Ha egy kis-, közepes vállalkozásnak sikerül stabil partneri kapcsolatot kialakítania egy nagyvállalattal, kipróbálhatja cégét és termékeit egy fokozottabb versenykörnyezetben, és akár országos, sőt nemzetközi ismertséget szerezhet. A partnerkapcsolat másik hozama az, hogy a multinacionális vállalat stabil megrendelői hátteret és referenciát jelent, így könnyebb kiegyensúlyozott termékportfóliót kialakítani, adott esetben beruházni. A beruházások támogatása néhány multi esetében része a beszállítói programnak, de a bankok is könnyebben adnak forrást, ha az üzleti terv mögé egy többéves beszállítói szerződést tud csatolni az ügyfél.
A vevők elsősorban hosszú távú együttműködő partnereket keresnek, a megbízhatóság első számú előírás. A beszállító tőkeereje, a munkatársai minősége szintén fontos szempont a kiválasztásnál, de a legfontosabb az általa gyártott termék minősége. És a legtöbb multinacionális lánc azt is elvárja a szállítóktól, hogy azok ne csupán a magyarországi igényeket lássák el, hanem a régiós üzletekbe, gyárakba is képesek legyenek szállítani.
A vonzó bizniszmodell ugrásszerű növekedést hozhat, ám egyben terhet is jelent: ha több helyre kell szállítani, nagyobb volumenben kell gyártani határidőre, az elvárt minőségben. Ez pedig sok kisebb cég számára inkább veszély, semmint lehetőség.
Kép:Fotolia
Pénz nélkül nem megy
Hiába van jó és keresett terméke, ha nem kellően tőkeerős a cég, könnyen megbukhat beszállítóként. A sikerhez tőkére is szükség van: a gyártási kapacitás kiépítéséhez, a szükséges tanúsítványok megszerzéséhez, a növekvő adminisztráció elvégzéséhez pénz kell, ráadásul a beszállítói láncban a vevők jellemzően kiugróan hosszú fizetési határidőkkel dolgoznak. A finanszírozási oldalon gyenge kkv-nak nincs sok esélye, hogy hosszú távon fenn tudja tartani a partnerséget.
Az elmúlt években Magyarországon végbement tőkekínálati forradalomnak, valamint a hazai gazdaságpolitikai céloknak köszönhetően ma elvileg könnyebben juthatnak forráshoz a beruházni vágyó kkv-k. Függetlenül attól, hogy a vevő külföldi vagy belföldi, több támogatott hitelkonstrukció is érdekes lehet. A jegybank Növekedési Hitelprogramja a belföldi értékesítéshez nyújt komoly segítséget 2,5 százalékos kamatozással, míg az EXIM Bank EHP konstrukciója a külföldre szállítókat, illetve a belföldi exportcégeknek beszállítókat támogatja kedvezményes refinanszírozott forrással.
Hitel helyett faktoring
A hazai beszállításokhoz kapcsolódó számlák előfinanszírozását szinte valamennyi bank, valamint számtalan erre szakosodott faktorház kínálja. Magyarországon a faktoringpiac jellemzően a GDP 3 százalékát teszi ki, ennek mintegy harmadát adhatják a beszállítói számlák. A folyamat rém egyszerű: a kkv kiállítja az eredeti számlát, ebből küld egy másolatot a faktoráló cégnek, amely készít egy nyilatkozatot, és azt mindhárom résztvevő aláírja. Ezzel a megrendelő elfogadja azt, hogy nem a beszállítónak, hanem a faktorcégnek fizet – amikor fizet –, a beszállító pedig a számla kiállítását követő néhány napon belül a pénzéhez jut a faktorálást végző banktól vagy cégtől.
A bankok és faktorházak szívesen finanszírozzák azokat a beszállítókat, amelyek stabil, nagy cégeknek adnak el, mondván, ha nem is azonnal, de előbb-utóbb biztosan fizet a vevő. 2014 végén pedig az EXIM elindította a külföldi vevők számláinak megvásárlását lehetővé tevő faktoring konstrukcióját is. Az olcsó refinanszírozási forrás révén a kereskedelmi bankok már a külföldre beszállítók számláját is kedvező feltételekkel tudják faktorálni. Sőt, a konstrukció része egy biztosítási termék is, amely arra ösztönzi a kereskedelmi pénzintézeteket, hogy a távoli, kockázatosabb országbeli vevők követelését is megvásárolják. A biztosítás ugyanis azt jelenti: ha a külföldi adós nem fizet, az EXIM biztosítója kifizeti a bankoknak a követelésüket.
Ha egyszer egy cég szerződött egy faktorcéggel, a szolgáltatást bármikor igénybe veheti a már bevizsgált vevői esetében. Persze nem minden számlát éri meg faktoráltatni, de nem is kell. A legtöbb konstrukcióban a szerződő eldöntheti, hogy melyik számla ellenértékét várja be a vevőtől közvetlenül, melyiket szeretné azonnal.
Ám egyet nem szabad feledni: ha a vevő végül mégsem fizet, a pénzintézet a szerződőtől fogja követelni a tartozást, kivéve, ha ennek elkerülése érdekében kötött vevői biztosítást. A biztonságnak persze ára van!