Generációváltás: fiamnak vagy profi menedzsernek adjam át a cégvezetést?

Velünk mi lesz, kérdezik a rangidős, visszavonulás mellett döntő cégvezetők. Hogyan segítheti a háttérből a cégalapító az új vezetőt? Az utód által vezetett stratégiájának megalkotásába már a fiatalokat is be kell vonni. Erről is beszéltek az előadók a Piac & Profit Generációváltás – Finisben című konferenciáján.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

„Az ember addig él, amíg építkezik. Ez alatt belső építkezést, önfejlesztést értek” – vélekedett Carla Galli life és business coach, a Carla Galli Akadémia vezetője. A nyugdíjaskorú vállalkozóknál pont ez a kulcskérdés: meg tudják-e találni az értelmet az életükben, a mások számára való hasznosságot, de legfőképpen a fejlődést az irodán kívül? „Velünk mi lesz?” – fogalmazta meg a cégből kivonuló vállalkozók egyetemes kérdését és félelmét Dr. Berendi Péter, a Roland Divatház alapítója, a Családi Vállalkozások Egyesület Közhasznú Alapítvány kuratóriumának elnöke.  „Be kell látni, hogy elfáradtam. Önkritikusan kell gondolkodni, nehogy a cég, ami sikeres, megakadjon, mert nem bírom szusszal a vezetését.”

Carla Galli
(Fotó: PP)
„A generációváltást csak a cégek húsz százaléka éli túl. Volt olyan cégvezető, aki azért lett öngyilkos, mert nem tudta átruházni a cégvezetést. A búcsúlevele szívszaggató volt. Érzelmileg kell elköteleződni a változás mellett. Sokszor az alapítóknak nincs jövőképe” – mondta Pálosi Ildikó szervezetfejlesztő, a Generation Partners Kft. ügyvezetője. Átadni a stafétát – de kinek? Ilyen helyzetben nagy dilemma, hogy „mennyire szólhatok bele az utódom, a fiam munkájába? Semmiben. Legfeljebb a vasárnapi ebédnél megkérdezhetem, hogy mit miért tett. De csak kérdés formájában, nem pedig úgy, hogy szerintem ezt így kellett volna. Növelem az önbizalmát azzal, hogy odafigyelek rá” – magyarázta Berendi. Mégis Berendi is elismerte, hogy a cégvezetést „ sosem lehet lezárni. Mert ott dolgozik az agyamban, hogy mi mindent tudnék még csinálni.” Demcsák Mária szerint a rangidős generáció mégsincs tétlenségre kárhoztatva. Cégük eladása vagy az utód kinevezése után aktivizálhatják magukat az iparáguk érdekképviseletében és a társadalmi felelősségvállalás terjesztésében. Átadás-átvétel A folyamatok modellezése kulcsfontosságú ahhoz, hogy hatékony céget adjunk át és azt az utód is sikeresen tudja működtetni. „Amíg a folyamatokat nem látom fehér papíron, addig nagyon nehéz változtatni, főleg ha a változtatást mással akarom elvégezni” – mondta Patonai Ágnes, a p2m Consulting Kft. ügyvezetője. „Nagyon fontos cégstratégiát alkotni a következő évekre és ebbe már az új generáció is szóljon bele, mert ha a célrendszerrel nem értenek egyet, nehéz végrehajtani” – tette hozzá Patonai.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo