Hétfőn döntött a kormány arról, hogy mi legyen a földárverésekből származó bevételek sorsa – mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos heti sajtótájékoztatóján. Eszerint azt gazdaság élénkítésére a bevételt ipari parkok létesítésére használnák fel.A kormány kiemelt társadalompolitikai célnak tekinti ipari parkok építését - mondta a miniszter.
Az eddig lezajlott földárverésekből április közepéig összesen 240 milliárd forint bevétele származott az államnak. Ezzel kapcsolatban a miniszter elmondta: megindult az árverések harmadik fordulója, a feltételek változatlanok maradnak. A kormányzat reményei szerint a harmadik ütemben meghirdetett 60 ezer hektár jelentős része elkel, eddigi tapasztalatok alapján egy körben átlagosan 40-60 százalék volt a vásárlási hajlandóság.
Nyomják a pályázatokat
Mivel Pest megye szinte semmilyen forrást nem kap az Európai Bizottságtól fejlesztésekre, a kormány hétfői ülésén úgy döntött, hogy 2021-ig 80 milliárd forint saját forrást biztosít a megyének.
Lázár beszélt arról is, erős ütemben folyik az uniós pályázatok kiírása. 2016. május 30-ig 222 darab pályázatot írtak ki, 514 milliárd értékben. Ez a teljes keret 60%-ának felel meg. Eddig 17.000 projektet nyilvánítottak nyertesnek, összesen 1724 milliárd forint értékben. Vagyis ragaszkodik a kormány ahhoz a tervhez, hogy jövő év nyaráig az összes, erre a ciklusra vonatkozó uniós pályázatot kiírják - erre nemrég az NGM egyik államtitkára utalt. Az Unió nem lelkesedik az ötletért.
Lázár megerősítette azt az idén bevezetett metódust, hogy a ha egy vállalkozás uniós pályázatot nyer, számára 50%-os bonyolítási előleget utalnak ki. Az állami szervezetek pedig a teljes forrást megkapják a beruházás lebonyolítására előlegként - erről döntött is most döntött a kormány.
Bizonyítsanak a kereskedők
A tej áfájának csökkentése kapcsán Lázár János azt mondta, az áfacsökkentés oka a megélhetési rezsi csökkentése mellett a termelők megsegítése lehet. Ezért a kormánynak meg kell vizsgálnia, hogy a sertésáfa csökkentése javította-e az ágazat helyzetét, illetve garanciák kellenek a feldolgozóipartól, hogy a termelők megkapják az áfacsökkentésnek legalább egy részét.
"Beszélni kell erről. Akkor tudunk további áfacsökkentésről gondolkodni, ha a pénz egy része a termelőknél marad. Akkor tudjuk csökkenteni az UHT tej árát" - mondta Lázár János.