Ipar 4.0: kkv-k is elkezdhetik

Az ipar 4.0-ról szóló cikksorozatunkban azt mutatjuk be, hogyan érdemes a kkv-knak bevezetni az újfajta gyártási technológiákat. Az első részben az átállást támogató Modern Vállalkozások Programját mutatjuk be.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közhely, hogy az ipari termelésben az úgynevezett 4.0-s megoldások jelentik a jövőt. Ezzel a magyar kkv-k is tisztában vannak, ennek ellenére a teljeskörű automatizálás, a digitalizáció, az adatközpontú gyártás viszonylag lassan terjednek a körükben. Sokan tanácstalanok, hogyan kezdjék meg az átállást az új technológiák használatára, vagy azt gondolják, az ipari robotok, az MI és a big data használata a multicégek privilégiuma. Pedig az átalakuló ipar a kisvállalkozások számára is új elvárásokat hoz (különösen a nagyvállalatok beszállítói számára), amihez nekik is alkalmazkodniuk kell.

A 4.0-s technológiák bevezetését a kkv-k önállóan is elkezdhetik, de érdemesebb lehet igénybe venni az átállást támogató programokat. Magyarországon ma két nagy program segíti szakértőkkel, az ma két nagy program támogatja szakemberekkel, tanácsadással: a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Modern Vállalkozások Programja és az IFKA Ipar 4.0 Mintagyárak projektje (emellett a GINOP-3.2.2 pályázaton vehető rá igényben pénzbeli támogatás), az alábbiakban az MKIK programját mutatjuk be a program szakértői segítségével.

Nem választás kérdése

Nem lecseréli, feljavítja a régit az ipar 4.0
A vállalatoknak meghatározó szerepük lesz abban, hogy a negyedik ipari forradalom hogyan formálja át a társadalmat, ugyanakkor a felsővezetők közül kevesen vannak meggyőződve arról, hogy saját cégük teljesen felkészült arra, hogy éljen az Ipar 4.0 kínálta lehetőségekkel – többek között ez derül ki a Deloitte Insights kutatásából.
Nem árt tisztázni, mit értünk Ipar 4.0 alatt. Röviden összefoglalva: információs technológia és az automatizálás egyre szorosabb összefonódása, illetve ezen keresztül a gyártási módszerek alapvető megváltozását elhozó időszak elnevezése. Az automatizáció önmagában nem újdonság (bár a magyar kkv-szektorban még közel sem elterjedt az ipari robotok, célgépek használata), az azonban igen, hogy a gyártási folyamat során hatalmas adattömeget lehet összegyűjteni és feldolgozni. Az Ipar 4.0 elsősorban az adatok összegyűjtését és az ez alapján történő optimalizálást jelenti – erről Koleszár Péter, az MKIK Informatikai Kollégiumának vezetőségi tagja beszélt a Piac&Profitnak.

A kkv-k számára nem az a kérdés, hogy szeretnék-e bevezetni az Ipar 4.0 kínálta megoldásokat, vagy nem. A nagy ipari vállalatok, amelyek már alkalmazzák az új technológiákat, rákényszerítik a beszállítóikat, hogy így növeljék a termelékenységüket. „Az ipari beszállítókkal szemben támasztott igények folyamatosan növekednek, a partnerek nagyobb mennyiségű, magas minőségű alkatrészt szeretnének megkapni ugyanazon az áron. A magyar kisvállalkozásokon, például az autóipari beszállítókon nagy a nyomás, hogy növeljék a hatékonyságukat, ami leginkább Ipar 4.0-s megoldásokkal lehetséges” – mondta Koleszár.

Koleszár Péter

Bencsik György, a Modern Vállalkozások Programja vezető IKT módszertani szakértője elmonda: a kkv-k nagy része általában a gépek oldaláról közelíti meg a kérdést, pedig attól nem lesz Ipar 4.0-s (illetve hatékonyabb) egy cég, ha lecserélik a gépparkot – olyan robotot sehol sem kap az ember, amelyet elég beüzemelni, és máris nyereségessebbé teszik a céget. A lényeg a folyamatok megismerésén, feltérképezés múlik. És a mérésen! Mérjük és ellenőrizzük, amit mérni kell, és mérési adatok alapján avatkozzunk be a folyamatba, ha szükséges. A szenzorok, az adatfeldolgozók, és beavatkozó technológiák alkalmazása jelentik a folyamatszabályzás alapját, a digitalizáció pedig a folyamatok korszerű automatizálhatóságát biztosítja.

Az első lépés az adatgyűjtés

Tehát adatokat kell gyűjteni a gyártási folyamat minden apró mozzanatáról, később ezeket használhatjuk fel a hatékonyság növeléséhez.  Kevésbé korszerű gépeket is fel lehet okosítani szenzorokkal és az így kapott információk értelmezésével. Kiemelten fontos, az a szemléletváltás, amely ahhoz vezet, hogy minél inkább adatalapúvá, és adatvezéreltté tegyük a gyártást” – fogalmazott.

A program szakértői szerint a digitális átállás első lépése mindenképpen az, hogy a cég megismerje önmagát, legyen egy térképe az általa működtetett folyamatokról és a gyártási folyamatokban fellelhető adatokról. Ezután jöhetnek a beavatkozások (optimalizáció, automatizáció). A dolog első feléből (folyamat és adattérkép, mérések, feldolgozások) sok mindent meg tud csinálni komolyabb eszközberuházás nélkül is, szenzorokkal, számítógéppel, szoftverekkel.

Ehhez nem is kell feltétlenül automatizált gyár tulajdonosának lenni: ugyanilyen adatalapú megközelítés, ha egy boltban lemérik, hogy egy-egy nap azonos időszak és árukészlet mellett mennyi terméket adnak el, és ez alapján értékelik az eladó hatékonyságát.

A mesterséges intelligencia szerepe

Persze az iparaban ennél több változó is lehet, ehhez már gépi mérésre és adatfeldolgozásra van szükség. Bizonyos mennyiség felett a gyűjtött adatokat ember már nem képes kiértékelni, itt lép be a mesterséges intelligencia (AI). Az említett szenzorok összeköthetők az úgynevezett integrált vállalatirányitási szoftverekkel. Ezek többek között tanuló algoritmusokat is alkalmaznak: az adatokban mintázatokat, összefüggéseket keresnek, célként a termelékenység növelését tartják szem előtt, ez alapján jelzik, hogyan lehet hatékonyabb a gyártás, vagy hogyan lehet elkerülni a leállást, a selejtek előállítását.

Nem lecseréli, feljavítja a régi ipart
Nem olyan mitikus dolog az ipar 4.0, mint ahogy sajnos sokszor hajlamosak vagyunk gondolni rá – hangzott el az IVSZ konferenciáján. Valójában csak arról van szó, hogy elkezdjük végre használni az adatokat.
„Például: üzemben egy szenzor méréseiből kiderül, hogy egy termelőeszköz által kiadott hang frekvenciája megváltozott, és ennek eredménye, hogy nem sokkal ezt követően leállt a gép, a következő alkalommal már előre jelezhető a meghibásodás, ha hasonló zajt észlel. Hosszú távon hasonló öntanuló folyamatok építhetők be, vagyis a mesterséges intelligenciának köszönhetően a leállások megelőzhetők.” – mondta Czimbalmos Levente a Modern Vállalkozások Programjának szakmai vezetője. Egy alaposan digitalizált cég kétféle rendszert használ, a már említett integrált vállalatirányítási rendszerek egyikét, illetve az ezzel párhuzamosan futó gyártásirányítási rendszert (MES Manufacturing Execution System): utóbbi a gyártási folyamatról gyűjt és értékel adatokat, előbbi a teljes menedzsmentet (megrendelések, kiadások, anyag- és készletgazdálkodás, kontrolling, ügyfélkapcsolatok stb.) felügyeli.

Czimbalmos Levente

Czimbalmos Levente felhívta rá a figyelmet, hogy ezeknek a rendszereknek a futtatására már nincs szükség szuperszámítógépekre, egy sima PC-n is el tudnak futni. Ugyanakkor a bevezetésük nem egyszerű dolog: ezek a szoftverek csak személyre szabva érnek bármit, bevezetésüket így hosszas előkészítő munka kell, hogy megelőzze. Czimbalmos Levente szerint külsős szakember nélkül nem is érdemes belevágni. „A GINOP-3.2.2 pályázat során lehet támogatást nyerni 4.0-s megoldások bevezetésére. A Modern Vállalkozások Programja szintén támogatja ebben a cégeket, ingyenesen auditálunk vállalkozásokat, és tanácsot adunk, milyen irányba érdemes elindulni.”

Még nem pótolja az embert

Digitalizációról és automatizációról beszélve mindig felmerül, hogy ezek a folyamatok mennyire veszélyeztetik az emberi munkaerőt. Az általunk megkérdezett szakértők szerint az Ipar 4.0 Magyarországon egyelőre nem fordítja a munkaerőhiányt munkanélküliségbe. „Rövid távon nem reális, hogy magyar kkv szektorban leépítések legyenek a robotizációnak köszönhetően. Ennek most épp az ellenkezőjét látjuk, új munkakörökben tevékenykedő szakemberek szerepvállalására van szükség, például adatelemzőkre, LEAN-menedzserekre. Az még a távoli jövő, hogy a gépek ezeket a folyamatokat is átvegyék az embertől” – mondta Koleszár Péter. Az ilyen szakemberekből pedig ugyanúgy hiány mutatkozik Magyarországon, mint a legtöbb szakmában, már csak azért is, mert ezek képzési háttere is kialakulóban van. Ehelyett ma egy-két nagyvállalat nyújt csak Ipar 4.0-s tréningeket a beszállítók alkalmazottjainak.

Ugyanakkor a magyar kkv-szektor nagy része még az Ipar 3.0-s átalakuláson sem ment át, azaz még egyáltalán nem használ automatákat. „Az Ipar 4.0-ba sokaknak lényegében a kézműiparból kell belépnie. Magyarországon a cégek körülbelül 30 százalékánál van valamilyen automatizáció, bár a multikon kívül, a kisvállalatoknál Nyugat-Európában sem sokkal jobb a helyzet” – mondta Bencsik György. A gépek az embert már önmagukban helyettesítsék a leginkább manuális munkanemekben, az ember szerepe pedig egyre inkább a kontroll, minőség-ellenőrzés, irányítás felé tolódik. Azoknál a cégeknél tehát, ahol ma a fizikai munkát főleg szalagmunkások végzik, valóban leépítéseket is hozhat egy ugrásszerű 4.0-s átállás.

A fejlődéshez mindenképpen külső szakértő igénybevétele javasolt. A Modern Vállalkozások Programjának IKT tanácsadói hálózata díjmentesen áll a kis- és középvállalkozások rendelkezésére.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo