1) Kiegészítő „de minimis” támogatás az anyajuhtartók részére
Azon mezőgazdasági termelők, akiknek a 2013. évi kérelem alapján a támogatásra jogosult juhállománya meghaladta a mezőgazdasági csekély összegű egyéni felső határ szabta kereteket, kiegészítő mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatásra jogosultak. A támogatást az állomány eddig támogatásban nem részesülő részére igényelhetik. Mivel az egyéni de minimis keretek 2014. március 28-án duplájára emelkedtek (15 000 euró/3 év/termelő), lehetőséget biztosítunk a 2013. évi anyajuh de minimis támogatások egyéni felső határának 5000 euróra történő felemelésére, és a növekmény kiegészítő támogatás formájában történő igénylésére.
A kiegészítő mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatás igénybevételéhez a mezőgazdasági termelőnek – az MVH által rendszeresített nyomtatványon – 2014. április 30-ig nyilatkoznia kell, hogy más vállalkozásokkal tekinthető-e „egy és ugyanazon vállalkozásnak” vagy sem. A nyilatkozat megtételét a jogcím megnyílását követően részletes tájékoztató segíti. A nyilatkozat benyújtása a mezőgazdasági termelő részéről kiegészítő támogatási kérelemnek minősül. A kiegészítő támogatás kifizetésére legkésőbb 2014. szeptember 30-ig sor kerül.
2) Új támogatás tenyésznyúl beállításához
Az állattenyésztési ágazat megsegítése keretében a VM 2014-ben 100 millió forint támogatást különített el az állattartók számára a tenyésznyulak tenyészetbe állítására. A tenyésznyulak tenyésztésbe állítása esetén nyulanként 2000 forint támogatás igényelhető. A támogatás igénylésére az MVH-nál évente két alkalommal – januárban és júliusban –van lehetőség. A támogatás igénybevételéhez igazolni kell a nyúl származását, valamint a tenyésztésbe állítást. A támogatást a termelők de minimis támogatásként igényelhetik azzal, hogy a támogatás összege állattartónként és évente nem haladhatja meg az 5000 eurót.
A VM nemzeti költségvetésből 600 millió forint támogatást biztosít annak érdekében, hogy biztosítva legyen Magyarország cukorkvótájához szükséges cukorrépa hazai megtermelése. A támogatás mértéke a 2014/2015-ös gazdasági évre vonatkozóan a kvótacukor előállításához szükséges 16%-os cukortartalomra átszámított, leszerződött cukorrépa-tonnánként 3 eurónak megfelelő forintösszeg.
A támogatás igénybevételéhez igazolni szükséges a 2014/2015-ös gazdasági évre – akár saját jogán, integrátoron vagy termelői csoporton keresztül vagy egyéb jogcímen – a szállítási jog és szállítási szerződés meglétét. A támogatási kérelmet a cukorrépa-termelőnek 2014. május 1. és május 31. között kell benyújtania az MVH-hoz.
4) Támogatás fémzárolt fűszerpaprika-vetőmag vásárlásához
A VM 2014-ben mintegy 170 millió forintnyi támogatást nyújt a kiváló minőségű vetőmagot használó, fűszerpaprikát termelő gazdáknak. A támogatási konstrukcióban azok a fűszerpaprika-termelők vehetnek részt, akik idén igazolt származású fémzárolt vetőmagot vásároltak, és ezt számlával és vetőmag-minősítő bizonyítvánnyal igazolni is tudják. A támogatás a vetőmagköltségek 75 százalékáig igényelhető májusban az MVH-nál. A beérkezett kérelmek elbírálását követően várhatóan szeptemberben kerül sor a támogatások kifizetésére.
A mai napon módosított 91/2012. (VIII. 29.) VM rendelet értelmében az a mezőgazdasági termelő, aki 2012. évre vonatkozóan gyakorított bevallás benyújtásával igényelte vissza a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adóját, pótlólagosan kérheti a 2012. évre vonatkozó csekély összegű (de minimis) támogatást. E támogatás igénybevételéhez a termelőnek az MVH honlapján közzétett nyomtatványt szükséges benyújtania az MVH részére papír alapon a 2014. április 14. – május 31. közötti időszakban.
A támogatás kedvezőbb feltételekkel történő igénylése érdekében a rendelet módosításának köszönhetően a mezőgazdasági termelők a de minimis támogatásra vonatkozó igényüket már nem csak éves, hanem a IV. negyedévre vonatkozó adóbevallási nyomtatványon (BEV_J04) is jelezhetik. Erre első alkalommal a 2014. évi IV. negyedéves bevallásban lesz lehetőség.