Figyelem! Elveszhet a SZÉP kártyán lévő pénze!

A SZÉP kártyára 2011-ben feltöltött juttatásokat legkésőbb 2012. december 31-éig el kell költeniük a számlatulajdonosoknak, különben a pénz elvész. A helyzetet nehezíti, hogy az akkor kibocsátott kártyákon még csak a szálláshely zseb volt aktív, így kizárólag szállás szolgáltatásért fizethetnek az érintettek. Fizetni még idén kell, de elutazni ráérnek később is.

Kép:flickr

Könnyen ellenőrizhető, hogy kinek kell sietni a költéssel: az érintett kártyatulajdonosok kártyájának az érvényességi ideje ugyanis 2016. Azt, hogy van-e tavalyról származó, még idén elköltendő tétel a kártyájukon, általában a szolgáltatók honlapján tudják ellenőrizni. Fontos tudnivaló, hogy idén úgy is felhasználhatják a 2011-es juttatást, hogy 2013-ra foglalnak le szálláshelyet, de a szolgáltatást még idén kifizetik.

A három kibocsátó közül az OTP SZÉP kártya birtokosoknak például 1,5 százaléka, 8 300 fő rendelkezik olyan egyenleggel, amelyet a vonatkozó jogszabályok szerint még idén kell, hogy elköltsenek. Az OTP Pénztárszolgáltató tájékoztatása szerint 6400 ügyfelünknek van 5000 forintnál nagyobb összeg a kártyáján 2011-ből.

A SZÉP kártya jó megoldás arra is, ha olcsón szeretnénk bónuszt adni a kollégáknak! További ötleteket erre itt olvashat.

Miért vész el?
A Széchenyi Pihenőkártya 2011-ben indult. Az első évben a munkáltatók kizárólag szálláshely szolgáltatás céljára adhattak dolgozóiknak kedvezményes adózással béren kívüli juttatást ebben a formában. 2012-ben ugyan a kártya másik két alszámlával, a vendéglátás, valamint a rekreáció és szabadidő zsebbel bővült, ez azonban a 2011-ben utalt juttatások költhetőségét nem befolyásolja a zsebek között ugyanis nincs átjárás. A kezdeti időszakban számtalan ráncfelvarráson átesett SZÉP kártyára adott évben utalt összeget mindig a következő év végéig kell felhasználni, máskülönben a pénz elveszik.
Jövőre is változik

Fontos újdonság, hogy az utazási irodák csak a szállás alszámla keretének terhére értékesíthetnek belföldi üdülési csomagot. Ugyan a vendéglátás és a szabadidő alszámláról is lehet szálláshely szolgáltatásért fizetni, de kizárólag a szállodákban, panziókban, helyben fizetéskor.

2013-tól változik még a kártya szabadidő alszámlájának felhasználása is a 2012. október végén megjelenő kormányrendelet-módosításnak köszönhetően. 2012 decemberétől már uszoda belépőt és bérletet – nyáron még csak strandszolgáltatást fizethettünk –, szabadidős eszközök és sporteszközök kölcsönzését, valamint sporttáborok, sportegyesületi tevékenységek képzésének költségeit is fizethetjük a szabadidő zsebből. A módosítással azonban nem nőtt a keret; a munkáltató továbbra is legfeljebb évente 75 ezer forintot utalhat ilyen céllal. Arra sincs mód, hogy év közben megváltoztassuk a már könyvelésre került összegeket a zsebekben, de megtehetjük, hogy a következő utalás alkalmával másik zsebbe kérjük a juttatást. Az ilyen igényt a munkáltatónál kell jelezni.

Módosul a kártya ellenőrzési rendszere is. Szakértők már az indulásakor is jelezték: szükséges lenne a SZÉP kártya önkéntes egészségpénztárakéhoz hasonló ellenőrzési gyakorlatának kiépítésére. Amíg az egészségpénztár tevékenységének megkezdéséhez PSZÁF-engedély szükséges, minden egyes befizetett forint útját a negyedéves jelentések alapján a PSZÁF folyamatosan ellenőrzi, addig a kormányzat a SZÉP kártya működéséhez sem adatszolgáltatási kötelezettséget, sem ellenőrzést nem rendelt korábban, hívta fel a figyelmet a Multi-Pay Zrt.

A Magyar Közlönyben most megjelent módosítások kiterjednek a kibocsátás és a felhasználás szabályaira is. Eszerint a Széchenyi Pihenõ Kártya támogatás jogcímén juttatott támogatásokat az elektronikus utalvány nyilvántartásban elkülönítetten kell nyilvántartani, az elektronikus utalvány nyilvántartás elkülönített részére kizárólag az SZJA törvény 71. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott támogatások érkezhetnek.

A rendelet megszabja azt is, hogy az intézménynek és a szolgáltatónak olyan nyilvántartást kell vezetnie, amelyből a kötelezettségek és a rendeltetésszerű joggyakorlás megállapítható. Az intézmények minden hónap 10. napjáig közösen (mindegyik intézmény adatait összesítve), elektronikus formában megküldik az előző hónap utolsó napján fennálló állapot szerint bizonyos adatokat – megkötött szerződések darabszámát, kártyát igényelt munkavállalók számát, beváltott elektronikus utalványok értékét alszámlánkénti bontásban, stb… – a turizmusért felelős miniszter által vezetett minisztériumnak. Az október végén megjelent rendelet az előírások megtartásának hatósági ellenőrzéséről is rendelkezik. Ezek szerint ez kizárólag a kereskedelmi hatóság feladata.

Sok adózással kapcsolatos szabály változik jövőre, ezekről itt olvashat.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo