Azon vállalatoknál, ahol van bértárgyalásra és megállapodásra jogosult reprezentatív szakszervezet, ott akár 17 százalékkal is magasabbak a munkabérek, mint a képviselettel nem rendelkező munkavállalók esetében. A KASZ és velük kapcsolatban álló munkáltatók között is elsimultak a vitatott kérdések.
„Az egyetlen cégnél, ahol nem sikerült megállapodnunk, ott sincs vita jelenleg. Megvárjuk a munkavállalók reakcióját a bérfejlesztésre, és annak alapján döntünk, hogy szükségesek illetve lehetségesek-e további lépések” – tette hozzá az elnök.4 százalék és nem több
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) működési területén sem jellemző minimálbérrel érintett munkavállaló, mert az átlagkeresetek magasabbak, mint 160 ezer forint. A garantált bérminimum viszont már hatással van az alacsonyabb bérkategóriákra is.
A szövetség 8 ágazatban van jelen. Az alacsonyabb bérek elsősorban az alacsonyan kvalifikált munkavállalókra érvényesek. Ilyen inkább a járműbeszállításhoz kapcsolódó cégeknél jellemző. Székely Tamás elnök elmondta, a működési területük 50 százalékánál – ez hozzávetőleg 100 céget jelent – van idei megállapodás.
Székely szerint komoly gondot okozott az a minimálbér-tárgyalások elhúzódása és annak eredménye. Több olyan eset is előfordult, hogy a munkáltató a 4 százalékos emelés hallatán visszalépett a magasabb ajánlatától. Az is igaz, hogy sok cég eleinte 3 százalék alatti ajánlattal állt elő, ami a VDSZ részéről teljesen elfogadhatatlan volt.
Az idei év egyik jellemző tárgyalási tapasztalata Székely Tamás meglátása szerint, hogy azok a cégek sem kívántak nagyobb mértékű béremelési ajánlatot tenni, ahol a koronavírus ellenére folyamatos és nem is akármilyen megerőltetett termelés folyt. Az tény, hogy már most látszik, nem lesz olyan mértékű emelés a VDSZ működési területén, mint az elmúlt években. Eddig mindösszesen 3-4 cégnél tudtak 10 százalék vagy picit afelett megállapodni. Az eddigi számok alapján 5 és 8 százalék között lesznek az átlagok.
„Ebből kiindulva még látok néhány céget, ahol az idén lehet bérfeszültség. De ezekről akkor érdemes beszélni, ha valóban bekövetkezhet konfliktus” – jegyezte meg Székely.Hogy a koronavírus-járvány jelenlegi helyzete miként befolyásolja az egyeztetéseket, a VDSZ elnökének tapasztalatai szerint, ahol érdemi szándékot tapasztaltak a megegyezésre, ott semmi fennakadás nem volt az egyeztetésekben. Valahol online, valahol személyes megbeszélések keretében zajlottak vagy még mindig zajlanak a tárgyalások.
„Nyilván ha partnerként kezelik a szakszervezetet, ott partnerek is vagyunk. És ez többségében így van. Az elmúlt időszak pandémiás helyzetében sok vállalat vezetése belátta, hogy érdemes velünk sok kérdésben egyeztetni, mert ezzel lehet a krízishelyzetben is érdemi eredményeket elérni” – érvelt az VDSZ elnöke.Van, ahol veszteség mellett is komoly emelés történt
A LIGA Szakszervezeteknél is arról számoltak be, hogy a munkavállalók mindenhol megkapták a megemelt minimálbért, sehonnan sem kaptak olyan visszajelzést, hogy ezzel probléma lett volna. Szerencsére a járványügyi helyzet nem akadályozza a tárgyalásokat. A tavalyi évhez hasonlóan erre a legtöbb esetben itt is online módon kerül sor. A felek csak a legszükségesebb esetben tárgyalnak személyes részvétellel.