A Salva Vita Alapítvány 2010-ben döntött úgy, hogy bevezeti a Fogyatékosság-barát Munkahely elismerést. A program elsődleges célja nem változott az elmúlt öt esztendőben: segíteni az álláskereső fogyatékos emberek és a foglalkoztatásukra nyitott munkáltatók egymásra találását.
A díjat évről-évre az Alapítvány, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az American Chamber of Commerce in Hungary és a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület adja át. 2010 óta, közel ötven munkahely szerezte meg az elismerést, amelyre folyamatosan lehet pályázni. Az eddigi díjazottak közé tartozik többek között az Eon, a McDonalds, az IBM, Budapest XVI. Kerület Polgármesteri Hivatala, vagy a Borhy Palota Kert Bt.
„Mivel az elismerés alapja a folyamatos fejlesztés” - mondja Pulay-Virág Borbála, a program vezetője – „a jelentkezőknek olyan fejlesztéseket kell vállalniuk, amelyek valamilyen módon elősegítik a munkahelyi esélyegyenlőség megvalósulását.” Ilyen fejlesztésnek minősül, ha egy cég deklarálja, hogy fogyatékos embert szándékozik alkalmazni, ezért a kollégáknak, a vezetőknek felkészítő tréninget szerveznek arról, hogy miképpen lehet sikeresen együtt dolgozni egy fogyatékos munkatárssal. A pályázó vállalhatja azt is, hogy akadálymentesítést végez értelmi sérült vagy hallássérült kolléga fogadására. Támogatandó vállalás lehet az is, hogy jeltolmáccsal segítik az interjúra jelentkező hallássérülteket, vagy hogy irányelveket dolgoznak ki a fogyatékossá vált alkalmazottak megtartására. A program magas szakmai színvonalát jól mutatja, hogy a Fogyatékosság-barát Munkahely logót használó munkáltatókat az Európai Minőségmenedzsment Alapítvány (EFQM) Kiválóság Modellje alapján kidolgozott koncepció mentén vizsgálják és értékelik a díj odaítélői.
„A folyamat kezdetén a cég egy külsős tanácsadó cég segítségével átvilágításra került”- mondja Takács László, a vállalat ügyvezető igazgatója-„melynek során meghatároztuk, hogy milyen munkakörökben tudnánk megváltozott munkaképességű dolgozókat alkalmazni. Ezt követően érzékenyítettük a munkatársainkat, hogy könnyebben tudják fogadni a megváltozott munkaképességű új kollégáikat. Végül a sikeres toborzás után megkezdtük a megváltozott munkaképességű kollégák integrálását a cégünkbe.”
A Fogyatékosság-barát Munkahely program szervezői már elkezdték a közös munkát a 20 legfrissebb pályázóval. Közülük, azok, amelyek sikeresen integrálják vállalati működésükbe a Fogyatékosság-barát program célkitűzéseit, 2015 márciusában kapják majd meg az elismerést. A programvezető tájékoztatása szerint az elismerésre bármely nyílt munkaerő-piaci munkáltató jelentkezhet- az üzleti szférából, a közszférából és a non-profit szervezetek köréből egyaránt.