10-ből 7 vállalkozás bukik. Nem, nem csak nálunk – a világon mindenütt. Nálunk még ennél is rosszabb az arány. A bukás a vállalkozás természetes eleme. Világviszonylatban a vállalkozások közel 70%-a szűnik meg az indulástól számított 18 hónapon belül, azaz közel olyan arányban hullanak el, mint a vadon született oroszlánkölykök. Ha azonban körültekintőek vagyunk, a bukás inkább csak botlás lesz, amiből fel lehet állni.
Összeszedjük egy sorozatban azokat a fő okokat, amik előrevetítik a botladozást vagy akár bukást, még mielőtt nekikezdene valaki a vállalkozásnak. Az első és leggyakoribb ok tulajdonképpen egy egyszerű számolási hiba - ha tudni szeretné, hogyan kell biztosan kiszámolni, hogy mennyi pénz kell egy vállalkozás indításához, itt megtalálja.
A legtöbb vállalkozás, amivel tanácsadóként találkozunk, úgy indul, hogy "van egy nagyszerű ötletem/termékem, kinek és hogyan adjam el". A hiba máris itt van, a bukás kódolva. Ugyanis már most belefekttünk időt, energiát és sok esetben pénzt is egy olyan vállalkozásba, amiről nem tudjuk, egyáltalán bárkinek is szüksége van-e rá.
Hogyan kerüljük el ezt a csapdát?
Akár már megvan a termék/szolgáltatás, akár még csak kacérkodunk egy üzleti ötlettel, tegyük fel magunknak a kérdést: KINEK és MILYEN PROBLÉMÁJÁRA ad választ a bizniszünk?
Lássuk pontosabban
A reménybeli vevőnek egy problémájára kell választ adnunk ahhoz, hogy fizessen majd a termékünkért. Lássuk tehát a problémameghatározást. Mi lehet az a probléma, amire a példában említett termékünk megoldást kínál?
- Nem képes megfelelően bekeverni egy fröccsöt, túl macerás neki. Nem, ez nem valószínű, el is vethetjük ezt a problémát.
- Képtelen időpontokban akar fröccsözni, például reggel hétkor, amikor még egy kocsma sincs nyitva. Ez elég szűk piac lehet, nem valószínű, hogy érdemes erre építeni a vállalkozásunkat.
- Nem szeret sorban állni a balatoni strandbüfénél. Ez már jobban hangzik, haladunk a piacmeghatározás felé.
A sort lehet folytatni - és kell is, bármilyen termékről vagy szolgáltatásról van szó. Ha pedig ez megvan, a botladozást is lehet folytatni, mert buktató bőven akad.
Ha nem létezik
Bárki elköveti ezt a hibát, íme tehát zárásképpen egy klasszikus sztori: a kínai túró rudi esete. Történt ugyanis pár éve, hogy egy magyar csapat felfedezte, hogy Kínában nincsenek édes túrótermékek. Hurrá, gondolták, itt a piac. Leszerződtek a túrórudisokkal, szereztek többszázmilliós befektetést is, és piacra dobták Kitty-t, a túró rudi kínai unokatestvérét. Bukott. Nagyot. Miért? Mert Kínában általában a tejtermékeket csak a lakosság igen kis százaléka képes fogyasztani. Ezért nincsenek édes túrótermékek (sem). A piac nem létezik. Ennyi.
Vannak még okok és sztorik a tarsolyunkban. Folytatjuk.
Hűvös Ágnes business coach Megoldás.Most