Egyre erősödik a munkaerőpiaci bérfeszültség

Milyen kihívásokkal kell szembenézniük 2023-ban a munkáltatóknak, és milyen válaszlépéseket terveznek többek között az ár-bér spirál okozta feszültségek kezelése vagy a munkaerő bevonzása és megtartása érdekében? A teljes home office munkavégzés mára már a múlté - mutatott rá az országos HR Radar felmérése.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén is elindította nagyszabású országos benchmark felmérését a Behaviour magazin és a Valoro Consulting. A HR Radar a 2023-ban várható kihívásokat vizsgálja, amelyek stratégiai fontosságúak lehetnek a hazai vállalatok és döntéshozóik számára. A felmérésben megkérdezett 287 HR-szakember és vezető véleménye alapján az idei év legnagyobb kihívása az ár-bér spirál okozta feszültségek megoldása lesz, amellyel a cégek közel 70 százaléka küzd. Ugyanakkor a munkaerőhiány még mindig sújtja a cégeket, ezért az egyik legnagyobb kihívás továbbra is a munkaerőmegtartás lesz.

Bővítést terveznek

A munkaerőhiány leküzdése érdekében a felmérés alapján minden második cég készül átalakítani a bérezési rendszerét, ráadásul a cégek jóval nagyobb aránya (46 százaléka) tervez bővüléssel, mint leépítéssel a következő 12 hónapban, 33 százalékuk pedig minőségi cseréket tervez. Mindezek miatt továbbra is kiemelt fontosságúak, 80 százalékos eredményt mutatnak a munkaerő bevonzására és megtartására irányuló intézkedések. A legnagyobb mértékben az Üzleti szolgáltatások (70 százalék), az IT-szektor (68 százalék), valamint a logisztika és közlekedési szektor (67 százalék) számol bővüléssel.

A cégek 70 százaléka küzd az ár-bér spirállal (Fotó: Pixabay)
A cégek 70 százaléka küzd az ár-bér spirállal (Fotó: Pixabay)

A továbbra is feszült munkaerőpiaci helyzetből adódó gazdasági helyzet erősen indikálja a bérezési rendszer újragondolását, de egyre nagyobb fókusz kerül a vezetők fejlesztésére és a megfelelő visszajelzés-kultúra, valamint a közösségek megtartó, motiváló erejére. Jelentős versenyhátrányt okozhat a cégeknek, ha a vezetők szerepét nem ismerik fel a megtartásban, ezért a vezetői tréningek mellett az átfogó fejlesztésekre, és valódi kultúraváltásra is komoly figyelmet szükséges fordítani.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo