Hogyan hatott a céges bónuszokra a járvány?

A munkavállalók 44 százaléka kap valamilyen bónuszt, jutalmat, jutalékot a fizetése mellett, amelynek mértékét az esetek többségében (62 százalék) a teljesítményüktől teszik függővé a munkáltatók. A foglalkoztatottak körében a béren kívüli juttatás legnépszerűbb formája továbbra is a SZÉP-kártya, a válaszadók 37 százaléka preferálja ezt a megoldást.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A koronavírus okozta válság sok munkaadó jutalmazási rendszerére is hatással volt, idén a dolgozók kisebb arányban részesülnek béren kívüli jutalomban, mint a járványhelyzet előtt: a Profession.hu korábbi, 2015-ben készült felmérése során megkérdezett munkavállalók 47 százaléka, míg 2021-ben már 56 százaléka nyilatkozta, hogy nem jár számukra a fizetésen és a cafeterián felüli bónusz.

A munkavállalók többségének (57 százalék) van lehetősége a béren kívüli juttatások közül választani: 37 százalékuk kap SZÉP-kártyára juttatást, valamivel kevesebb számára a munkába járás költsége, illetve a számítógép használat is támogatásra került.

(Fotó: Pixabay)

Eszközhasználat mint juttatás

A 2015-ös évhez képest nem változott lényegesen a SZÉP-kártyát használók aránya, hat éve a dolgozók 36 százaléka, mára pedig 37 százaléka kap így a juttatást. Bár ekkor még a béren kívüli juttatások leggyakoribb formája az azóta megszűnt Erzsébet utalvány volt, ezt felváltották más alternatívák. Részben a járványhelyzet következtében több esetben biztosítanak például vállalati számítógép-használatot a munkavállalóknak.

A munkába járás költségeinek kiegészítésére adott támogatás kevésbé jellemző a hat évvel ezelőtti helyzethez képest: 2015-ben a foglalkoztatottak 36 százaléka részesült utazási támogatásban, ami mára csak a dolgozók negyedének adott. Az iskolakezdés, a munkahelyi étkeztetés, a helyi bérlet, az önkéntes nyugdíjpénztári tagsági hozzájárulás, az önkéntes egészségpénztár, a kulturális hozzájárulás vagy a sporteseményre szóló belépő támogatása pedig a munkavállalók alig 6 százalékának jár.

Teljesítményhez és végzettséghez kötött jutalmazás

Azok a munkavállalók, akik valamilyen formában részesülnek bónuszban, általában csak extra teljesítmény mellett kapnak pénzt jövedelmükön felül. A megkérdezettek 41 százaléka nyilatkozta, hogy magas, 21 százalékuk pedig, hogy kimagasló teljesítmény szükséges a többletjuttatáshoz; 38 százalékuk esetében ez a bérezés része. A jutalmazásban részesülő munkavállalók 39 százaléka egy havi fizetésének megfelelő vagy annál magasabb, 36 százalékuk ennél alacsonyabb díjat vár, 8 százalékuk pedig valamilyen tárgyi juttatásra számít éves prémiumként. 17 százalékuk viszont egyáltalán nem számít jutalomra az idei évben.

„Változás figyelhető meg a jutalmazott munkavállalók demográfiai jellemzőiben a hat évvel ezelőtti helyzethez képest. Amíg 2015-ben a férfiaknak és a fiatalabb dolgozóknak nagyobb arányban volt lehetőségük bónusz megszerzésére, az idei évre a kor és nem helyett sokkal inkább az iskolai végzettség vált meghatározóvá a jutalmazás tekintetében. A havonta biztosított bónuszban jellemzően az alapfokú végzettséggel rendelkezők részesülnek, míg a felsőfokú végzettségűeknél az évente kifizetett díj a megszokott jutalmazási forma.” – mondta Dencső Blanka, a Profession.hu piackutatási és üzletfejlesztési szakértője.
A jutalékban, bónuszban, jutalomban részesülő munkavállalók közel fele szerint indokolt lenne javítani a jutalmazási rendszeren: 42 százalékuk örülne kidolgozott jutalékfizetési struktúrának. 12 százalékuk elégedetlen munkahelye jutalmazási rendszerével, mindössze 16 százalékuk elégedett és 9 százalékuk szerint nem is szükséges a jutalékfizetési rendszer.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo