapcsolatos adatok megváltoztak,
■ ha az adóalany vállalkozás adóévi bevétele meghaladta a 6 millió forintot.

Nem választható a kisadózó vállalkozások tételes adózása, ha a vállalkozás adószámát a bejelentést megelőző két éven belül az adóhatóság jogerősen felfüggesztette.

A tételes adózást választóknak a választásra vonatkozó bejelentéssel egyidejűleg be kell jelenteniük a vállalkozás tevékenységében személyesen közreműködő kisadózók adatait is, ez feltétele az adóalanyiság létrejöttének. A bejelentésben arról is nyilatkozni kell, hogy a kisadózó főállásúnak minősül-e. Az adóalany vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagja csak munkaviszony keretében működhet közre a vállalkozás tevékenységében, ellenkező esetben a be nem jelentett foglalkoztatáshoz kapcsolódó jogkövetkezmények alkalmazandók.

Adóalanyiság megszűnése
■ Az adóalanyiság megszűnik, ha az adóalany bejelenti, hogy adókötelezettségét nem a kisadózó vállalkozások tételes adójára vonatkozó szabályok szerint kívánja teljesíteni.
■ Az adóhatóság határozattal szünteti meg az adóalanyiságot, ha az adózó terhére számla-, nyugtaadási kötelezettség elmulasztásáért vagy be nem jelentett foglalkoztatás jogcímen jogerősen mulasztási bírságot állapított meg, és akkor is, ha az adóalanyiság ideje alatt az adózó adószámát az adóhatóság jogerősen felfüggesztette.
■ Megszűnik az adóalanyiság a bejelentett kisadózó kilépése vagy halála esetén, feltéve, hogy a vállalkozás tevékenységében más bejelentett kisadózó nem működik közre, és más kisadózót a vállalkozás nem jelent be, továbbá ha a betéti társaság vagy közkereseti társaság kisadózó vállalkozásnak nem magánszemély tagja lesz.
■ A vállalkozási forma nem megfelelő megváltozása, az egyéni vállalkozói jogállás megszűnése, valamint a jogutód nélküli megszűnés, a végelszámolás, a felszámolás, valamint az adóhatóság által naptári negyedév utolsó napján nyilvántartott 500 ezer forintot meghaladó összegű végrehajtható adótartozás is az adóalanyiság megszűnését eredményezi.

Mennyit kell fizetni?

A kisadózó vállalkozás tételes adó fizetésére kötelezett. Ennek mértéke főállású kisadózónként havi 50 ezer forint, nem főállású kisadózónként havi 25 ezer forint. A kisadózó vállalkozás a tételes adót havonta, a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig köteles megfizetni minden olyan főállású és nem főállású kisadózó után, akinek jogviszonya a tárgyhó bármelyik napján fennállt. Ha a kisadózó a tárgyhó egyetlen napján is főállásúnak minősül, a fizetendő adó mértéke 50 ezer forint.

Az egyéni vállalkozó kisadózó esetében lehetőség van a tevékenység szüneteltetésére, erre az időtartamra nem terheli őt tételes adófizetési kötelezettség.

A kisadózó vállalkozás abban az esetben, ha a naptári évben elért bevétele a 6 millió forintot meghaladja, az ezt meghaladó rész után 40 százalékos mértékű adó fizetésére kötelezett, amelynek megfizetése nem mentesíti őt a tételes adófizetési kötelezettség alól. A naptári évben megszerzett bevétel számításakor az adóalanyiságot megelőzően szerzett bevételt is figyelembe kell venni.

A kisadózóként be nem jelentett tag csak munka-viszony keretében működhet közre a vállalkozás tevékenységében, ellenkező esetben a be nem jelentett foglalkoztatáshoz kapcsolódó jogkövetkezmények alkalmazandók.

A jövedelemigazolás szempontjából a kisadózó jövedelmének a kisadózó vállalkozás utolsó, a megszerzett bevételről tett nyilatkozatában feltüntetett bevételének 60 százaléka, több kisadózó esetén annak fejenként egyenlő része, de legalább a minimálbér minősül.

Mit vált ki a tételes adó?

A kisadózó vállalkozás és a kisadózó a tételes adó megfizetése esetén a törvényben meghatározott közterhek alól mentesül. A tételes adó megfizetésével teljesül:
■ a vállalkozói személyi jövedelemadó és a vállalkozói osztalékalap utáni adó vagy átalányadó megállapítása, bevallása és megfizetése;
■ a társasági adó megállapítása, bevallása és megfizetése;
■ a személyi jövedelemadó, a járulékok és az egészségügyi hozzájárulás megállapítása, bevallása és megfizetése;
■ a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás, valamint a szakképzési hozzájárulás megállapítása, bevallása és megfizetése.

Minden olyan főállású és nem főállású kisadózó után, akinek jogviszonya a tárgyhó bármelyik napján fennállt, fizetni kell.  Ha a kisadózó a tárgyhó egyetlen napján is főállásúnak minősül, a fizetendő adó mértéke 50 ezer forint.

A tételes adó megfizetésével a kisadózó vállalkozás nem mentesül a kisadózónak nem minősülő személyek foglalkoztatására tekintettel teljesítendő adókötelezettségek alól.

A főállású kisadózó a tételes adó megfizetésével a társadalombiztosítás ellátásairól szóló törvény szerint biztosítottnak minősül, az ellátások számításának alapja pedig havi 81 300 forint.  A közreműködő kisadózó a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében egyoldalú nyilatkozattal vállalhatja, hogy a járulékokat a minimálbérnél magasabb járulékalapnál fizeti meg. A nyilatkozat az adóévre szól, és azt az adóévet megelőző év december 20-áig kell az állami adóhatósághoz benyújtani. A nem főállású kisadózó nem minősül biztosítottnak, és nem szerez jogosultságot társadalombiztosítási, valamint álláskeresési ellátásra.

Iparűzési adó

A kisvállalkozói adó alanya az iparűzési adó alapját egyszerűsített módon, a kisvállalkozó adó alapjának 20 százalékkal növelt összegében is megállapíthatja. E választását - az előző évről szóló bevallásán, újonnan létrejött vállalkozás esetén pedig a bejelentkezési nyomtatványon - be kell jelenteni az adóhatósághoz. Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő már az intézkedéscsomag bejelentése után felvetette, hogy ha a helyi iparűzési adót nem építik bele ebbe a kisadóba, akkor mégiscsak kétfelé kell adót fizetni.

Milyen adminisztrációval jár?

A kisadózó vállalkozás tételes adófizetési kötelezettségéhez adóbevallási kötelezettség nem kapcsolódik, a vállalkozás az adóévet követő év január 20-áig kizárólag az adóévben megszerzett bevételéről köteles nyilatkozni. Ha a bevételi értékhatár túllépése miatt százalékos mértékű adó megfizetésére is köteles, azt eddig az időpontig meg kell állapítania, bevallania és megfizetnie.

A vállalkozásnak bevételi nyilvántartást is vezetnie kell. Miután nem alanya a számviteli törvénynek, ezért a törvény ehhez kapcsolódóan meghatározza a minimumkövetelményeket, valamint a nyilvántartás vezetésének és a bizonylatok megőrzésének szabályait. A vállalkozás a termékértékesítéseiről, szolgáltatásnyújtásairól az áfa-törvény szabályai szerint számla vagy nyugta kiállítására köteles, a számlán pedig köteles feltüntetni, hogy „Kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya által kiállított számla".

Mi micsoda a törvényben?
Bevétel: a kisadózó vállalkozás által bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték azzal, hogy nem bevétel: – az áthárított általános forgalmi adó, – az a vagyoni érték, amelyet az adóalany köteles visszaszolgáltatni (így különösen a kapott kölcsön, hitel), – az adózó által korábban átadott vagyoni érték az adóalany részére nem ellenértékként történő visszaszolgáltatásakor (ideértve különösen a nyújtott kölcsön, hitel visszafizetett összegét, de ide nem értve különösen a nyújtott kölcsönre, hitelre kapott kamatot), ha azonban az adóalany csak a szokásos piaci ár egy részének megfizetésére köteles, akkor a szokásos piaci árból a fizetési kötelezettséget meghaladó rész bevételnek minősül, – az a vagyoni érték, amelynek a megszerzése alapjául szolgáló jogviszony keletkezésének napjára vonatkozóan megállapított szokásos piaci árát az adóalany köteles megfizetni, – jogszabály vagy jogerős bírósági, illetve hatósági határozat alapján kapott nem jövedelempótló kártérítés, kártalanítás, továbbá az adóalany vállalkozási (gazdasági) tevékenységéhez használt vagyontárgy károsodására vagy megsemmisülésére tekintettel a károkozótól, annak felelősségbiztosítójától vagy harmadik személytől a káreseménnyel kapcsolatosan kapott vagyoni érték, továbbá az adóalany biztosítójától elemi kárra tekintettel kapott kártérítés összege.
Egyéni cég: az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvényben egyéni cégként meghatározott jogalany.
Egyéni vállalkozó: a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozó.
Főállású kisadózó: az a kisadózó, aki a tárgyhó bármely napján nem áll másutt legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban, vagy nem minősül a társadalombiztosítás ellátásairól és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény szerinti kiegészítő tevékenységet folytatónak vagy a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek alapján külföldön biztosított személynek, továbbá aki nem minősül a kétoldalú szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény alapján más államban biztosítottnak.
Kisadózó vállalkozás: a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó, egyéni cég, közkereseti társaság és betéti társaság.
Kisadózó: a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó esetében az egyéni vállalkozó mint magánszemély, egyéni cég esetén annak tagja, közkereseti társaság és betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett tagja.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo