Az előirányzat kísértetiesen hasonlít az előző évihez a UCMS Group Hungary szakértői szerint, akik összeszedték a legfontosabb elemeket.
Regisztrált olvasóink ide kattintva elérhetik a teljes adóhatósági dokumentumot.
Vizsgálati célkitűzések
Az egyre növekvő bevételi tervek megvalósításában idén is nagy szerepet szán az adóhatóság a szélesedő adózói körnek, illetve a 2013-ban megjelenő új intézményeknek. Ilyen új elem a belföldi összesítő jelentés, az online pénztárgép, illetve a bevezetésre kerülő új adónemek.
Idén februárban kell először beküldeni a belföldi összesítő áfa jelentést, amely a 2 millió forintnál magasabb áfa tartalmú számlákról szolgáltat adatot az adóhatóság számára. Ezzel gyakorlatilag információhoz jut az adóhivatal, hogy az egyik oldalon visszaigényelt áfát a partner vállalkozás megfizette –e. (Lásd keretes írásunkat.)
Bár még nagy a bizonytalanság, hogy a pénztárgépek online bekötése a NAV szervereire mikor fog ténylegesen megvalósulni, az adóhatóság nagy reményt fűz ehhez az új ellenőrzési eszközhöz is. Ennek előnye ugyanis, hogy az adóhivatal információt szerez arról, hogyan alakul a társaság bevétele akár napi, heti vagy havi bontásban. Ez jelentős segítséget nyújt majd a kockázatelemzés és az ellenőrzésre történő kiválasztás során.
Induló vállalkozások esetén fontos célkitűzés a „fantom” cégek kiszűrése. Ez történhet adóregisztrációs eljárás, illetve fokozott adóhatósági felügyelet kereteiben.(Az adóhatóság által tavaly óta alkalmazott kockázatelemzési kérdőívvel voltak kisebb gondok, de mostanra enyhítettek a jogszabályon. Erről itt olvashat bővebben.)
Az egyedi kockázatelemzést igénylő főbb adózói jellemzők:
- a cég külföldi ügyvezetőjének nincs belföldi bejelentett lakcíme, csak kézbesítési meghatalmazottra vonatkozó adatok bejelentésére került sor
- a megalakulást követően – különösen alacsony jegyzett tőke esetén jelentős forgalom, illetve nagy összegű fizetendő és emellett közel azonos összegű levonható áfa bevallása történik
A működő vállalkozások esetén a fő célkitűzés az adóbevételek biztosítása, a működés nyomon követése az adóminimalizáló folyamatok érdekében. Ennek keretében ellenőrzésre kerül többek között, hogy a különös adózási módok alkalmazása, az adókedvezmények igénybevétele jogszerűen történik-e.
Az idei évben még jelentősebb szerepet kapnak a kiutalás előtti vizsgálatok. Miután 2012-ben is a legnagyobb adóbevételt képviselő áfa adónemben történt adóhatósági megállapítás, ezért az szja mellett az idén is kiemelt vizsgálati célpontot képez az áfa.
A nyilvánosságra hozott ellenőrzési irányelv alapján az ÁFA vizsgálatokkal elsődlegesen érintett adóalanyok az idei évben is a nagyobb forgalmú, jelentős kockázatot hordozó adózók, a körbeszámlázásos ügyletek, csalárd értékesítési láncolatok, számlagyárak részesei, illetve a kockázatelemzéssel feltárt szervezett csalási konstrukciókban résztvevő vállalkozások.
Az adóhatóság ellenőrzési törekvéseiben lépést tart a változásokkal, így nagy figyelmet fog fordítani az idei évben a világhálóra feltöltött adatokra. Ez azt jelenti, hogy figyeli például a hirdetéseket, az eladásra meghirdetett termékeket, szolgáltatásokat, majd adójogi szempontból azokat felhasználja.
Társasági és osztalékadó
A társasági és osztalékadó ellenőrzések célkitűzései a fejlesztési adókedvezmények, a kutatás fejlesztés alapján történő adóalap csökkentés, a látvány-csapatsport támogatások címén igénybevett adókedvezmény érvényesítésének jogszerűsége. Miután 2012-ben megváltoztak a veszteségelhatárolás szabályai, ennek ellenőrzése szintén várható.
Személyi jövedelemadó
Az ÁFA ellenőrzés mellett nagy hangsúlyt kap az idén a költségvetésnek szándékosan kárt okozó magánszemélyek vizsgálata, az eltitkolt jövedelmek feltárása, a vagyongyarapodás vizsgálata, a jövedelmet minimalizáló egyéni vállalkozók ellenőrzése.
Ellenőrizendő tevékenységi körök
2013-ban a szolgáltató szektor esetében az adóhatóság látókörébe kerül a nagykereskedelem, ezen belül is a cukor, édesség, a hús és húskészítmények nagykereskedelme, vagy például az elektronikus és egyéb háztartási cikkek, számítógépek nagykereskedelme. Várhatóan új ellenőrzési terület lesz a dísznövény, vetőmag, műtrágya kiskereskedelem. Idén sem lélegezhetnek fel a munkaerő-piaci szolgáltatást nyújtók, valamint a biztonsági, nyomozói tevékenységet végzők. Az ipari ágazatban a hús-, baromfihús-készítmények gyártása, valamint a műanyag csomagolóeszközök, műanyag építőanyagok gyártása számíthat fokozott ellenőrzésre.
A NAV tájékoztatójában kijelölte a következő évek ellenőrzéseinek irányvonalát, úgyhogy készülhetnek a csomagküldő, internetes kereskedelemet folytatók, valamint a jogi, számviteli, adószakértői tevékenységet végzők. Kiemelt figyelem övezi majd a magánrendelőkben végzett járóbeteg-, fogorvosi, valamint egyéb humán egészségügyi ellátást.