A diákok 16 éves koruktól dolgozhatnak a jog szerint alapesetben, de iskolai szünidőben, szülői engedéllyel a nappali tagozatos, 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, ha általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak, hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. (A diákmunkások felvétele abban is segíthet, hogy elkerüljük a nyári leállást a cégben. De van még erre néhány ötletünk!)
Foglalkoztatásuk esetén a 25 év alatti, pályakezdők alkalmazásához kapcsolódó járulékkedvezmény alkalmazható. Ez, mint Széles Imre járulékszakértő mondja, a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kedvezmény összege a munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 27 százaléka.
A munkáltatónak – járulékszempontból – iskolaszövetkezeten keresztül legelőnyösebb foglalkoztatni a diákot. Bérét ugyanis ez esetben nem terheli semmilyen társadalombiztosítással összefüggő kötelezettség, azaz nem kell utána fizetni szociális hozzájárulási adót, és nem kell levonni tőle egyéni járulékokat. Így több marad a diák zsebében is, de hátránya, hogy e jogviszonya alapján semmilyen társadalombiztosítási ellátás nem illeti meg, még baleseti sem, figyelmeztet a járulékszakértő. (Ha szeretné tudni, milyen további szempontokra érdemes figyelni diákok foglakoztatásánál, olvassa el Diákmunka: csak óvatosan! című cikkünket.)
Néhány órás munkák esetén – kivéve a fizikai munkát – jogszerűen köthető megbízási szerződés. De Viszló László munkajogász szerint mindig az adott eset alapján kell mérlegelni, hogy a munka, amelyet el kell végezni, az önállótlan-e vagy sem. Az előbbi esetben, azaz függő munka végzésénél kötelező munkaviszonyt létesíteni, más esetben lehet szó megbízásról is.
Járulékszempontból azonban a legkevésbé előnyös megoldás a munkaadó számára, ha az általános szabályok szerint, mondjuk megbízási szerződéssel, foglalkoztatja a diákot, hangsúlyozza a járulékszakértő. Ebben az esetben ugyanis ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a nem diákokra, és ugyanazon elvek szerint, ugyanazon közterheket kell megfizetni utánuk: Huszonhét százalék szociális hozzájárulási adót, 10 százalékos nyugdíjjárulékot, 8,5 százalékos egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot.
A megbízási szerződéssel a dolgozó ugyan magasabb jövedelemhez juthat, mint munkaszerződéssel, és ha az adott jogviszony járulékfizetéssel jár, a diák teljes körű biztosítottá válik. Ugyanakkor a munkát vállalónak is számolnia kell azzal, hogy a megbízással kizárhatók a munkajognak többek között a munkaidőt, a munkabért, a túlórát, vagy a felmondást szabályozó rendelkezései. A felekre ilyenkor nem a Munka Törvénykönyvének szigorú szabályai, hanem a Polgári Törvénykönyv jóval nagyobb szabadságot engedő rendelkezései vonatkoznak.