Éjszakai munka Szlovákiában: a nőknek nem lesz kötelező

Korlátozzák januártól az éjszakai munkavégzés lehetőségeit és emelik az érte járó bérpótlékot Szlovákiában, ahol az Európai Unió (EU) országai közül arányaiban a legtöbb alkalmazott végez ilyen munkát - jelentette a pozsonyi Pravda baloldali napilap a kormányprogram készülő kiegészítésére hivatkozva szerdán.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Szlovákiában jelenleg az alkalmazottak 16 százaléka - mintegy 250 ezer férfi és 140 ezer nő - végez rendszeresen éjszakai munkát, ez az EU tagállamokban a legmagasabb arány. Ez leginkább annak a következménye, hogy az országban viszonylag sok folyamatosan termelő üzem - nem utolsósorban autógyár - van. A jelenleg hatályban lévő szlovák munkatörvénykönyv csak minimális mértékben szabályozza az éjszakai munkavégzést, s ezek a korlátozások csak a fiatalkorúakra és az egészségkárosodott személyekre vonatkoznak.

Kép: Pexels

A januártól bevezetendő újítás lényegi eleme, hogy a jövőben a nőknek lehetőségük lesz visszautasítani az éjszakai munkavégzést, valamint az is, hogy a mostani 20 százalékról 50 százalékra emelkedik az éjszakai munka után járó bérpótlék összege. A javaslat - amely a koalíciós szerződés hétfőn aláírt kiegészítésének folyományaként kerül majd bele a kibővítendő kormányprogramba - új, a hétvégi munkavégzésre vonatkozó 100 százalékos bérpótlék bevezetésével is számol. Az éjszakai bérpótlékhoz hasonlóan ennek összegét is a mindenkori minimálbérből számolják majd ki, eltérően az ugyancsak bevezetésre váró ünnepnapi pótléktól, amely szintén 100 százalékos lesz, de kiszámításához a mindenkori átlagbért veszik majd alapul. (Ezzel kapcsolatban Magyarországon még nincs konszenzus.)

A szlovák koalíciós szerződés hétfőn aláírt kiegészítése, amely a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által augusztusban kirobbantott kormánykoalíciós válság formális lezárásának tekinthető, az aktuális kormányprogram több - egyelőre még csak részben megerősített - kiegészítését hozza magával. Ezek közé, a munkavégzésre vonatkozó szabályozások módosításán túl, várhatóan besorolják majd a minimálbér emelését a jelenlegi 435 euróról (mintegy 130 ezer forint) 480 euróra (mintegy 146 ezer forint), amit Robert Fico kormányfő is megerősített, valamint a 13. és a 14. havi bér járulékmentessé tételét is, ami viszont az SNS egyik követelése volt.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo